Araç Kiralarken Nelere Dikkat Etmeliyiz ? Avrupa’ da Araç Kiralamış Bir Sırt Çantalı ..

Her türlü fırsat değerlendirilir !! Tamam tüm ihtiyaçlarım sırt çantamda ve bende yollardayım ama ekonomik olunca tadından yenmiyor bazı fırsatlar. Geçen sene yine bu zamanlar, Türkiye’ den hepimizin bildiği ama benim şimdi ismini söylemeyeceğim, hatta koltukları dar olan ve uçuş esnasında yolcularına ücretsiz su bile  vermeyen bir uçak firması var ya. Evet işte o !! Siz onu çok iyi tahmin ettiniz. Yine yaptı yapacağını ve vurdu uçak biletlerinin en dip olduğu seviyeye. İstikamet ise yine yeniden İtalya. İtalya’ yı baştan başa gezdim aslında ama yine de ne yapsam diye düşünüyorum bu uygun ucuz uçak bileti karşılığında. Ve son anda bir aydınlanma sonrası haritaya bakıp kuzeye doğru ilerlemeye karar veriyorum. İsviçre’ ye de hiç seyahat etmediğime göre bu rota tam bana göre.

İtalya’ nın kuzeyi, İsviçre Alpleri, göller bölgesi, keskin dağlar, doğa, yollar falan filan ama .. Bir dakka bi dakka !!! Uygun uçak bileti alıyorum derken Avrupa’ nın en pahalı ülkelerinden birine yolculuk planlıyorum ve seyahatlerin çoğunu efsane trenlerle yapacağımı düşünürsem ve bir de konaklama kattığımda masrafım neredeyse lüks bir seyahat programını geçiyor ve ben her an vazgeçmek üzere hayallerimi erteliyorum. Uygun uçak bileti bulmanın ne anlamı kaldı o zaman.

thumbnail_firsatyakala

vivi.com.tr

Nereden aklıma geldi bilmiyorum, ilk başta acaba motorsiklet kiralayıp gitsem olur mu, falan derken, şimdi kim uğraşacak motorsiklet falan diyorum ve bu defa, acaba araç kiralasam çok mu pahalı olur sorularını soruyorum kendi kendime. Araç kiralamak iyi fikir, araç !! Hem böylece istediğim her yere gidebilirim. İstediğim doğa harikası yerde durur dinlenir, istediğim göl kenarında yemek yer, istediğim yerde fotoğraf çekebilirim.  Avrupa için büyük bir deneyim ayrıca. Kiralık araba benim tek seçeneğim.

rent

Oto kiralama için kısa bir internet araştırması sonrası her şey tamamdır. Uçuş başladı ve artık sırt çantamla Milano’ dayım. Bu kısmı fazla uzatmıyorum. Milano’ da internet üzerinden rezervasyon yaptığım araç kiralama şirketi ile Milano Havaalanında buluşuyorum. Adam tabii ilk bakışta beni sırt çantam ile görünce biraz şaşırıyor ama belli de etmiyor aslında ama ben anlıyorum. Ardından birkaç prosedür, önbilgiler, kontroller, ve altımda son model küçük tek kapılı bir araçla İtalya’ da yollardayım bu gerçekten inanılmaz.

Araba kullanırken hiç bu kadar eğleneceğimi ise tahmin etmiyordum. Tek olmanın bu kadar zevkli olacağı da aklımın ucundan geçmezdi. Telefonumu şarj edebilmek için USB mevcutsa zaten sorun yok. Ön koltukta yanıma arkadaşlık etsin diye sırt çantamı yolcu gibi de oturtdum. Arka fonda ise İtalyan müzikleri eşliğinde, kendi kendime dans ederek son hız, şaka şaka gitmeyen arabamın gittiği son hız diyecektim 90 km hızla İtalya İsviçre yollarını arşınlıyorum. Yollarda beni sollayanlar dans ederken görüyorlar beni ister istemez ve eğlenceme ortak olarak el sallıyorlar yollarda. Ben ise her anın keyfini çıkartıyorum. Como Gölü, Lugano Gölü, San Bernardo Dağları, Alp’ler, Davos, Zürih, Basel, dağlardan akan şelaleler ve mükemmel yol manzaraları. Araç kiralamanın en güzel tarafı ise gece konaklamamı uyku tulumumun içinde arabada yapmaktı. Arabayı günlük 14 Euro gibi bir rakama kiralamıştım. O kadar rahat ettim ki anlatamam. Benim için unutulmaz bir seyahat olarak kalacak hafızalarımda.

thumbnail_gorsel (2)

Araç kiralama konusuna gelince bana sorarsanız en önemli özellik güven. Ben bu seyahat anımı her ne kadar yurtdışında yaşamış olsam da, ülkemizde de güvenli oto kiralama sitelerini çok iyi bilmek ve araştırmak gerekiyor. Araç nasıl kiralanır ? Hangi araba kiralama siteleri güvenli ? Hangi oto kiralama siteleri daha ayrıntılı bilgi veriyor ? bunlar çok çok önemli. Yurtiçinde araç kiralama sitelerini araştırdığımda vivi.com.tr adresi ile karşılaşıyorum. Sadece yurtiçi değil Kıbrıs içinde verdikleri oto kiralama hizmeti alkışlanacak değerde. Vivi şirketinin en iyi fiyat garantisi yazısı ise ilk dikkatimi çeken özellikleri. Araçların OGS/HGS geçişlerindeki kolaylığı, sigorta ile sizi koruma altına alması, kolay iptal ve değişiklik haklarının bulunması ve en önemlisi de aracı teslim alırken ekstra bir ücret almamaları inanılmayacak kadar güzel. Siz yine de lazım olmaz demeyin bu adresi de bir kenara not edin.

thumbnail_ucuz-arac-kiralama

Şimdi gelelim Araç Kiralarken Nelere Dikkat Etmeliyiz ? sorusuna !!

Oto kiralama işi riskli bir iş aslında ama güvenilir bir araç kiralama şirketi olduğu sürece müthiş bir seyahat sizleri bekliyor. Araç kiralama şirketi güvenli, kiralama koşulları tam size göre, en iyi fiyatı zaten almışsınız ancak yine de siz kiraladığınız aracı kontrol etmeden asla teslim almayın. Hatta benim de yaptığım gibi çaktırmadan arka fonda araç kiralama şirketinin binası gözükecek şekilde fotoğraflarını çekmeyi unutmayın.  Artık bir işe yarar mı bende bilmiyorum.

Kiraladığınız aracın otoyol geçiş sistemlerinin bulunup bulunmadığını, kasko ve trafik gibi sizi kaza anında koruyacak sigortalarının mevcut olup olmadığını, özel şartlarını, hatta yolda kalma ve kaza anında acil ulaşmanız gereken telefon numaralarını mutlaka öğrenin.

vivi.com.tr den de hazır bahsetmişken, benim en çok ilgimi çeken Kıbrıs’ ta araç kiralama konusunda ehliyetinizin geçerlilik durumunu mutlaka sorun.

thumbnail_yaztatili

 

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*