Burano Adası.. İtalya’nın renkli dünyası..

DSC_8858scape (Kopyala)Adaya ayak basıncaya kadar bu derece etkileneceğimi hiç düşünmemiştim. Nasıl olur da bir ada bu kadar güzelleştirilir ve sanat harikası haline gelir, inanın en güzel örneği diyebilirim. İtalyanların en sevdiğim yönü çok yaratıcı olmaları gerçekten. Neresi mi ? Burano Adasından bahsediyorum. Venedik’ e kadar gelip Burano Adası’ nı ziyaret etmeden gitmek olmazdı herhalde. Venedik’ in çevresinde yüzlerce ada olduğunu biliyordum. Özellikle Murano adası ve Burano Adası ise bunların en önemli olanlarıydı. Burano Adası cam işçiliği ile ünlü, Burano Adası ise dantel işlemeleri ve dantel işçiliği ile farklı bir üne sahipti. Renkli evleri olduğunu da duymuştum ve bu duyum beni Burano Adasını ilk sıraya almam konusunda karar verdirdi.

DSC_8885scape (Kopyala)

Venedik’ ten Vaparettolar ile 15-20 dakikalık bir yolculukla ulaşımda çok kolaydı buraya. Hep karıştırdım ilk başlarda Murano muydu ? Burano muydu ? diye. Adaların isimleri de birbirine kendileri gibi çok yakındı. Venedik’ ten bindiğim Vaparetto’ nun ilk durağı Murano Adası oldu. Dışarıdan gördüğüm kadarı ile pek farklı bir şey yoktu. Daha sonra Burano Adası’ na geldiğimde ise adeta büyülendim diyebilirim. Etkileyici bir havası var adanın, rengarenk boyanmış evleri, daracık sokakları, renkli evlerin su kanallarına rengarenk yansıması gerçekten muhteşem. Evlerin mimari açıdan çok farklı olan kapıları da renkleri kadar güzel ve etkileyiciydi Burano Adası’nda. Fotoğraflarını çekmeye doyamadığım, her noktasından tat aldığım bir yer oldu benim için. Eminim çoğu kişinin bilmediği ya da çok önemsemediği bir yerdi ancak Venedik kadar özel, rüya gibi bir yerdi Burano Adası. Evlerin boyanma sebebinin akşam saatlerinde evlerine dönen balıkçıların evlerini karıştırmamaları ve evlerini kolayca bulabilmeleri için olduğu söyleniyor. Belki de doğrudur. Ama asıl bildiğim kimse belediyeden izin almadan evinin rengini değiştiremiyor.  Adada yemek  yiyebileceğiniz  restoranlar, hediyelik eşya dükkanları ve  dinlenebileceğiniz ufak tefek park alanları mevcut. Yürüyerek gezebileceğiniz kadar küçük ama fotoğraf zenginliği açısından benim için kocaman bir ada Burano Adası. Eğer yolunuz Venedik’ e düşerse en azından Burano Adası’ nı ziyaret etmeden asla dönmeyin Venedik’ ten.

Burano Adası Evleri ve Yansımalar

Burano Adası Evleri ve Yansımalar

 

Burano ' nun renkli evleri

Burano ‘ nun renkli evleri

 

Burano Island

Burano Island

 

Ada da farklı bir kapı mimarisi

Ada da farklı bir kapı mimarisi

 

Yansıma..

Yansıma..

 

Burano Sokakları

Burano Sokakları

 

Evlerde yaşam..

Evlerde yaşam..

 

Yansıma..

Yansıma..

 

Burano Adası / İtalya

Burano Adası / İtalya

 

Burano Evleri ve ben ..

Burano Evleri ve ben ..

 

Burano Fotomix

Burano Fotomix

5 yorumlar

 1. Mert Uzuntaş says:

  Fotoğraflar mükemmel..

 2. gonca polat says:

  İtalyadan geleli 2 gün oldu halen etkisindeyim ,fotoğraflarınız çok başarılı ,fotoğraf makinanız nedir öğrenmek isterim 🙂

 3. Mert Yazan says:

  Fotoğtraflara bakarsak hiç insan olmayan hayalet bir yerleşim.Şu anda 24 mart ta Buranodayım ve yollar insan almıyor,öğle restauranlarda sıra bekledik.

  • Tam öğle arasına denk gelirsen yoğun bir turist akını var ancak öğleden sonra turistler vapurlara binip gidiyorlar çok az insan kalıyor .. fotoğraf açısından öğleden sonra ikindi sayabileceğimiz saatlerde daha güzel bir ışığa ve tenhalığa denk geliyorsun 😉 Tavsiye ederim .. bu arada kalabalık ta güzeldir son vapura kadar bekle tadını çıkart ..

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*