Amerika ‘ da Gezilecek Rotalar.. Amerika ‘ da hangi şehirleri gezdim?

New York .. New York .. Times Meydanındayım ..

Bir seyahati daha geride bıraktım ama şu fotoğraflar da olmasa sanki hiç gitmemiş gibiyim. Şimdiye kadar en eğlendiğim gezilerin başında geleceği muhakkak. Bazen öyle oluyor ki kalbiniz de orada kalıyor ve Amerika seyahati bu seyahatlerden biriydi.  Yaklaşık 2 haftalık Amerika gezim boyunca bana desteğini veren ebedi dostum ve kardeşim Kubilay’ ın sayesinde programımdan çok daha fazla yer görme ve gezme imkanı yakaladım diyebilirim.  Zaten Amerika tercihimde ki en büyük etken de kendisiydi. Planlarımda Kubilay’ ın yanında kalıp daha sonra New York’ a, dünyanın merkezine bir yolculuk yapmak ve ardından da tabii ki hayallerimi süsleyen Niagara Şelalelerine gitmek vardı. Yollara olduğu kadar doğaya da aşık biri olarak Kanada sınırında bulunan Dünyanın en büyük ikinci şelalesi ünvanında ki Niagara Şelalelerine gitmemek olmazdı. Ama benim programım kadar Kubilay da benim için güzel bir program hazırlamıştı ve aslında aklımdan geçmeyen New Jersey, Philadelpia, Atlantic City ve Washington DC şehirlerini kapsayan bu program çok büyük bir sürpriz oldu benim için. Üstelik New York ta her yıl düzenlenen Türk Günü etkinliği de işin içine girdiğinde anladım ki ben yeniden bir program yapmalıydım. Yeni programım ve ben, Amerika’ da hangi şehirleri gezdim ? Neler yaptım ?  Yeniden bir toparlıyalım şimdi.

Kubilay New Jersey de yaşıyor ve bende onun yanında konaklıyorum. Eyalet gerçekten mükemmel diyebilirim. Bahçeli evler, villalar, çiftlikler, yollar her şey inanılmaz bir düzen içerisinde. Sadece çim ve yollar var. Ve birbirinden zevkli villa tipi evler. Her şey filmlerde gördüğümüz Amerika gibi. Eksiği yok hatta fazlası var. Burada insan yaşlanır mı diye düşünüyorum. Stressiz, düzenli, koşuşturmasız doğal bir hayat. Suç oranının hemen hemen sıfır olduğu bir yer neredeyse. Ne zaman sincap ya da geyik çıkacağı ise hiç belli olmuyor. Ben ise inşallah denk gelir de görürüm diye dua ediyorum. 😉

14

IMG_4308 (Medium)Philadelpia bulunduğumuz konumdan yarım saat uzaklıkta. Şehre girerken gökdelenlerin siluetini gördüğümde New York’ a çok benzettim. Philadelpia için yorumum ise; daha yerel bir havaya sahip. Sokakları caddeleri çok yerel bir havada. Müzeler, katedraller, büyük ve eski binalar bir hayli fazla. Özgürlük Çanı’ nın bulunduğu müze en değerlisi bana göre. Benjamin Franklin köprüsü ise son derece ihtişamlı. Burayı yürüyerek gezmek son derece zevkli. Masmavi rengi ve çelikten yapılmış yapısıyla farklı duygulara girebileceğiniz bir mimari bana sorarsanız. Elbette tavsiye ederim. Şehre asıl havayı veren ise Rocky Filminin unutulmaz sahnesi olan, filmde  sokak boksörünü canlandıran Rocky’ nin  koşarak çıktığı  ve Rocky Merdivenleri olarak anılan merdivenler. Cümle biraz uzun oldu ama ancak böyle tanımlayabildim. Burası Philadepia’ lılar için çok özel. Herkes burada koşuyor spor yapıyor. Adeta ayrı bir ilham veriyor spor yapanlara. Burası aynı zamanda şehri en iyi görebileceğiniz noktalardan bir tanesi. Gelelim Philadelpia kartpostallarında görünen Love Park’ a. Love Park şehrin içinde yol kenarında küçük ama farklı bir yer. Aynı zamanda Philadelpia’ nın simgelerinden.  Uğramadan tabii ki olmaz. İşte gece.. Philadelpia gece olduğunda gökdelenleri ile öne çıkıyor ve tabii ki benim gece fotoğraflarım için en büyük fırsat. Umarım buradaki gece fotoğrafımı da beğeneceksiniz.

IMG_4270 (Medium)

Philadelpia.. Philadelpia sanki küçük bir New York .. Sol da kalan bina ise Rocky merdivenleri..

Philadelpia.. Philadelpia sanki küçük bir New York .. Sol da kalan bina ise Rocky merdivenleri..

 

IMG_4373 (Medium)Bu bölgede bulunan özel yerlerden bir tanesi de Atlantic City,  casino ve kumarhaneleri, eğlence hayatı, büyük bir alana yayılmış alışveriş ve outlet mağazaları ile harikulade bir yer. Asıl önemli özelliği ise, zevkle denize girebileceğiniz, okyanusa açılan bir kapı burası. Ben ne yazık ki şanslı günümde değildim hava şartları olarak. Çünkü sisli bir havada oradaydım ama yine de bu haliyle bile beni büyüledi Atlantic City. Amerika bildiğiniz gibi biraz daha sert yaşıyor hava şartlarını ve şehrin içindeki sis hiç alışkın olmadığım bir durumdu benim için. Her şeye rağmen okyanus ta denize giremesem de bu defa,  ahşap ile yürüyüş yolu haline getirilmiş Atlantic City’ nin sahil bulvarında yürümek çok çok zevkli. Madonna, Justin Timberlake ve daha bir çok  Amerikalı ünlü şarkıcıların konserleri de burada oluyormuş ama tabii ki buna da denk gelmek lazım. Sadece afişleri gördük bunlar da yeter. 😉

DSC_3343ps (Medium)Kubilay’ ın yaptığı en güzel sürprizlerden bir tanesi Washington DC de benim için ayarladığı Parlamento Binası turu ve Beyaz Saray ziyareti idi. Zevkli ve keyifli bir tur oldu benim için. Washington Eyaleti bilindiği gibi Amerika’ nın yönetim merkezi. O nedenle Washington DC demek Beyaz Saray demek.  Etkilenmedim diyemem. Hatta Obama bir de el sallayaydı eyiydi. 🙂 Şehir o kadar geniş bir alanda parklarla donatılmış ki anlatmak imkansız. Fazla trafik yok her yer gözle görülebilecek kadar büyük bir alanda ve müthiş bir turist akını var. Parkların biri bitiyor diğeri başlıyor.  Ard arda sıralanmış ve son derece düzenli parklar mevcut. II. Dünya savaşı anısına dikilen zafer anıtı gördüğüm en yüksek dikilitaşa sahip. Hemen ilerisinde ise Abraham Lincoln Anıt mezarı var ki muhteşem. Bu noktadan Parlamento binasına kadar her yeri yeniden tek karede görebiliyorsunuz.  Anlatmak bazen tabii ki mümkün olmuyor ama tek bilmeniz gereken her şey son derece düzenli, basit ama görkemli.

Beyaz Saray .. Washington DC

Beyaz Saray .. Washington DC

 

Buradayımmmm .. Niagara Şelaleleri ..

Buradayımmmm .. Niagara Şelaleleri ..

Artık Amerika’ nın doğusunu keşfedip kuzeye doğru ilerlemenin, benim en büyük hayallerimden biri olan Niagara Şelalerine doğru yola çıkmanın zamanı geldi. İhtiyacım olan sırt çantam, fotoğraf makinam ve tripodum o kadar. Niagara Şelaleri bilindiği gibi Dünyanın en büyük ikinci şelalesi. Kanada ile Amerika arasında aynı zamanda bir sınır bölgesi olan Buffalo şehrinde yer alıyor. Burada iklim biraz daha soğuk, aslında tamamen eski kızılderili bölgeleri buralar. Kızılderili havasını ister istemez burada hissediyorsunuz. Yüzler tipler biraz daha farklılaştı. Gelelim şelalelere. Nasıl anlatıyım bilemedim. Muhteşem ötesi muhteşem. Bambaşka bir alemdesiniz. Kanada tarafından daha muhteşem gözüktüğü muhakkak ama vize olmadan Kanada tarafına geçiş maalesef yok. Niagara ile ilgili daha ayrıntılı yazımı ayrıca yazacağımdan şimdilik bu kadar diyorum.

9

DSC_3767 (Medium)Ve Amerika’ daki son durağım New York. Metropol denildiğinde dünyada ilk akla gelmesi gereken yer. Özgürlük Heykeli, Empire State, Brookly Köprüsü, Times Meydanı, Central Park ve daha fazlası. Bu muhteşem yarımadayı da ayrıca tabii ki yazacağım. Özellikle Türk gününe denk gelmesi daha da unutulmaz yaptı New York’ u. Manhattan, 5 nci cadde, Kırmızı Merdivenler, alışveriş ve renkli insanlar derken zamanın nasıl aktığını zaten anlamadım. China Town’ da ki hostelim her yere yürüyüş mesafesinde neredeyse. Little İtaly ve Wall Street te bu bölgede.. Şimdilik Amerika gezim bu kadar. Neredeydim ? hangi şehirleri gördüm gezdim ? kısaca bu kadar yazacağım. Şehir şehir bilgiler ise pek yakında. gezenkelebek.com   da ..

4

Wall Street simgelerinden meşhur boğa heykeli..

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*