2018 SEYAHAT TRENDLERİ

Her geçen gün artan seyahat tutkusu yeni trendleri de beraberinde getiriyor. Çantasını sırtına alan gezginler kıtaları aşıyor, farklı kültürlerin arasında yeni keşiflerin kapılarını aralıyor. Her zaman modayla anılan trend kavramı bu defa seyahatlerde karşımıza çıkıyor. Seyahatin trendi mi olurmuş diyenler olsa da her yıl rotaların ve aşılan yolların kendine has bir trendi bulunuyor. Daha fazla gezmek, daha çok kültürle tanışmak, neyin nerede ünlü olduğunu bilmek ve daha nicesi her yıl trendlerin yenilenme nedeni. Bir önceki yıl önemli olan noktalar zaman geçtikçe değişerek karşımıza çıkıyor. Yeni yıl yanında 2018 seyahat trendleri neler? sorusunu da getirmeyi ihmal etmiyor. İsteyen yurtiçi tur destinasyonlarında isteyen yurt dışında dilediği seyahat trendini uygulayıp unutulmaz bir yolculuğa çıkabilir.

 

 

ŞEHRİ KEŞFETMEK

Kimisi için uzun yürüyüşler seyahat kavramıyla bağdaşmasa da 2018 yılında büyük şehirleri birçok kişi adım adım gezecek gibi duruyor. Uzun tatillere vakti olmayanlar için mükemmel bir alternatif olan bu yürüyüşlerde seyahatinize önce kendi çevrenizi tanımakla başlıyorsunuz. Hem sağlıklı hem de ekonomik bir trend olarak karşınıza çıkan şehir içi yürüyüşleri gözden kaçırdığınız önemli detayları görebilmeniz içinde büyük bir fırsat. Sabah erken saatlerde şehrin bir noktasından başlayıp tüm gün keşfetme tutkusuyla gezmek kulağa oldukça hoş geliyor.

 

TREN YOLCULUKLARI

Teknolojik gelişmeler sonucunda artık birçoğumuz seyahatlerini uçaklarla gerçekleştirse de trenle yolculuk yapmanın yeri apayrı elbette. Bir zamanlar popülerliğini kaybeden tren seferleri bu yıl bomba gibi geri dönüyor. Özellikle demiryollarında yapılan yenileme çalışmaları tren yolculuğuna olan ilgiyi arttırıyor. Özellikle TCDD’nin son zamanlarda adından sıkça bahsettirdiği Doğu Ekspresi turları bir hayli tercih ediliyor. Konforlu ve yataklı vagonların olması ise uzun süreli tren yolculuklarında hayat kurtarıyor. Hızlı bir ulaşım seçeneği olmasa da yol boyunca keyifli manzaralara şahit olmak isteyenler için 2018 yılı bol trenli geçeceğe benziyor.

Bow Valley. Banff NP. Canada

 

OTOSTOPLA GEZMEK

Gezginlerin aşina olduğu otostopla seyahat artan gezme tutkusu sayesinde yaygınlaşmaya başlıyor. Artık birçok insan konforlu seçenekler yerine daha ekonomik tatilleri tercih ediyor. Çünkü tercihlerde tasarrufa gidildikçe her seyahate yeni bir rota ekleniyor. Özellikle gençlerin tercih ettiği otostopla seyahatte birbirinden güzel dostluklar kurmak da mümkün. Otostopa karşı duyulan önyargılar bu yıl yavaş yavaş kırılmaya başlayacak gibi duruyor. Araç sürücüleri de yolda bekleyen otostopçulara eskisi kadar şüpheli gözlerle bakmıyor.

 

KAMP YAPMAK

Seyahat edenlerin soluğu lüks otellerde alma devri biraz olsun değişiyor. Şehirden ve lüksten kaçmak isteyenlerin yardımına koşan kamp alanları doğayla iç içe vakit geçirmek için mükemmel bir seçenek sunuyor. İnsanların kendini doğaya bırakmaya başlamasıyla oldukça önem kazanan kamp tatillerindeki ilkel koşullarda teknolojiyi en az oranda kullanmak şehir insanının deşarj olmasını sağlıyor. Ekonomik bir konaklama seçeneği sunan kamplarda gezginleri sınırlandıran koşulların olmaması da tercih edilme nedenleri arasında.

 

AİLE TATİLLERİ

Ailenin küçük çocukları büyümeye başladıkça genellikle arkadaşlarıyla yeni yerler keşfetmeyi tercih ediyor. Tatilde kuşak çatışmasının önüne geçmek isteyenler seyahat planları arasında ailesini dahil etme konusuna pek sıcak bakmasa da artık değişen dünyada çağa ayak uyduran anne babalar sayesinde bu düşünce değişiyor. Ailelere özel avantajlı tatil paketleri ve turlar da teşvik eden unsurlar arasında bulunuyor. İnsanlar ister çekirdek bir aileye sahip olsun ister kalabalık bir aileye, artık topluca çıkılacak tatillerin hayalleri kurulmaya başlanıyor.

 

NEHİR TURLARI

Tren seyahatlerine farklı bir alternatif olan nehir turları son zamanlarda birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Alışılmışın dışında bir tur imkanı sunan bu alternatifte lüks gemilerin ön planda olduğu nehir turları öne çıkıyor. Özellikle Avrupa’da sıkça karşılaşılan nehir turlarında içinden nehir geçen şehirler ve kıtaları birbirine bağlayan noktalarda rüya gibi bir seyahat fırsatı sizi bekliyor.

 

GURME GEZİLERİ

Seyahat etmek ne kadar güzelse keşfedilen her yerde farklı lezzetler tatmak da bir o kadar güzel. Gezginler seyahatleri boyunca iki tutkuyla yolları aşıyor: yeni yerler görmek ve yeni lezzetler tatmak. Çoğu zaman seyahatlerde yeni yerler görmek ağır basıyor ve rotalar da bu doğrultuda çiziliyor. Durum böyle olunca eşsiz lezzetleri bünyesinde barındıran yerler es geçilebiliyor. 2018 yılında damak tadına önem verenlerin keşifleri yalnızca yeni tatlar üzerine olacağa benziyor. Bir fincan kahve için bile kilometrelerce yol gitmeye hazır sayısız kişi bulunuyor.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*