Angkor Wat Tapınakları .. Siem Reap ve Kamboçya ..

Pasaporta Kamboçya damgası vuruldu, geri dönüş yok artık. Tellerle çevrilmiş dar bir koridordan ilerleyerek geçiyorsunuz Tayland – Kamboçya sınırını. Ne bir arama var ne de size soru soran birileri. Kamboçya sınırını geçmek o kadar kolay ki anlatamam. Etrafın bakımsız ve düzensizliği bir anda daha fakir bir ülkeye adım attığınızı bildiriyor size. Bakımsız, düzensiz ama bir samimiyet var, bir masumiyet. Ya da benim bakış açım öyle, onu bilemiyorum. Kamboçya sınırındaki ilk kasabası olan Poipet sokaklarında birazdan bineceğim otobüse doğru yürüyorum. Etrafta o kadar çok çocuk var ki inanamazsınız. İlk aklımdan geçenler savaş, sömürge ve bu masum insanların bunları hak etmediği düşünceleri.  Turist olmanıza rağmen size yapışmıyorlar ya da gelseler bile rahatsız edici hiçbir durum yok. Gerçekten benim için ilk intiba çok önemli ve Kamboçya için hiç yanılmadım ve çok sevdim insanlarını.

Angkor Wat

Angkor Wat

Poipet’ ten Siem Reap’ a doğru ilerliyoruz kötü denilebilecek kadar eski bir minibüsle. Yol bitmek bilmedi bugün ama ben düşüncelere dalmış devam ediyorum. Her zaman ki gibi yine benzer sorular. Neredeyim ? Nereye gidiyorum ? Bu insanlar buralarda neler yapar falan filan .. Nihayet bozuk yol ve eski minibüsümüze rağmen varıyoruz Siem Reap’ a. Siem Reap’ ta konaklamak için bu defa sırtımda çanta Hostel aramıyorum çünkü daha önce sosyal medya aracılığı ile tanıştığımız Betül’ ün tarifi üzerine Traveler Cat Guest House isimli hostelde konaklamak kararım.

Traveler Cat Guest House hakkında hemen bilgide vereyim bu arada. Burası 4 arkadaşın bir hayal kurarak Kamboçya’ ya gelip açtıkları ve işletmecileri Türk olan çok şık bir hostel. Sımsıcak bir karşılama bekliyor buraya gelenleri ve bende övgüyle söz edebilirim buradan. Kendilerinden tek tek bahsetmeyeceğim, gidenler tanışacaklardır mutlaka ama ben hem hayallerine hayran kaldım, hem de enerjileri muhteşem. Yolunuz düşerse eğer, kendinizi evinizde gibi hissedeceğiniz bu hosteli kesinlikle es geçmeyin derim. Siem Reap’ ta yapacağım gezi ve Angkor Wat hakkında verdikleri bilgilerle ne kadar faydalı olduklarını anlatamam. Her şeyden önce ise gülen yüzleri hiç mi hiç eksik olmadı, buradan teşekkürlerimle.

Siem Reap hakkında !!

Siem Reap’ a gelince. Gerçekten bu kenti fazlasıyla sevdim diyebilirim. Khmer İmparatorluğu’nun en önemli şehri olan Siem Reap, Angkor Wat Tapınaklarına ev sahipliği yapması sebebiyle her yıl milyonlarca turisti burada ağırlıyor. Siem Reap ile Angkor Wat Tapınakları arası ise 5.5 kilometre. Tapınaklar bölgesinde konaklama imkanı olmadığı için Siem Reap’ ta konaklamanız gerekiyor. Şehir Siem Reap Nehrinin kenarında ilerliyor ve eski şehir oldukça hareketli. Alışveriş olarak çoğu orijinal markayı çok uygun fiyatla bulabileceğiniz bir alışveriş olanağına sahip. Ben de çoğu yerde bulamadığım bu imkanı değerlendirip biraz alışveriş yapıp, Jack Wolfskin sırt çantasınıda buradan aldım. Gerek fiyat gerekse kalite olarak beni çok mutlu etti diyebilirim. Bu arada Siem Reap’ ta gece hayatı da son derece renkli. Rock barlar, gece klupleri ve eğlence mekanları son derece şık. Hatta timsah eti yiyebileceğiniz restoranlara bile rastlamak mümkün. Ben cesaret edemedim ama timsah eti denemek isteyenlere bu imkanda var.

Timsah Burger ..

Timsah Burger ..

Angkor Wat Tapınaklarına Nasıl Gidilir ?

Buraya kadar sadece Kamboçya’ ya geçiş yapıp Siem Reap şehrini gezmeye gelmedim elbette. Asıl hedef herkesin olduğu gibi dünyaca meşhur Angkor Wat Tapınaklarını görmekti. Angkor Wat Tapınaklarının, o eşsiz mimarisi ile gündoğumu ve günbatımı manzaralarına şahit olmak içindi bu kadar yol. Artık bu sabahki ilk günbatımı için planlar yapıldı, saatler kuruldu ve heyecanla bekliyorum zamanı. Sabah saatlerinde gündoğumu izlemek üzere Angkor Wat’ a gitmek için en mantıklı seçenek Tuk Tuk adlı taksileri kullanmak. Taksilerin bedeli gündoğumu için 15 Dolar, günbatımı için ise 7 Dolar. Angkor Wat’ a giriş yapabilmek için ise bilet almanız gerekiyor. Bilet alım noktası ise o kadar kalabalık ki anlatamam. Koskoca bir bina yapılmış bu bilet alımları için ve bu durum bir izdihama sebep olmasını engelliyor bu şekilde. Büyük bir bina ve bir sürü gişe. Bilet alırken kişinin kendisinin mutlaka olması gerekiyor ve bir adet fotoğrafınızı çekip bileti fotoğraflı olarak veriyorlar. Sistem her yönüyle, bilet alımı, denetleme, kontrol hepsi son derece güzel bir mekanizma olarak işliyor. Taksici bu arada sizi bilet noktasına götürüp ilk önce bilet almanızı sağlıyor ve daha sonra tapınaklara doğru ilerliyorsunuz. Biletler günlük ve 3 günlük olarak satışa sunuluyor. Günlük bilet 20 Dolar ve 24 saat kullanabiliyorsunuz. Yani hem gündoğumu hem günbatımı günlük biletle izleyip tapınakları gezebilirsiniz. 3 günlük bilet ise 40 Dolar ama tapınaklar o kadar büyük ve geniş bir arazideki, 3 günlük bilet alınsa 3 gün bile gezilebilir.

Angkor Tapınakları ..

Angkor Tapınakları ..

 

Bayon Temple Girişi

Bayon Temple Girişi

 

Angkor Wat tapınaklarında gündoğumunu ve günbatımını izlemek, orada bulunmak, o atmosferi yaşamak gerçekten insana çok özel olduğunu hissettiriyor. Tomb Rider filminin bazı sahnelerinin burada çekilmiş olması buraya apayrı bir özellik kazandırmış ve herkes bundan bahsediyor. Farklı Khmer mimarisi ile yapılmış olan tüm tapınakları gezmeye değer ve yorucu olsada bu tapınakları tamamıyle gezmek gerekiyor. Angkor Thom ve Bayon Temple ise en özel olanlardan. Beni fotoğraflarından da gördüğüm ve en çok etkileyen o devasa ağaçların, tapınak taşlarının üzerindeki sıradışı görüntüleri. Tabii ki bol bol fotoğraf çekiyorum zevkle.  Tüm gün tapınaklar bölgesinde kalmak kolay değil. O nedenle günbatımından sonra tapınakları gezip dinlenip, günbatımına doğru tekrar geri gelmek en mantıklı olanı burada. Havanın sıcaklığı ve nem o kadar fazla ki, gün içinde 3-4 tişört değiştirdim sanırım. Siem Reap ve Angkor Tapınakları için birkaç günün dışında çok fazla bir zaman ayıramıyorum ama beni en çok etkileyen yerlerden bir tanesi olduğu muhakkak. Belki birgün tekrar gelirim düşünceleri ile bu kısa birkaç günün tadını çıkartarak ve ufak rota hesaplarının ardından tekrar çıkıyorum yola.  Hoşçakal Kamboçya, Hoşçakal Angkor Wat ..

Angkor Tapınaklarında Günbatımı

Angkor Tapınaklarında Günbatımı

 

Bayon Temple ..

Bayon Temple ..

 

Tapınakların her noktası ayrı bir detay ..

Tapınakların her noktası ayrı bir detay ..

 

Dinlenme zamanı ..

Dinlenme zamanı ..

 

Tapınak içindeki figürler detaylar ..

Tapınak içindeki figürler detaylar ..

 

Angkor Tapınaklarında beni en çok etkileyen devasa ağaçların tapınak taşlarının üzerine taşması ..

Angkor Tapınaklarında beni en çok etkileyen devasa ağaçların tapınak taşlarının üzerine taşması ..

 

Tapınaklar bölgesinde en çok dikkat çeken bölge devasa ağaçlar ..

Tapınaklar bölgesinde en çok dikkat çeken bölge devasa ağaçlar ..

 

Angkor Tapınakları ..

Angkor Tapınakları ..

 

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*