Barselona Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım .. Aerobus Otobüsler Hakkında Kısa Bilgiler ..

İlk defa ayak bastığımız bir ülkede hava alanından şehir merkezine en kolay ve en ekonomik şekilde nasıl ulaşacağımızı bilememek hepimiz için en büyük merak konusu. Bazen hava alanlarından şehir merkezine gitmek için araç bulmak tam bir kabus. İstediğiniz ekonomik otobüs, shuttle veya metronun olmaması, olsa da hangi araçla nereye, ne kadar mesafeden gideceğinizi bilememek, dışarıya ayak bastığınızda korsan taksicilerle uğraşmak ve ücretler hakkında bilginiz olmadığı için dünya kadar para ödemek en büyük sorunlarımız. Ama bu sorunu çözmüş öyle ülkeler var ki, her şey düzen içerisinde ve hava alanı ile şehir merkezi arasındaki ulaşım inanılmaz kolay. İşte Barselona bu konuda hava alanından şehir merkezine ya da şehrin bir noktasından hava alanına en kolay ulaşım yapabileceğiniz nadir yerlerden bir tanesi.

Terminal 1 den kalkacak olan Aerobus ..

Terminal 1 den kalkacak olan Aerobus ..

 

Şimdi tüm bunlara ufak ufak notlarla bir göz atalım.

Barselona hava alanının ismi El Prat olarak geçiyor. El Prat hava alanında ise iki adet terminal var.

THY nın da kullandığı Terminal 1 aynı zamanda bir çok hava yolu şirketi tarafından daha yoğun kullanılıyor. Buradan şehir merkezine ulaşım sadece otobüs ve taksi ile mümkün.

Yine bir çok hava yolu şirketi tarafından kullanılan Terminal 2 ise Pegasus Hava yollarına ait uçakların indiği hava alanı ve buradan şehir merkezine ulaşım otobüs ve taksinin yanında her yarım saatte bir kalkan trenler ile mümkün.

Burada özellikle belirtmek istediğim burası için en kolay ulaşım aracı olan Aerobus adlı otobüsler. Şehir merkezi ve alan arasında taşımacılık yapan otobüslerin ismi Aerobus olarak geçiyor. Aerobus otobüslerin kişi başı bilet fiyatı 5.90 Euro ve her 10 dakikada bir şehir merkezine hareket ediyorlar. Yolculuk yaklaşık yarım saat sürüyor ve otobüste bagajlarınızı koyabileceğiniz standlar ve yolculuk esnasında kullanabileceğiniz ücretsiz internet mevcut. Hava alanına geldiğinizde ise bir alt katta bulunan otobüslere ulaşmak çok kolay.

Otobüse ücreti araca binerken ödüyorsunuz ancak burada dikkat edilmesi gereken bir püf noktası var. Aerobus otobüslerine binerken 20 Euro üzerindeki bir para uzatırsanız kabul etmiyorlar. O nedenle en fazla 20 Euro luk bir banknot vermeniz ya da yoksa daha büyük miktardaki Euro banknotunuzu bozdurmanız gerekiyor. Basit ama önemli bir ayrıntı diyebilirim.

Hava alanından şehir merkezine gelirken otobüsler tam olarak 4 defa duruyor. Placa Espanya meydanı ve Placa Katalunya meydanı bu duraklardan en önemlileri. Placa Katalunya durağı ise aynı zamanda son durak.

Şimdi hava alanından geldik bu tamam da şehir merkezinden hava alanına nasıl gideceğimiz ile ilgili de ufak bir iki ayrıntı var onları anlatacağım.

Son durak olan Katalunya Meydanından kalkan Aerobuslar sabah 05.00 te ilk yolculuğunu yapıyor ve son otobüs saati 00.30 .. Bundan sonrasında ise taksi kullanmanız gerekiyor. Söylediğim gibi El Prat hava alanında iki adet terminal var. Bunun için uçuşunuz öncesinde hangi terminale gideceğinizi kontrol etmelisiniz. Çünkü Terminal 1 e A1 yazılı Aerobus otobüsler, Terminal 2 ye ise A2 yazan otobüsler gidiyor. Kısacası bir otobüs kalktıktan sonra her iki terminale sırası ile uğramıyor maalesef. Eğer tereddüt yaşıyorsanız her hangi bir karışıklık olmaması adına binmeden sormanızı tavsiye ederim.

Katalunya merkezden Hava alanına gidecek olan Aerobus ..

Katalunya merkezden Hava alanına gidecek olan Aerobus ..

Bu arada Barselona’ da Girona kentinde bulunan hava alanı Barselona’ nın ikinci hava alanı olarak bilinse de 80 km kadar uzakta oluşu ve önemli hava yolu şirketleri tarafından kullanılmamasından dolayı orayı kaleme almıyorum.   gezenkelebek.com

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*