2013 Vize istemeyen ülkeler

 TÜRKİYE’ DEN VİZE İSTEMEYEN ÜLKELER LİSTESİ ( GÜNCEL 2013 )

 

DSC_1605 (Kopyala)Herkesin en çok merak ettiği bir konu ülkelerin vize isteyip istememe durumu ve hatta seyahatlerimizi vize durumuna göre şekillendirdiğimizde bir gerçek. Gereksiz bir sürü evraklarla uğraşmakla beraber zaman kaybı, daha sonrasında yaşanan stres ve tabii ki maddi külfeti de var işin içinde..

Vizesiz ülkeler listesi benimde sık sık kullandığım bir liste ve her yıl da yenilenmesi gerekiyor, çünkü zaman içerisinde değişiklikler ve eklentiler de olabiliyor.

 

 

İşte en son güncel 2013 Türkiye’den vize istemeyen ülkeler listesi burada.

Kırmızı metin renginde olanlar ise benim daha önce gittiğim seyahat rotamda bulunanlar.

Antigua-Barbuda, Arjantin, Arnavutluk, Bahamalar, Barbados, Belarus, Belize, Bolivya, Bosna-Hersek, Brezilya, Brunei Sultanlığı, Ekvador, El Salvador, Fas, Fiji, Filipinler, Guatemala, Güney Afrika Cumhuriyeti, Gürcistan, Haiti, Honduras, Hong Kong, İran, Jamaika, Japonya, Kamerun, Karadağ, Katar, Kazakistan, Kırgızistan, KKTC, Kolombiya, Kore Cumhuriyeti (Güney Kore), Kosova, Kosta Rika, Karayip, Libya, Lübnan, Makau Özel İdare Bölgesi, Makedonya, Maldivler, Malezya, Monako, Mauritus, Moldova, Nikaragua, Moğolistan, Pakistan, Palau Cumhuriyeti, Paraguay, Peru, Rusya, Singapur, San Marino, Santa Lucia, Solomon Adaları, Sırbistan, Suriye, Svaziland, St. Vincent-Grenadines, Sudan, Şili, Şeyseller, Tacikistan, Tanzanya, Tayland, Trinidad-Tobago, Tunus, Tuvalu, Ukrayna, Uruguay, Ürdün, Venezuela, Vatikan, Yemen.

Hırvatistan, 1 Nisan’dan itibaren Avrupa Birliği ülkesi olduğundan dolayı Schengen kapsamında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulamaya başladı.

Nijerya, Endonezya ve Yeni Zelanda ile yapılan anlaşmalarla çok yakında vizelerin kalkacağı merakla bekleniyor.

 

Önemli : Vizesiz bir ülkeye gitmeden önce gideceğiniz ülkenin vize durumunu son bir kez daha kontrol etmekte ise her zaman fayda var.

Bir yorum

  1. ahmet yenigün says:

    Verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkürler..

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*