Dünyanın bir diğer ucundayım.. Ümit Burnu ( Cape Point )

Bazen gideceğiniz yeri harita üzerinden ne kadar incelerseniz inceleyin maalesef mesafeler sizi aldatabiliyor. Bunun en güzel örneklerinden bir tanesini tecrübe ederek sabitlemiş bulunuyorum. Edinmiş olduğum Cape Town haritasında Ümit Burnu hiç te bu kadar ulaşılmaz gözükmüyordu halbuki. Bende sanıyorum ki Cape Town’ a gittiğim zaman şehrin bir kıyısı ya da en uç noktası Ümit Burnu olarak geçiyor. Madem bir Güney Afrika yapacağız Ümit Burnu’ na da elbette uğramadan olmaz.

Cape Town 2-137Cape Town gerçekten muhteşem bir şehir, bu rotayı her şeyiyle gezginlerin mutlaka gidilecekler listelerine yazmaları gerektiğine inanıyorum.  Zengin bir mozaik sunuyor insana ve ne isterseniz burada o var. Ümit Burnu yani Cape Point ise Güney Afrika’ nın ikinci başkenti dedikleri Cape Town’ da apayrı bir yere sahip. Afrika kıtasının en uç noktası olarak kabul edilen Ümit Burnu aynı zamanda bir Milli park ve çok büyük bir alanı kaplıyor. İçinde barındırdığı bir maymun türü olan Babunlar ise buranın asıl ev sahipleri. Cape Town ile Ümit Burnu arası yaklaşık 150 km kadar ve yolculuk 2 saate yakın sürüyor. Buraya giden herhangi bir otobüs veya tren yok. Buraya gelebilmek için iki seçeneğiniz var. Birinci seçenek elbette araç kiralamak. İkinci seçenek ise buraya günübirlik gelen turlar. Kesinlikle bir tur ile gelmenizi tavsiye ederim. Hem daha ekonomik, çok daha eğlenceli ve daha güvenli bir seyahat sizi bekliyor olacak.  Buraya gelen turlar Cape Town’ dan hareket ettikten sonra ilk önce fok balıklarının yaşam yeri olan Hout Bay’ a uğruyorlar. Bu kasabada fok balıklarını yanınızda görünce şaşıracaksınız. Ardından Chapmans Peak adı verilen dünyanın sayılı bol virajlı ve deniz manzaralı kıyı şeridi yolculuğu başlıyor ve manzaralar harika. Yolda mola ve içecek servisi de cabası. Ardından son mola yeri Boulders Beach yani Afrika Penguenlerinin olduğu sahil ve buraya ben daha önce farklı bir rotadan trenle gelmiştim. Tekrar görmek harika oldu benim için. Ardından bir mola, yemek ve bize verilen bisikletlerle Cape Point Milli Parkına girdik sonunda. Her tarafa babunlar dolu ve bazen çok agresif olabiliyorlar. Tek dertleri ise arabaların bagajında bulunan ya da sırt çantanızda sakladığınız yiyecekler. O nedenle su dahil yanınıza en ufak bir yiyecek almamanız gerekiyor.

ba5

ba2

Ümit Burnu milli parkı son derece etkileyici bir yapıya, endemik bitkileri ile ünlü farklı bir floraya sahip.  Milli park içerisinde Hint okyanusu ile Atlantik okyanusunu birbirinden ayıran bu muhteşem burnu yukarıdan görebileceğiniz bir de fener var. Çıkmak için teleferik kullanılabilir. Ancak ben yürümeyi tercih ediyorum. Fenerden bakıldığında manzara muhteşem görünüyor. Asıl noktaya yürümek için parkur ve ardından en uca kadar gidebileceğiniz ufak bir çıkış var. Ve sonunda en uçtasınız. İşte bu noktaya geldiğinizde hissedilecekleri yorumlamak çok zor. Engin bir deniz, harika bir manzara, bazen hafif bazen sert esen bir rüzgar, bir tarafta Atlantik ve diğer tarafta Hint Okyanusu. İşte buradayım. Dünyanın bir diğer ucunda. Afrika’ nın en uç noktasında.

yaban1

Ümit Burnu’nu 1488’de Portekizli kaşif Bartelomeu Dias keşfetmiş ve buraya Fırtınalar Burnu (Cabo das Tormentas) adını vermiş. Daha sonra ise gemicilerin morali bozulmasın diye Ümit Burnu adı verilmiş. Diğer söylenen ise gemicilerin fırtınalı ve uzun deniz yolculuklarından sonra bu noktaya sağ salim ulaşmaları ve bu nedenle buraya Ümit Burnu denilmesi imiş. Bu saatten sonra ise tek bildiğim adı her ne olursa olsun, buranın dünyanın en özel yerlerinden biri olduğudur. Bir gün yolunuz düşerse Cape Point tabelası önünde fotoğraf çektirmeyi asla unutmayın. www.gezenkelebek.com

Ümit Burnu Feneri ..

Ümit Burnu Feneri ..

 

Cape of Good Hope

Cape of Good Hope

 

Chapmans Peak' ten Hout Bay manzarası

Chapmans Peak’ ten Hout Bay manzarası

 

Hout Bay de bir fok güneşleniyor..

Hout Bay de bir fok güneşleniyor..

 

Sevimli Fok ve su ile oyunu.. Hout Bay

Sevimli Fok ve su ile oyunu.. Hout Bay

 

Boulders Beach Afrika Penguenleri.. Ümit Burnu yolunda..

Boulders Beach Afrika Penguenleri..
Ümit Burnu yolunda..

5 yorumlar

 1. Merhabalar!!!

  Çok güzel bir gezi olmuş besbelli. Darısı başıma diyelim :)) Küçük bir sorum olacak, Cape Town’ dan Ümit Burnu’ na gününbirlik turdan bahsetmişsiniz. Siz bu turlardan birini kullandıysanız bu konu hakkında biraz daha bilgi verebilir misiniz? Nereden tur başlıyor? Hangi acenta? Ucret ne kadar tutuyor… ve benim aklıma gelmeyenler… Gittiğimde sanırım çok ihtiyacım olacak bu bilgilere 🙂

  Şimdiden çok teşekkürler,
  Nice gezmelere!
  Sevgilerimle…

  • Merhaba Zehra Simay, evet ilk önce darısı başına diyelim..
   Ardından senin sorularına gelince.. Tur hakkında vereceğim en önemli bilgi daha ekonomik bir fiyata daha çok yer ve dolu dolu bir gün geçireceğindir. Tur seni sabah otelinden alıyor yani bu Cape Town dan başlıyor demek aynı zamanda. Turun adını tam olarak hatırlamıyorum ama kaldığım hosteldeki broşürlerinden bulmuştum. Bu konuda sıkıntı yaşamazsın çünkü bunun gibi onlarca tur broşürü veya teklifi bulabilirsin kalacağın yerde ve Cape Town içerisinde. City sight seeing otobüslerini Cape Town için mutlaka tavsiye ederim. Cape Town da kalmak için ise en uygun cadde Long Street.. 😉

   Şimdiden bol şans..

 2. ibrahim güleç says:

  Merhaba,
  Biz de eşimle ve 4 yaşındaki kızımla beraber Ocak ayında Cape Town’a gitmeyi planlıyoruz. Cape Point’e turla gitmek daha güvenli demişsiniz. Sebebi Chapman’s Peak Drive’ın yollarının dar ve virajlı olmasından ve trafiğin soldan akıyor olması mı? Bu seyahatte beni en çok düşündüren güvenlik. Çok mu tehlikeli bir yer burası. Akşamları çıkıp rahat yürümek mümkün değil mi sokaklarda? Ya da her an tetikde mi gezmek gerekiyor? Kişisel deneyimleriniz paylaşırsanız çok sevinirim.

  • Cape Town aslında kurallara uyarsanız hiç bir güvenlik problemi yaşamayacağınız yerler arasında.ancak kurallar önemli. Mesela gece ıssız bir sokakta dolaşırsanız uzak doğu ya benzemez ve herhangi bir yaralanma ve gasp olayı ile karşılaşırsınız. Şehirde özel güvenlik hat safhada. Her cadde ve sokak köşe başında görevli özel güvenlikler var. Sistem buna göre kurulu. Yolda bir adres sorsanız bir sonraki görevliye bile telsizle bilgi veriyorlar. Cape Point’ e gelince; yol uzun ve çok kalabalık bir yol değil. Cape point noktası ise vahşi hayvanların nereden çıkacağı belli olmayan doğal bir park sonuçta. Devekuşu, geyik ve domuz da gördüm burada. Belirli noktalar haricinde elinizi kolunuzu sallaya sallaya gezebileceğinizi düşünmüyorum. Maymunların nereden çıkacağı ve ne yapacakları belli olmaz bana sorarsanız. Hem ekonomik olarak ta tur daha karlı geldi bana.. Aktivitesi bol yemeği de içinde olan bir tur o nedenle tavsiyemdir.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*