Dünyanın Yedi Harikası

Her zaman merak ettiğimiz, her seferinde googledan aratıp baktığımız ama bir türlü ezberleyemediğimiz Dünyanın Yeni Yedi Harikasını fotoğrafları ile bende kayıt altına almak istedim.

Tüm fotoğrafları tarafıma ait olan yeni 7 harikadan 6 sına ayak basmış olmak ve o atmosferi solumak benim için gurur kaynağı.

Henüz ayak basmadığım Çin Seddi ise gidilecekler sıralamamda.

Artık Dünyanın yeni yedi harikası olarak anılıyor. Çünkü daha önce farklı dünya harikalarının bulunduğu liste Dünyanın Yeni Yedi Harikası olarak şimdi güncel.

Önemli not ; Dünyanın Yeni Yedi Harikasını sadece görsel olarak değerlendirmemek, yapılış özellikleri, tarihi, keşfedilmiş ya da keşfedilememiş sırları, ilim ve bilim dalında ki şaşırtan bilgileri ile de bakmak gerek.

Şimdi sıralamaya bir göz atalım. ( Sıralama alfabetik sıraya göre yapılmıştır )

 

  1. Chichen Itza ( Meksika )
  2. Christo Redentor ( Brezilya ) 
  3. Çin Seddi ( Çin )
  4. Kolezyum ( İtalya )
  5. Macchu Picchu ( Peru )
  6. Petra Antik Kenti ( Ürdün )
  7. Tac Mahal ( Hindistan )

 

CHICHEN ITZA PİRAMİDİ ( MEKSİKA ) 

 

Meksika’ nın Cancun bölgesinde bulunan Chichen Itza Piramidi ziyaretim 2016 yılının Kasım ayında gerçekleşti. Bir Maya yapımı olan mimari eser matematiksel sırları ile dudak uçuklatıyor.

 

Chichen Itza / Meksika

 

Chichen Itza / Meksika

 

 

CHRISTO REDENTOR / KURTARICI İSA HEYLELİ ( BREZİLYA ) 

 

İlk yurtdışına ayak bastığım 2008 yılında ruhumun beni götürdüğü yerdeydim. Rio de Janerio sokakları, Copacabana plajları ve Dünyanın 7 harikasından birinin bulunduğu Corcovado Dağı. Kurtarıcı İsa Heykelinin şehri selamlayan devasa yapısını ise Helikopterden Fotoğraflama şansım olması ise unutulmazlarımdandı.

 

Christo Redentor / Brezilya

 

Christo Redentor / Brezilya

 

ÇİN SEDDİ ( ÇİN ) 

 

Büyük Çin İmparatorluğunun kuzeyden gelen saldırılara karşı yaptığı Çin Seddi benim çok istediğim ama bir türlü gitmeye fırsat yaratamadığım harikalardan. İlk fırsatta gitmek için planlarım arasında yer almakta.

 

Çin Seddi / Çin

 

KOLEZYUM / ROMA ( İTALYA ) 

 

Roma İmpratorluğu’nun en önemli mimari simgelerinden bir tanesi olan Kolezyum benim gece fotoğraflarımın da en özellerinden. Tarihi yapısı ve yıllara meydan okuyan görünümü ile listede olan tek Avrupa harikası.

 

Kolezyum / İtalya

 

Kolezyum / İtalya

 

MACCHU PİCCHU ANTİK KENTİ ( PERU )

 

İnkaların kayıp şehri And Dağlarının tepesinde muhteşem bir güzelliğe sahip. Burada bulunduğum zamanlarda kendimi ne kadar özel hissettiğimi hangi duyguları yaşadığımı bazen kelimelerle tarif etmem imkansız.

 

Macchu Picchu / Peru

 

Macchu Picchu / Peru

 

PETRA ANTİK KENTİ / ÜRDÜN

 

Hiç bu kadar etkileneceğimi düşünmediğim Petra’ yı sadece görsellerinden görüp küçücük bir yapı zannediyordum. Ancak koskoca antik bir şehir ile karşılaştığımda adeta büyülendiğim bir yer oldu Petra. Nebatilerin antik şehrinin gizemleri ve hikayeleri gerçekten büyüleyici.

 

Petra Antik Kenti – El Hazne / ÜRDÜN

 

El Hazne – Petra / Ürdün

 

TAJ MAHAL / HİNDİSTAN 

 

Aşk için inşa edilmiş bir yapı için ne söylenebilir ki !! Babür İmparatoru Şah Cihan tarafından yaptırılan ve Türk İslam mimarisinin göz bebeği olan bu yapıt hikayesi ile bambaşka bir onuru da hak ediyor.

Aşk .. Tac Mahal’in duvarlarında yüz binlerce akik, sedef ve firuze bulunmaktadır. Ayrıca 42 zümrüt, 142 yakut, 625 pırlanta ve 50 adet inci vardır.

 

Tac Mahal / Hindistan

 

Tac Mahal / Hindistan

 

 

 

 

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*