Chitwan Milli Parkı.. Nerede ? Nasıl bir yer ?

DSC_7747Nepal’ in başkenti Katmandu ile ikinci büyük kenti olan Pokhara arasındaki Terrai bölgesinde bulunan Chitwan Milli Parkı ziyaretçilerine harika bir doğal yaşam sunuyor. Nepal’ in en ünlü ve en büyük doğal yaşam alanı olan 932 km2 lik Chitwan Milli Parkı içerisinde çok çeşitli bir vahşi yaşam mevcut. Hindistan ve Nepal’ de bulunan bu tür vahşi doğa alanları Afrika’ nın uçsuz bucaksız düzlüklerinin aksine çok sık ve derin bir orman florası ile kaplı ve buradaki vahşi yaşam ziyaretçilerini fazlasıyla etkiliyor. Burada yapılan safari turistler,  safari ve doğa sevenler için bambaşka. Milli Park içerisinde Fillerle Orman Safarisi yapmak inanılmaz bir deneyim burada. Ayrıca yine Jeeplerle orman içerisindeki safari de mutlaka denenmesi gereken önemli bir aktivite. Milli parkın en önemli özelliği ise nesli tükenmekte olan Bengal Kaplanlarının burada bulunuyor olması. Daha da fazlası var elbette ve alan içerisinde kanolarla nehirde timsah gözleme keyfini yine burada yaşayabiliyorsunuz. Ulaşım ise Katmandu’ dan veya Pokhara’ dan kalkan Chitwan otobüsleri ile sağlanıyor. Malesef kilometre olarak yaklaşık Katmandu’ dan 160 km kadar uzaklığı olsa bile ulaşım Nepal’ in dağlık bir arazide olması sebebi ile yaklaşık 5 saati alıyor. Buraya isterseniz paket turlarla gelmek mümkün ve turistlerin büyük çoğunluğu benim de yaptığım gibi paket turlarla buraya geliyor. Bireysel olarak ta buraya gelmek mümkün ancak bireysel olarak gelmenin ise gerek maddi, gerek zaman açısından pek bir esprisi yok. Tabi ben paket turumu Pokhara’ dan gelip Katmandu’ ya dönmek üzere 3 günlük bir tur aldım ve 8000 Rupi yani yaklaşık 40 Dolar gibi bir para ödedim. IMG_7273 (Kopyala)Yani konaklama parasına bile denk gelmiyor neredeyse, o kadar da uygundu hani. Paket tur deyince tabi buraya ulaşım, geri dönüş, konaklama, milli parka giriş, fil üzerinde orman safarisi ve kano ile nehir turları dahil bir paket tur veriyorlar. Hatta ilk gün buranın yerel köyü olan ve geleneklerini hala sürdüren Tharu Kültür köyünü gezi ile başlatıyorlar. Ayrılmadan bir akşam önce ise Tharu Kültür Show u da izlemek bu paketin içinde yer alıyor. Yani dört dörtlük bir safari sizi bekliyor. İster 2 günlük, ister 3 günlük, isterseniz 1 haftalık ya da 10 günlük turlar tamamen sizin istediğinize göre şekillendiriliyor. Dediğim gibi fiyatlar ise inanılmaz uygun ve çok özel bir yer. Yerel halk çok cana yakın ve insana güven veriyorlar. İnsanın daha uzun kalıp asla sıkılmayacağı yerler içerisinde doğa harikası bir yer burası. Benim vaktim kısıtlı olduğu için bir gün fil üzerinde orman safarisi ve kano ile nehir gezisi ancak yapabildim. Buranın Florasında bulunan dev cüsseli Silk Cotton türü ağaçlarının içerindeki harika safaride çeşitli geyik türlerini ve diğer vahşi hayvanları görme imkanı buldum. Jeeplerle orman içine 3-4 gün dalıp Bengal Kaplanlarını görmeyi de çok isterdim ama umarım bir gün nasip olur bu dediğim. Kimbilir ???

Chitwan da kaldığım otel ( Lodge )

Chitwan da kaldığım otel ( Lodge )

Chitwan’ da ki unutulmaz ama birazda komik anım ise en unutulmazlarım arasında diyebilirim. Fil Safarisine gideceğimiz günün sabahı tam bir faciaydı kısacası. Sabah çok erken saatte gittik ormana gireceğimiz toplanma bölgesine. Daha uyanamamış kendime bile gelememişim ki orada bulunan köyün ufak ama akıllı çocukları ellerinde sepetler ve içerisindeki muzlarla turistlerden önce yerlerini almışlardı. Amaçları sepetteki muzları turistlere satmak elbette. Biri yanıma geldi ve sordu yok almıycam dedim. Sonra diğeri geldi ona da almıycam dedim. İçimden de diyorum sabah sabah ne muzu ya. Kim yerki sabah sabah bu muzu ? Sonra çocuk dolanıyor bir iki satın alan var falan neyse. Yeniden bana doğru yöneliyorlar ve artık bu saçmalık neyin nesi diyorum kendi kendime sabah sabah. Ufak kız çocuğu da tekrar alırmısın diye sorduğunda yok ben yemiycem dediğimde ise haylaz kız çocuğunun gülümsemesi beni kendime getiriyor. Aman Allah’ ım. O ses.. Bunlar sizin için değil, bunlar fillere yedirmeniz içinnnn.. Offff bu anı unutamıyorum. Rezillik .. Oysa turistler bu muzları satın alıp safari esnasında fillere muzları ikram ediyorlarmış. E artık Ufuk Akkuş’ un bittiği andır.. Neyse gün çok güzel safari harikaydı. Çok güzel fotoğraflar çekiyorum ve mutlu bir şekilde safariden dönüyoruz. Artık ben bu arada sabah ki olayı düşünüyorum. Hem düşünüyorum hem gülüyorum kendime. Artık geri dönmek üzere bizi kaldığımız otele götürecek araçlarımıza yürüyoruz. Burada araçlar Türkiye’ ye göre farklı ve sağdan direksiyonlu. Yani trafik tersten işliyor bize göre. Ama alışkanlıktan olsa gerek ben aracın sol tarafından binmem gerekirken sağ tarafına dolanıyorum. Ulan nerede bu aracın kapısı.. :)))  Anlaşıldı ben hala kendime gelememişim ve Chitwan hiç aklımdan çıkmayacak bu tatlı anılarıyla..

4 yorumlar

 1. eda ceren says:

  Cok eglenerek okudum..eline saglık..ayrica muz olayina cok güldüm.gülerek hatırlayacagın bir anı olmus sanada 🙂

 2. Merhaba,

  Aralık başında Chitwan’ı ziyaret edeceğiz. İnternette gördüğüm paket turlar bahsettiğinizden epeyce pahalı, 2gece 3gün min 120 dolar civarında.

  Tur şirketinizin adı nedir? Kathmandu’dan ayarlayabilir miyim acaba?

  Teşekkür ederim,
  Sevgilerimle,
  Büşra

  • Büşra Merhaba,

   Chitwan için asla internetten rezervasyon yapıp o paraları ödemeyin derim ben. Çünkü ben yaklaşık 35 dolar gibi bir para ödedim ve çok memnun kaldım. Konaklama – Otobus bileti – Yerel turlar hepsi içerisinde bir paket programdı.Ben Pokhara daki tur ofislerinden satın aldım ama Katmandu’ da bunun gibi birçok tur şirketi bulabilirsin. Katmandu için Thamel Caddesini konaklama için tavsiye ederim. Chitwan daki otel seçim ise çok sorun değil küçük bir köy ve hemen hemen oteller birbirine çok benziyor.

   İyi yolculuklar dilerim

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*