2016 ya Veda Ederken .. 2016 da Neler Yaptım .. Seyahatler Kitaplar ..

Şimdi hiç yapmadığım bir şey yapacağım ve 2016 yılına veda ederken bakalım bu yıl nasıl geçmiş neler yapmışım kısa bir özetini yazacağım. Tamam, biliyorum gezi yazıları yazma konusunda son derece tembel bir yıl geçirdim ancak yeni yıl ile birlikte bu eksik yazılarımı da tamamlayacağım. İlk önce seyahatlerden başlayalım.

Yıla seyahat anlamında hızla bir giriş yapmasam da Mart ve Nisan aylarını birleştirip çok uzun zamandır gitmediğim; ilk önce Tayland ardından Kamboçya’ ya sırt çantamla yeniden yolculuk yaptım. Tayland’ da ki Sonkran Festivali bu seyahatin en keyifli zamanlarıydı. Kamboçya ise hala en sevdiklerimden.  Bu yolculuğu tekrar yapmamda ki en büyük sebep ise yarı fiyatına yakalanan uçak biletleri elbette ..

Mayıs ayında ise daha önemli ve uzun bir yolculuk bekliyordu beni. Peru ve Bolivya ..

Peru ve Bolivya rotasını oluştururken ekonomik uçak bileti araştırıyorum falan derken Miami üzerinden daha ekonomik bir yol buldum ve bu seneki rotama ABD ( Miami ), Peru ve Bolivya olmak üzere 3 farklı ülkede dolaşmak fırsatı doğdu. Amerika’ da daha önce bulunmuştum ancak Miami’ de dahil oldu seyahat tecrübelerime.

2016 yılının son seyahati ise Küba ve Meksika oldu. Uzun zamandır hayal ettiğim Kral Kelebekleri göçünü Meksika’ da  izlemek için bir program yaptım ve 20 günlük seyahatte ancak Meksika ve Küba seyahatini sığdırabildim. Her anı her dakikası muhteşemdi. Bu seyahatlerin gezi yazıları yeni yıl ile birlikte tüm ayrıntıları ile kaleme mutlaka alınacak.

2016 Yılında Gitmiş Olduğum Ülkeler

Tayland

Kamboçya

Amerika ( Miami )

Peru

Bolivya

Küba

Meksika

Macchu Picchu / Peru

2015 Aralık ayı itibari ile bitmiş olan Schengen vizesini de almadan sadece Asya ve Amerika rotaları ile 2016 ne çabuk bitti bende anlamadım.

Bu arada kitaplarımızı unutmayalım. Bu sene hangi kitapları okudum şimdi onları keyifle yazacağım. Şunu aklınızdan çıkartmayın kitaplar hayatımın bir parçası ve ben onları her platformda yazmaya ve fotoğraflarını paylaşmaya devam edeceğim.

İyi ki kitaplar var ..

Bu yıl

Ahmet Ümit’ in Elveda Güzel Vatanım adlı kitabı ile başladım yeni yıla.

Ardından, Alaska’ nın Peşinde ( John Green )

Aslolan Yolculuğun Ta kendisidir ..  ( Richard Paul Evans )

Fi ( Azra Kohen ) Not : Serinin diğer kitapları beni bekliyor 😉 Hatta yeni kitabı Aeden bile kütüphanemde.

Milena’ ya Mektuplar  ( Franz Kafka ) Bu kitabı da Miami’ de kaldığım hostelde kütüphanede buldum. Çok mu şanslıyım ne !!

Cehennem ( Dan Brown )

Melekler ve Şeytanlar ( Dan Brown ) .. Cehennem’ i okuyunca bu kitabında siparişini verdim acilen ..

Grey ( El James )

Haritalı Adam ( Geoff Nicholson ) Yaz günlerinin en güzel kitaplarındandı ..

Bin Muhteşem Güneş  ( Khaled Hosseini ) Küba’ da okuyup bitirdiğim kitabım.

Frida Kahlo – Aşk ve Acı ( Rauda Jamis ) Meksika seyahatim sonrası tarafıma hediye edilen bu kitap 2016 nın kapanış kitabım..

Bin Muhteşem Güneş

Toplam 11 kitap ve biraz da yarım kalanlar ile beni fazlasıyla mutlu etti 2016 yılında.

Seyahat ve Kitaplar hayatımın bir parçası tamam ama bir de kafam esti bu yıl bir değişiklik yapıp kollarıma dövmeler yaptırdım. Anlık kararlar verdim. Bir anda Miami’ de hiç tanımadığım bir Tattoo dükkanından içeri girip dövme yaptırmak istediğimi söyledim ve arkasından sabahına ilk dövmemle birlikte uyandım. Ardından iki ve üçüncü dövmelerimde hayırlı uğurlu olsun. Sanırım bu yıl verdiğim en kolay ama aynı zamanda en büyük kararlarımdı. Dövmelerimi de çok sevdim. Belki bununla ilgili tattoo yaptıracaklar için bir iki yazı yazabilirim.

Watercolor World Tattoo

Ve Puzzle merakı yılın son ayında öyle bir sardı ki beni, yine seyahat temalı iki adet 2000 lik puzzle bitirdim. ( bu arada bu pazıl nasıl yazılıyor ya ?? ).. Eski Dünya haritalı ilk puzzle öyle çok sarmış olmalı ki beni ardından ikinciyi sabırsızlıkla bekleyip bir an önce onu da bitirdim. Duvara çok yakışacak 😉 

Eski Dünya Puzzle

 

Büyüleyici Dünya Puzzle

Seyahatler, kitaplar, spor, puzzle derken bu adam hiç mi çalışmıyor ? Bu işler nasıl yürüyor diyenler için bir de onu yazıyım dedim son olarak. Şükürler olsun iş konusunda 2016 yılı hedeflerim gayet güzeldi. Tabiki bu kadar sevdiğiniz hobileriniz olursa daha çok çalışmak gerekirdi. Bende daha çok çalıştım, daha fazla mesai yaptım. İşimi severek ve keyifle yerine getirdim diyerek 2016 ya veda edelim.

ÇOK ÇOK ÖNEMLİ NOT :  2016 yılı tüm dünyada yine masumların öldüğü, özellikle sınırlarımızda katliamların yaşandığı, insanoğlunun içindeki kötülüğün daha çok ön plana çıktığı, insanların ülkelerini yaşadığı toprakları evlerini terk ettiği, ülkemizde şehitlerimizin olduğu ama dimdik ayakta olduğumuz, üzüldüğümüz, ağladığımız, kahrettiğimiz, küfrettiğimiz, umut vermeyen, ama hep şükrettiğimiz bir yıl olarak hafızalarımızda yer aldı. Bununla ilgili daha fazlasını yazamayacağım. Allah’ ım herkesin yardımcısı olsun. Hepimiz adına, Allah daha beterinden korusun.

Herkesin seyahat hayallerini gerçekleştireceği bir yıl diliyorum .. 

 

Bir yorum

  1. Gittiğiniz yerler muhteşem. Ama merak ettiğim bi iki şey var. Gittiğiniz yerlerin size maliyeti toplam ne kadar oluyor. Gittiğiniz yerlerden bi kaç yerden örnek verebilir misiniz? Ne iş yapıyorsunuz? Bu kadar zaman yurtdışında kalmanıza müsaade edilebiliyor.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*