Dünyanın En Güzel 10 Ülkesi .. Benim Listem ..

Dünyanın En Güzel Yeri Neresi ? sorusu en çok sorulan sorular arasında yer alıyor her zaman. Ya da sık sık tarafıma en çok beğendiğim yerin neresi olduğu soruluyor. Benim de nedense bu soruya aşina olup ta öyle pat diye cevap verdiğim de olmadı asla. Düşünüyorum bir an ‘’ee kem küm falan’’ diye başlıyorum konuya ve birkaç bilgi vererek girip, uzun bir cevapla ve karşımdakinin tek kelime, tek ülke olarak istediği yanıtı alamaması ile de sonlanıyor bu cevap.  Tabii ki o kadar basit, o kadar da kolay değil bu cevabı yanıtlamak. Herkesin ruhuna hitap eden bir ülke, herkesi etkisi altına alan bir şehir vardır ama bir başka taraftan yeni yerler tanıdıkça dünyanın çok daha bilinmeyen güzellikleri ile karşılaşıyor insan ve sürekli değişiyor liste. Kimine göre Paris’ te bir ömür geçer ama kimine göre Peru’ nun kutsal vadileri bir ömre bedeldir. Kısaca dünyanın yaşanılacak en güzel yeri kişiye göre değişir. Bu arada bir tüyo da paylaşıyım. Okuduğum bir yazıya göre Avrupa’ nın dı sanırım. Avrupa’ da yaşamaya değer birinci şehir olarak Viyana seçilmiştir. Al işte buradan yak. Sürprizler bitmiyor. Sürekli yollarda olmanın sürprizleri ise asla ama asla bitmiyor.

Tüm bunlara cevaben bende tam da bu konulara göre bir makale hazırladım ancak tabii ki kendi gezdiğim ve gördüğüm coğrafyalara göre. Hatta önümde daha göremediğim onlarca yüzlerce güzellikler de var. Listeler elbet değişebilir ancak şu an için gezdiğim 2016 yılı sonu itibari ile 42 ülke ve yüzlerce şehirde etkilendiğim en iyi 10 burada.

Şimdi listemde hangi ülkeler var ve nedenleri neler bir göz atalım.

 

1 BREZİLYA

Herkesin ruhuna hitap eden bir yer vardır derim her zaman ve benimki de kesinlikle Brezilya. Hatta burada bir başka sorunun cevabını da vermiş bulunuyorum aynı zamanda. Brezilya benim listemde birinci sırada. Her zaman gitmek istediğim, büyük heyecan ve merakla gittiğim Brezilya benim ilk yurtdışına adım attığım coğrafya. Ben çok seviyorum diye bir bencillik yaparak değil de, doğal güzellikleri, sıcakkanlı insanları, farklı kültürü, sahilleri, amazon ormanları, karnavalları ve bir insana kattıkları derken adeta hayallerimi yaşadım burada. İsim olarak futboldan aşina olduğumuz bu ülkede olduğum süre içerisinde her anım çok çok değerli oldu muhakkak. Rio de Janerio’ da ki ünlü Copacabana plajına ilk adım attığım günü asla unutamam. Rio de Janerio’ dan sonra Arjantin ve Paraguay sınırında bulunan ve Dünyanın En büyük 3 ncü şelaleleleri, Iguasu Şelalelerine ev sahipliği yapan Iguasu şehri unutulmazlardan.

 

2 GÜNEY AFRİKA

İlk önce elbette kültür, elbette insan ve doğa benim madenim. Hep bu sebeple çıkmak istedim yola. Sadece görmek değil yaşamak istedim o havayı ve yıllar önce Güney Afrika’ yı çok merak ediyorum dediğimde şaşırmıştı dostlarım. Dünyanın her yerine gitmek istiyordum sabırsızlıkla. Ama farklı olmalıydı gittiğim rotalar. Güney Afrika mahçup etmedi beni bu konuda ve hatta hayranlıkla ayrıldım buradan. Daha sonrasında ise hep özledim. Güney Afrika deyince elbette Cape Town. O kadar çok gezilecek ve yapılacaklar var ki burada anlatmakla da bitmez. Tarih, doğa, safari, Afrika penguenleri, Fok balıkları adası, köpekbalığı dalışları, farklı mimari evleri, yerlileri, rengarenk sahilleri hepsi birer fotoğraf karesi gibi adeta. Yerli hediyelik eşyaların alışverişi bile bir başka. Dünyanın en güneyindeki Ümit Burnu harikaydı. Ve benim saymadığım onlarca aktivite ve turizm noktaları. Masa dağında yapacağınız trekking bile sadece bu şehri ziyaret etmek için bir sebep aslında.

Akila Safari Park .. Afrika ya geldik safarisiz olmaz

 

3 FİLİPİNLER

Uzakdoğu’ nun her ülkesi tekrar tekrar adım atmaya fazlasıyla değer. Uzakdoğu denildiğinde ise ilk akla gelen ise elbette Tayland.  Listemde Tayland mı ? Filipinler mi ? diye düşünürken bende kararımı ufacık bir farkla öncelik olarak Filipinler’ den yana kullanıyorum. 7 bin bilmem kaç adadan oluşan bu adalar ülkesinde gezilecek görülecek o kadar ada var ki, dünyanın neredeyse en güzel adaları. Hatta 2012 de Dünyanın görülecek en güzel adası seçilen Boracay Adası burada mutlaka ziyaret edilmeli. Bana göre en önemli uğrak yerlerinden bir tanesi de Dünyanın 8 nci harikası olarak bilinen Banaue Pirinç Terasları. Dağlara insan eli ile yapılmış yemyeşil pirinç teraslarına ulaşmak için çektiğiniz zahmet sonucunda,  bu harika manzarayı görmek çekilen her zorluğa fazlasıyla değiyor. Tadına varacaklarınız sadece manzara ve doğadan ibaret değil elbette. Filipinlerin eşsiz kültürünü ve Filipinlerin yerli halkını tanıma fırsatını da buluyorsunuz burada. 

Batad Pirinç Terasları
Banaue / Filipinler

 

4 TAYLAND

2010 yılında sırt çantam ile 21 güne sığdırdığım Tayland, doğal güzellikleri, kültürü, harikulade adaları ve müthiş mimariye sahip tapınakları ile bana bambaşka bir dünya sundu. Tapınaklar şehri Bangkok ve sırt çantalıların uğrak yeri Khao San Caddesi çok keyifli. Tapınakların her biri ayrı güzel apayrı bir sanat. Phuket, Phi Phi, Samui ve Phangan adaları birbirinden farklı ve bir o kadar güzel en değerli adaları. Deniz, kum ve güneşin keyfi burada inanılmaz yaşanıyor diyebilirim. Sınırsız eğlence ile birlikte mutlu insanların ülkesi burası. Tayland’ ın kuzeyine gittikçe gerçek yerel halkın içine girip her şeyin ne kadar doğal ve güzel olduğunu fark ediyorsunuz ve inanılmaz mutluluk doluyor içinize. Bir gezginin ziyaret etmesi gereken ilk 5 rotasından biri olmalı mutlaka Tayland.

Tayland’ ın Geleneksel Sandalları..

 

5 PERU

Çok çok merak ettiğim Dünyanın 7 harikasından bir tanesi olan, dağların arasına gizlenmiş Macchu Picchu Antik kentine gitme hayalim nihayet sonunda gerçek oldu. Peru o kadar güzel, o kadar dolu doluydu ki her an her dakika beni çok mutlu etti. Bazen bu güzelim ülkeyi bu sıralamada ilk sıraya koymamakta haksızlık ediyorum gibi geliyor ama itiraf ediyorum aslında ilk sıraya koymasam da bunu fazlasıyla hak ediyor. Başkent Lima’ dan güneye indikçe ülke, hem daha yerel bir hal alıp hem de gittikçe doğal güzellikleri daha da çok artıyor. Bu ülkeyi gezmeye inanın 6 ay bile yetmez bence. İnka medeniyetinin en önemli şehri Macchu Picchu, bu ülkeyi ziyaret sebebi olsa da, Ica çöllerindeki vaha olan Huaccachina mutlaka görülmesi gerekenlerden. Cusco şehri ve Kutsal Vadi büyüleyici. Yerel kıyafetli insanlar tam bir fotoğraf safarisi yaptırıyor insana. Yüksek rakımlı dağları inanılmaz etkileyici. Hala sırrı çözülememiş sadece havadan görülebilen devasa figürleri ile Nazca şehri ayrıca görülmeli ve teyyare dediğimiz uçaklarla Nazca çizgileri havadan izlenmeli. Bolivya sınırında bulunan Dünyanın en yüksek noktasında bulunan en büyük gölü Titicaca gölündeki yerli Uros halkıda ziyarete fazlasıyla değer. Daha ne yazıyım Peru hakkında bilemedim. En kısa en basit ancak bu kadar özetleyebildim.  

Macchu Picchu / Peru

 

6 NORVEÇ

Avrupa hep bildiğimiz Avrupa ama Norveç bambaşka. Kuzeyin bu harikulade ülkesinde olmak bir ayrıcalık adeta. Yine doğa diyorum ama kültürü ile birlikte öğrenecek çok şey var yine burada. Trolltunga Trekking rotası ve Preikestolen Trekking rotaları ile farklı bir alemde hissediyorsunuz kendinizi. Her yerden akan şelaleler hiç görmediğiniz kadar büyük ve bol miktarda. Dağları, kayaları ve fiyortları en çok görülmeye değer noktaları. Unesco Dünya Mirası altında bulunan Bergen ve Trondheim şehirlerine renk katan birbirinden güzel rengarenk Hansa Ahşap evleri mutlaka görülmesi gerekenlerden. Kış aylarında ise, kuzey ışıkları fotoğrafçıların merakla beklediği görsel bir şölen.  Dünyanın en güzel balıkçı köylerinden olan Reine Köyü ise inanılmaz güzel. Bir gezginin rotasında kesinlikle bir Norveç olmalı ..

Trondheim / Norveç

 

7 MEKSİKA

Meksika, Aztek ve Maya kültürünü günümüze kadar bizlere ulaştıran adeta tarih ve kültür abidesi. Müthiş bir coğrafyası, kendine özgü çok çok özel bir kültürü var. Meksika insanları çok samimi ve sıcak geliyor bana. Meksika’ da olduğum süre içinde çok yardımsever güleryüzlü insanlar tanıdım. Çok farklı bir dünyada hissettim kendimi. Dünyanın En büyük 3 ncü Piramiti olan Teotihuacan ( Ay ve Güneş ) Piramitleri muhteşem güzellikteydi. Bana hitap eden en güzel olayı ise elbette her sene gerçekleşen ve muhteşem bir doğa olayı olan Kral kelebeklerinin göçünü izlemekti. Başkent Mexico City’ nin kuzeybatısındaki dağlarda Morelia bölgesinde bulunan Kelebek Göçü daha önce göremediğiniz türden. Kasım Mart arası ise tam zamanı. Meksika dünyada çoğu şeyi ilk defa gördüğüm yerlerin belki de en başında geliyor diyebilirim. Dünyanın en büyük meydanlarından biri olan Zocalo Meydanı ve çevresi çok etkileyici. Dünyaca ünlü ressam Frida Kahlo’ nun memleketi birbirinden güzel festivalleri ile ünlü. Ölüler günü festivali ise dünyada en çok bilinenlerden. Güneye indiğinizde Cancun bölgesi muhteşem. Karayiplere bakan bu yarımadada birbirinden güzel adalar, turkuaz mavi deniz ve Dünyanın 7 harikasından biri seçilen Chichen Itza Piramidi kaçar mı kaçmaz. Doğal olarak oluşmuş mağaralar içinde bulunan Cenote adı verilen içi su dolu derin çukurlar heyecan verici. Tüm bunlar bile ölmeden önce görülmesi gereken listesine bile alınmalı bence.  

Chichen Itza / MEKSİKA

 

 

8 NEPAL

Asla Nepal i liste dışında bırakamam. Başkent Katmandu Dünyanın en büyük Dağı olan Everest’ e çıkışın başlangıç noktası. Dünyanın çatısı cümlesi çok klişe olsa da uçaktan baktığımda aynı hizada gördüğüm dağlar karşısında gözlerime inanamadım ve o cümlenin ne demek olduğunu o zaman anladım. Hep diyorum kültür kültür ve iste bambaşka bir dünya burada. En önemli şehirleri Katmandu’ dan sonra Pokhara ve Chitwan. Katmandu daki tapınaklar inanılmaz güzellikte, anlatılmaz. Pokhara ise Pewa Gölü, Annapurna dağları ile inanılmaz görkemli. Chitwan’ da ise kendinizi gerçek bir doğal yaşamın içinde filler ile orman safarisinde bulacaksınız.

 

9 KAMBOÇYA

Ben bu kadar güzel insanların bir arada olduğu başka bir ülke çok az gördüm ya da görmedim desem yeridir. Neredeyse her şeyi bırak burada yaşa desem pişman olunmaz diyebilirim. Ulaşım Tayland’ ın başkenti Bangkok tan çok çok kolay. Belki 3 günde gezmeyi bitiremeyeceğiniz Angkor Wat Tapınakları Kamboçya’ nın simgesi. Kamboçya’ yı gerçekten yaşamak için mutlaka yerel halkın yaşadığı köylerine gidilmeli ve insanları ile bir arada vakit geçirilmeli. Belki kelimelere dökemediğim o insanların sıcak ve samimi hallerine şahitlik etmiş olursunuz.

Angkor Wat

 

  

10 MISIR

Dünya medeniyetinin en güzel coğrafyalarından bir tanesi. Dünyanın en büyük Piramitleri, çöl yaşamı, dünyanın en eski tapınakları, hala sırrı çözülememiş firavun mezarları. Kısacası çok derin olarak bakmak gerekir Mısır’ a. 2 defa gittiğim Mısır’ da İskenderiye, Kahire, Sharm, Hurgada ve Luksor şehirlerini gezdim. Tarih, medeniyet, kızıldenizin büyüsü, gizemler, mezarlar. Bitti mi bitmedi. 10 defa gidilecek olsa defalarca tekrar tekrar giderim. Kahire’ de ki Kahire Müzesi mutlaka görülmeli. Nil nehrinde bir günbatımı tavsiye ederim. Luksor’ da bulunan Karnak Tapınakları, Kral ve Kraliçeler vadisi. Kızıldeniz de dalış keyfi ise dünyanın gözbebeği. Sadece bunun için bile özel dalış turları için gelinir. Şu an sıkıntılı bir dönemde de olsa Mısır ülkemize yakınlığı ile de ilk ziyaret edilecek hafızamda iz bırakan rotalardan.

Luksor Tapınakları

 

8 yorumlar

 1. Çok güzel bir liste olmuş. Hemen hemen hepsi benimde bir sonraki rotamda gitmeyi planladığım ülkeler..

 2. Genelde Güney Amerika ülkeleri. İlk kez bir listede bu kadar az avrupa listesi görüyorum 🙂

  • Avrupa ülkelerinden İtalya bu listede olmalı aslında ama diğer ülkeler ile kıyaslandığımda, unesco mirasları doğal güzellikler aktiviteler tarih derken liste böyle oluştu.. Güzel tespit teşekkür ederim haksız da sayılmazsın ..

 3. “Resimler süper canlı. Buralara tekrar gitmiş kadar oldum. Benim askim Budapeste. Budapeşteye gidenlere faydası olur diye bizimde kaldığımız sahipleri cok cici turkler olan apartı tavsiye etmek ısterım.http://www.budapestetur.com . Unlu kertlerınde hemen yanında yerı:) Birde oralara kadar gitmişken Estergon ve Vısegrad Kalelesıne ugrayın derım.
  Sevgıler”

 4. Çok içten ve samimi bir liste olmuş. yazılarınızı çok beğendim yolun açık olsun.

  Endonezya-Sri Lanka-Tayland için amatör yazıma göz atar mısın?

  eleştirilerini bekliyorum

  http://hayalinaninolsun.blogspot.com.tr/

  • Teşekkür ederim dostum yorumların için. Sayfanı inceledim gayet ayrıntılı ve güzel yazılar yazmışsın. Emeklerine sağlık. Bir fotoğrafçı olarak daha çok fotoğraf beklerim yazılarında 😉 .. Sevgi selamlar ..

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*