Adım Adım Barselona .. Gaudi – Nou Camp ve Barseloneta ..

Schengen vizem sona ermeden son bir Avrupa yapıyım dedim. Bu defa rota Barselona. Barselona havaalanına iner inmez kontrolden de çıktıktan sonra karşıma çıkan ilk mağaza FC Barselona Store. Dünyanın en büyük spor kulüplerinden biri ve futbolda tam bir efsane olan Barselona’ nın satış mağazasına girmek buradaki ilk işim olmalıydı zaten. Mağazayı gezmek harika ama yarın Barselona – Bate Borisov Şampiyonlar Ligi maçı için satılan biletler dikkatimi çekiyor. Dur Ufuk bir dur !! Daha ilk dakikadan acele etme belki daha ucuza bilet bulursun diyorum kendi kendime.

FC Barselona Mağazası ve Beko reklamlı formalar .. Gururla

FC Barselona Mağazası ve Beko reklamlı formalar .. Gururla

Barselona havaalanından şehrin merkezi Katalunya bölgesine gelmek çok çok kolay. Havaalanından sadece Aerobus adlı otobüslerle geliyorsunuz ve ben bununla ilgili Barselona Havaalanından şehir merkezine nasıl ulaşılır adlı ayrı bir yazı tabii ki yazacağım.

Katalunya, Barselona havaalanından şehir merkezine geldikten sonra son durak. İner inmez şöyle bir bakınıyorum. Barselona’ nın havasına, düzenine, hareketli yaşamına ve nezaketine daha ilk dakikadan gerçekten bayıldım. Kızları güzel, erkekleri yakışıklı ve bir o kadar da nazikler, aynı zamanda hem spor hem şık giyimleri ile de dikkat çekiciler. Yol soruyorum, iyi bir İngilizce ile karşılaşıyorum ve çok sıcakkanlılar. Ama konaklayacağım hostelime bir an önce varmak istiyorum artık. Yürüyüş mesafesinde olduğunu tahmin ediyorum. Yolu da sordum artık, bu ayrıntılı tarif üzerine bulurum kolay. Sırt çantam gittikçe ağırlaşıyor bu arada, ancak ben son derece mutlu ve heyecanlıyım. Her şey harika gidiyor.

Hostelim, Gaudi harikalarından Casa Mila’ ya ve Casa Batllo’ ya çok yakın. Diagonal metro istasyonuna ise yürüyerek 5 dakika. Konum beni fazlasıyla memnun ediyor. Bu arada ismini de yazıyım Generator Hostel ve inanın tam bir tarz burası. Şu ana kadar kaldıklarımın neredeyse en iyilerinden. Güvenlik, konfor, konum ve tarzı 10 üzerinden 10. Bu konfora göre geceliğine 15 Euro gibi bir rakam ödüyorum buraya.

Bitmeyen Kilise Sagra de Familia

Bitmeyen Kilise Sagra de Familia

Barselona tam bir sanat ve futbol kenti. Her yerde Gaudi sanatı taşıyan hediyelik eşyalar ya da Barselona ürünleri ile karşılaşıyorsunuz. Tam benlik aslında. Sanat ve futbol, bayılırım gerçekten. Barselona’ da görülecek yerler arasında Casa Mila, Casa Batllo gibi Gaudi tarafından yapılmış ilginç mimarileri ile dikkat çeken binalar ilk sırada yer alıyor. Barselona simgelerinden Park Guell ve elbette yüz yıldır bitmeyen kilise Sagra de Familia. Barselona’ ya gelinir de buralar gezilmez mi !!! Tabii ki bu sanat harikalarının hepsini gezdim ve en güzel karelerini fotoğrafladım. Girişler ücretli ve biletleri internet üzerinden de alabilirsiniz. Casa Mila için 21 Euro ödedim sanırım. Sagra de Famila için de 21 Euro ayırmalısınız. Park Guell için 8 Euro ve Casa Batllo için de 8 Euro ücret ödemeniz gerekiyor.

Casa Mila Gaudi' nin en güzel sanat eseri binalarından sadece br tanesi

Casa Mila Gaudi’ nin en güzel sanat eseri binalarından sadece bir tanesi

 

Casa Mila ( Çatı Görüntüsü )

Casa Mila ( Çatı Görüntüsü )

 

Tabii bunlar ile bitmiyor Barselona. Katalunya söylediğim gibi şehrin merkezi konumunda ve buranın az ilerisinde meşhur caddesi La Rampla mutlaka ziyaret edilmesi gerekenlerden. La Rampla yürümek dışında uygun alışveriş ve hediyelik eşyalar alabileceğiniz bana göre en uygun yer. La Rampla’ yı sonuna kadar yürüdüğünüzde Marina ve Barselona’ nın harika görünümlü sahili Barseloneta’ ya geliyorsunuz.  Marina bölgesi ile Barseloneta arasında sayamayacağınız kadar çok sayıda işportacılarla karşılaşacaksınız. Barselona formaları, hediyelik eşyalar, ayakkabı, çanta, tişört ne varsa bu işportacılardan biraz da pazarlıkla uygun fiyata bulabilirsiniz. Mesela Barselona Store da 103 Euro olan Barselona formasının aynısını ben buradan 15 Euro ya aldım ve gerçeğinden ayırt etmek neredeyse imkansız. Formalar için ise kapıyı 30 Euro dan açıyorlar, bu da bilginize .

Marina Barseloneta arası işportacı cenneti .. Çok severim ..

Marina Barseloneta arası işportacı cenneti .. Çok severim ..

Barseloneta için ayrı bir parantez açmak istiyorum. Gerçekten bu sahilde tam bir Brezilya Cobacapana Plajı havası var. Manzara güzel sahil geniş. Yatanlar uyuyanlar, denize girenler, spor yapanlar, sahilde futbol oynayanlar, bisiklete binenler, paten yapanlar, müzik dinleyip dans edenler, her renk burada. Sahilin ücretsiz free olması ise ayrı bir özgürlük bana göre. Günbatımda ise çok daha zevkli bir yer burası. Barselona gece hayatı da buranın çevresindeki barlarda geçiyor aynı zamanda.

Barseloneta

Barseloneta

 

Barseloneta sahilinden bir görsel sanat eseri ..

Barseloneta sahilinden bir görsel sanat eseri ..

 

Barseloneta ..

Barseloneta ..

 

Barselona ve fotoğraf çekimlerim kamera arkası..

Barseloneta ve fotoğraf çekimlerim kamera arkası..

Bu arada Barselona – Bate Borisov maçı ne oldu diye merak edenlere, elbette maça gittim, kaçar mı !! Bu maç ile ilgili yine ayrıntılı bir yazım daha olacak ilk fırsatta onu da yayınlarım. Eğer Barselona’ ya gelip te Nou Camp’ ta maç izleme şansı bulamayanlar için ayrıca tur olarak düzenlenen Nou Camp Stadını gezme turunu ayrıca tavsiye ederim. Gündüz gözüyle hem stadı gezebilir hem de Barselona kulübünün müzesinde birbirinden ihtişamlı kupalarını görebilirsiniz. Sonuç olarak Dünyanın En büyük ve en ünlü stadlarından birinde birinde olacaksınız. Nou Camp …

Nou Camp ( Barselona - Bate Borisov Şampiyonalr Ligi Maçından .. )

Nou Camp ( Barselona – Bate Borisov Şampiyonlar Ligi Maçından .. )

 

Nou Camp tayım ..

Nou Camp tayım ..

Barselona’ yı doyasıya gezmek için biraz fedakarlık yapıp fazlasıyla yürümeniz gerekiyor. İnanın çok zevkli bir şehir. Hem düzenli hem de her noktasında ayrı bir sürpriz ile karşılaşıyorsunuz.  Şehirde çok fazla kapkaç ve hırsızlık olayları olduğunu duymuştum. Böyle bir izlenim edinmedim ama dünyanın her yerinde olduğu gibi burada da dikkatli olmak gerekir. Yemek ve yiyecek konularından her zamanki gibi fazla bahsetmedim.  Tapas İspanya mutfağının en önemli yemeği. Tapas yemeden dönmezsiniz zaten benim ayrıca söylememe gerek bile yok, ama bir de şu var ki ;  İspanya ve Flamenko. Flamenko denilince tabii ki İspanya. Flamenko sevenlere bir de ufak tüyo var. Barselona’ da Flamenko izlemek isteyenler için en uygun biletleri La Rampla Caddesinde bulabilirsiniz. Nerede diye aramayın zaten ellerinde broşürler ile La Rampla’ da dolaşıyorlar. Barselona’ dan selamlar.. Hola .. gezenkelebek.com

La Rambla ..

La Rambla ..

 

Barselona / İspanya

Barselona / İspanya

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*