Dünyanın En Büyük Şelaleleri .. Victoria, Niagara ve Iguasu ..

Dünyada hep en büyük göller, hep en büyük vadiler, en büyük kanyonlar, en büyük nehirler, en yüksek tepe, en derin çukur, en, en, en kelimesi ile başlayan her şey hep bizim için ulaşma noktasıdır. Nedense takılıyoruz en kelimesine ve maalesef bu durum sanırım benim için de öyle. Özellikle bir tane En var ki benim için çok değerli. Tabii ki Dünyanın En Büyük Şelaleleri.

Bana sorarsanız diğer en lere göre en çok kayda değeri.

victoria-falls-1 Birbirlerinden farklı özelliklere sahip olmalarına rağmen sıralama olarak bakıldığında ise Dünyanın En büyük Şelalesi Afrika’ da Zambiya ve Zimbabve sınırları arasında bulunan Victoria Şelalesi olarak görülüyor. Victoria Şelalesini diğerlerinden ayıran en büyük özellik ise tek bir su kütlesinin 100 metre üzerinden akıyor olması. Bir diğer özelliği ise Unesco Dünya Mirası listesinde bulunuyor ve dünyanın 7 harikasından biri olma özelliğini koruması. Benim ziyaret sıralamam geriden başlıyor yavaş yavaş geliyorum Victoria Şelalesine. İlk ziyaretimi Dünyanın En Büyük 3 üncü Şelaleleri sayılan Iguasu Şelalelerine daha sonra Dünyanın En Büyük 2 nci şelalesi olan Niagara şelalelerine yaptım ve sıra geldi birinciye. Bu arada edindiğim bilgilere göre Victoria Şelalesi üzerinde hiçbir zaman kaybolmayan bir gökkuşağı olduğu söyleniyor. Galiba benim de burayı ziyaret zamanım geldi sanırım ve Victoria Şelalesi için yavaş yavaş heyecanlanıyorum.

01ZM51-IM1001-livingstone-1475

Victoria Şelalesi

 

9Şelale denildiğinde ilk aklıma gelen aslında hep Niagara Şelaleleri olmuştur. Hatta sanıyordum ki Dünyanın En Büyük Şelalesi de burasıdır. Çoğu kişiye Dünyanın En Büyük Şelalesi hangisi ? Sorusu sorulduğunda ilk söyleyeceği isim de Niagara olacağı muhakkak. Bunun en büyük sebebinin tabii ki Amerika’ nın reklamı başarılı bir şekilde yapmasından olduğunu düşünüyorum. Amerika demek reklam demek 😉  Benim 2015 yılı içerisinde ancak  gidebildiğim Niagara Şelaleleri gerçekten muhteşem. Amerika ile Kanada arasında sınır olan Niagara Şelaleleri aslında Kanada tarafından çok daha güzel görünüyor ve hatta görsel olarak en güzel kareler buradan çıkar.  Nehirdeki botlarla şelalenin altına kadar gelip o gücü hissetmek bambaşka bir duygu. Buraya kadar gelmişken bot turu mutlaka yapmalı ve şelalenin güzelliğini mutlaka bu açıdan görmelisiniz.

Buradayımmmm .. Niagara Şelaleleri ..

Buradayımmmm .. Niagara Şelaleleri ..

 

Niagara Şelaleleri ve gece.. Karşısı ise Kanada.. Buffalo şehrinde bulunan Niagara gece bir başka güzel..

Niagara Şelaleleri ve gece.. Karşısı ise Kanada.. Buffalo şehrinde bulunan Niagara gece bir başka güzel..

 

Iguasu Şelaleleri

Ben yurtdışına ilk seyahatimi Brezilya’ dan başlamış ve 2008 yılında sırt çantam ile çıktığım rotamda Dünyanın en büyük 3 üncü şelalesi olarak kabul edilen Iguasu şelalelerini ziyaret etmiştim. Dediğim gibi Dünyanın En Büyük Şelalesi İlk 3 listesinde sondan başa doğru zaman içerisinde ilerliyorum. Iguasu şelaleleri 275 adet şelalenin 3 km gibi bir alanda dökülmesi ile oluşuyor ve bulunduğu park cennet gibi bir yer. Diğer şelaleler de nasıl bağlı bulundukları ülkelerde sınır belirliyorsa aynı şekilde Iguasu Şelaleleri de Brezilya, Arjantin ve Paraguay arasında bir sınır oluşturuyor. Birbirine yapı olarak çok benzemeyen bu şelalelerin tek ortak noktası bu galiba. Yine burada nehirde şelale altına bot turu yapabilir ya da isterseniz helikopter ile şelale üzerinde tur atabilirsiniz.

Iguasu Şelalesi / Brezilya

Iguasu Şelalesi / Brezilya

 

Şelalenin nehir üzerinden akışını görmek te mümkün

Şelalenin nehir üzerinden akışını görmek te mümkün

4 yorumlar

 1. Güneş olduğu müddetçe gökkuşağı var Viktorya’da 😉
  Devil’s Pool’da yüzmek muhteşem bi deneyim. Kurak sezonda şiddetle tavsiye ederim Ufuk’cum.
  Benim de İguazu ve Viktorya tamam, Niagara eksik kaldı 🙂

  • Yazıyı hazırlarken Victoria için heyecanlandım. Devil’ s Pool videolarına baktım gercekten heyecan verici. O halde programı birlikte yapalım sen Niagara’ ya ben Victoria’ ya eş zamanlı yolculuk planlıyoruz 🙂

 2. Güzel bir yazı olmuş. Yazında söz ettiğin bu 3 Şelaleyi görmek benim de takıntılarımdan. Şimdilik Iguazu ve Victoria’yı gördüm, ikisi arasındaki favorim Iguazu olurdu. Daha çok etkilenmiştim.
  Fakat benim 3 Şelalem değil 4 Şelalem var tamamlamak istediğim. Bir de en yüksekten akan Angel var, Venezuela’daki…

  • Değerli yorumun için teşekkürler Çağlar Erözgen,

   Angel şelalesi evet o da muhakkak ki çok özel ama şu Victoria şelalesini de en yakın zamanda görüp seriyi tamamlamak istiyorum. Sende bu konuda şanslı olanlardansın. Yeni şelale rotan için yolun açık olsun ..

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*