Bo Kaap Nerede ? Cape Town’ un Renkli Evleri Bo Kaap ..

Bana en çok nereyi beğendin ya da bir fırsatın daha olsa tekrar hangi ülkeye gitmek istersin sorusuna, her zaman Güney Afrika ve özellikle Cape Town cevabımı her daim içime sinerek vermişimdir. Gerçekten orada olmaktan çok tat aldığım, en büyük tutkum olan fotoğrafçılık adına ise en güzel kareleri yakalayabildiğim,  belki dünyanın en farklı şehirlerinden bir tanesi idi Cape Town.

b3

Vahşi yaşam, doğa, şehir, kültür, trekking, köpek balığı dalışları, safari, penguen sahilleri, fok adası, botanik bahçeler, hatta dünyaca ünlü şarap çiftlikleri, Nelson Mandela’ nın bir zamanlar esir tutulduğu Robben Adası, şehre hakim Masa Dağı ve aklıma gelmeyen çok güzel şeyler vardı burada. Bunlardan bir tanesi de Bo Kaap isimli müslüman mahallesi idi.

b2

Cape Town seyahatimi yapmadan önce yaptığım araştırmalarda karşıma çıkmıştı Bo Kaap evleri ve heyecanımı da iki katına çıkarmıştı görsel güzelliği. Peki ama bulabilecek miydim bu renkli evleri ? Bo Kaap Neredey di ? Biraz internet araştırması, Cape Town da internet üzerinden iletişim kurduğum kişiler ve benim için sevindirici bilgiler de sonunda gelmişti.

b5

Cape Town’ un en ünlü caddesi olan Long Street’ e 5 dakikalık bir mesafede sessiz ama renkli bir mahalle Bo Kaap. Güney Afrikalı Müslümanlar olarak ta bilinen Bo Kaap sakinleri yaklaşık 200 yıl önce uzak doğudan gelerek yerleşmişler Cape Town’ a ve son derece cana yakın sıcakkanlı insanlar. Dediğim gibi en belirgin özellikleri renkli hatta rengarenk evleri. Cape Town’ un kalbinde, Lions Head tepesinin altında Long Street’ e bakan dağ eteklerine mahallelerini kurmuşlar. Long Street’ te kaldığım hostelden bana yakınlığı yürüyerek yaklaşık 5 dakika mesafede idi. Hatta o hosteli seçme sebeplerimdendi başlı başına.

Kendilerine özel okul ve ibadet yerlerini de içinde barındıran Bo Kaap, fotoğrafçıların ve turistlerin en önemli uğrak yerlerinden aynı zamanda. Cape Town ziyaretimde mahallelerini ziyaret etmek ve onlarla birlikte sohbet dolu güzel zamanlar geçirmek müthişti. Eğer yolunuz Cape Town’ a düşerse Bo Kaap’ a uğramadan, hatta onlarla sohbet edip, evlerinin önlerinde oturup o havayı solumadan asla ve asla geri dönmeyin.

Bo Kaap ta  dolaşan mahalle gençleri. Her zaman neşeli ve her zaman güleryüzlüler ..

Bo Kaap ta dolaşan mahalle gençleri. Her zaman neşeli ve her zaman güler yüzlüler ..

2 yorumlar

  1. Bende yakın zamanda orayı gitmeyi düşünüyorum peki Cape Town dan insanlarla nasıl iletişime geçtin nereden buldun? Beni yönlendirebileceğin birileri var mı? cevabını bekliyorum 🙂

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*