Doha ‘ da gezilecek görülecek yerler nerelerdir ?

DSC_4362 (Kopyala)Doha’ da gezilecek ve görülecek yerlerle ilgili daha akılda kalması ve siz okurlarımın daha net bilgiler edinebilmesi sebebi ile bu yazımı yazmaya karar verdim. Aslında Doha / Katar gezi yazımı daha önce yayınlamıştım ancak bu yazımın da Doha’ya gidecekler için çok yararlı olacağını düşünüyorum. Doha tahmininizden daha küçük bir başkent ve son yılların gözdesi olan bu kentte gezip görmek istediğiniz önemli turizm mekanları hemen hemen içiçe hatta çoğu birbiri ile yürüyüş mesafesinde diyebilirim.

Artık bunları başlıklar halinde yazmanın zamanı geldi ve işte Doha’ da gezilecek ve görülmesi gereken yerlerin başlıca listesi ;

AL CORNİCHE

Burası Doha’ nın muhteşem görselliğini gözler önüne seren Doha’ nın yaklaşık 7 km lik kıyı şeridi. City Center’ a tam karşıdan bakan Al Corniche boyunca son derece kalabalık bir insan topluluğu sizleri bekliyor olacaktır. Buradan dilediğiniz gibi Muhteşem Doha manzarasını izleyebilir, yürüyüş yapabilir ve Doha’ nın tadını burada da çıkarabilirsiniz.

 

ART OF İSLAMIC MUSEUM

İslam Sanatları Müzesi Doha’ nın kalbinde bir müze ve ihtişamlı yapısı, içinde barındırdığı parkları ve konumunun verdiği güç ile Doha’ ya hükmediyor adeta. İslam Sanatları Müzesi şu ana kadar gördüğüm en güzel müzelerden bir tanesi diyebilirim. Müzelere giriş tamamı ile ücretsiz ve bedava internet hizmetide alabiliyorsunuz. Parklarında ise vakit geçirmek orada bisiklet kiralamak apayrı bir zevk.

 

ISLAMIC CULTURAL CENTER

İslam Kültür Merkezi ise İslam Sanatları Müzesinin bir cadde yukarısında ve farklı mimarisi ile mutlaka gezilmesi gereken yerlerden bir tanesi. Mimarisi ile hemen dikkatinizi çekecektir ve gezmeyi çok seveceğiniz bir turizm ve kültür merkezi.

 

SOUK WAKİF

Souk bilindiği gibi arap kültürünün olmazsa olmazı. Yani bizim çarşı diye adlandırdığımız tarihi alışveriş mekanları. Tam bir kültür abideleri ve içerisinde bulunan her türlü alışveriş mekanları ve görsel güzelliği ile ziyaret edilmeden geçilmeyecek önemli noktası. Souk Wakif alışverişin dışında çeşitli cafe tarzı yerler, restaurantlar, nargile ve kahve içebileceğiniz gayet zevkli mekanlarıyla Doha’nın gözdesi.

 

RUMEİLAH PARK

Al Corniche ile City Center arasında yeşillikler arasında bir park. Yine içerisinde anfi tiyatro ve çeşitli oyun alanları bulunmakta.

 

CİTY CENTER

City Center demek Doha demek aslında. Muhteşem görselliği Doha’nın asıl sahibi, gökdelenlerin ve residansların bulunduğu müthiş bir merkez. Hemen hemen dünyaca ünlü tüm otellerde burada bulunuyor. Ayrıca City Centre Mall alışveriş merkezi ile de Doha’ nın gurur kaynağı. Benimde asıl Doha gezisini seçmemin ve gece fotoğraflarını çekebilmek için sabırsızlıkla beklediğim gezimin ana kaynağı diyebilirim.

 

KATARA BEACH AND KATARA CULTURAL VİLLAGES

Katara Beach Doha’ da halkın denize girebildiği tek halka açık sahil ancak buraya da giriş ücretli. Bu durum Doha’ da bulunan tek bir sahilin de ücretli olması gibi bende biraz hayal kırıklığı yaratsa da hemen yanında bulunan Katara Kültür Villaları ve burada bulunan Pigeon Tower yani Güvercin Kuleleri ile son derece önemli bir yer. Farklı havası ve kültürü ile insan buradan da gerçekten çok tat alarak geziyor. Burada turistler için ücretsiz mini golf araçları ücretsiz gezinti imkanı sunuluyor ve akşam saatlerinde çeşitli aktiviteleri ile daha da hareketli oluyor.

 

THE PEARL QATAR

Doha’ nın daha doğrusu Katar’ın insan eliyle yapılmış bir çeşit suni adası olan Pearl Katar Doha’ ya köprülerle bağlı ve Doha’ nın marinası burası. Yine içerisinde restaurantlar ve residanslar bulunduran bu marinanın gündüzü bir başka güzel, akşamı ise daha bir başka güzel. Buradan isterseniz teknelerle adanın etrafında bir tur da yapabiliyorsunuz ya da akşamalrı ufak gezintiler ve nargile keyfini tadabiliyorsunuz.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*