Hangi mevsimde hangi ülkeye gidilmeli ..

dunya_haritasiMevsimleri göze aldığımızda gerçekten dünya coğrafyası üzerinde bulunan şanslı ülkelerden bir tanesiyiz diyebilirim. Hem Asya hem de Avrupa üzerindeki topraklarımızda her mevsimi yaşayabilen nadir insanlarız elbette. Ama konu seyahat olduğunda seyahati seven bir toplum olarak gün geçtikçe Türk seyahatseverler ve Türk Gezginler dünyanın çeşitli bölgelerinde artık rahatça dolaşıyorlar.  Bu seyahatlerin öncesinde ise ziyaret edeceğimiz bölgelerin o anki hava şartlarını az çok tahmin ederek hazırlanmak ve ona göre kıyafetlerimizi ve eşyalarımızı almak gerekiyor. Yoksa tüm seyahat pişmanlıklar veya zorluklarla geçebilir, hatta daha da vahimi gezi planları hava şartları nedeni ile maalesef değişikliklere bile uğrayabilir. Gidilecek ülkeler neresi olursa olsun mutlaka ve mutlaka yağmurluk benim olmazsa olmazlarımdan. Örnek olarak Uzakdoğuya gittiğinizde hava günlük güneşlik iken birden meydana gelebilecek bir muson yağmuru 5 dakika içinde sizi sırılsıklam edebilir. O nedenle her seyahate çıktığımda sırt çantamda mutlaka bir yağmurluk mevcuttur.

Kesinlikle seyahat öncesi gidilecek olan bölgelerin iklim koşulları mevsimlere göre çok iyi gözlemlenmelidir. Seyahat için belirlediğiniz tarih ve dönemde Türkiye’ ye göre Avrupa’ da hava daha farklı , Uzakdoğu’ da daha da farklı, Güney Amerika,  Afrika veya Arap yarımadası ya da Sibirya tarafında çok daha farklıdır. Şimdi bunlardan kısaca bahsedecek olursak Avrupa’ ya ne zaman gitmeli veya Uzakdoğu’ya ne zaman seyahat planları yapmalı ya da Güney Amerika gezisi için en ideal mevsimler hangi dönemlerdir ?  Bunlar hakkında biraz bilgi yazmalıyım. Tabii ki bu yazımda temel fikir yağmursuz ve ılıman havaların olduğu, en çok ziyaret edilen mevsimleri tercih etmektir.

dis_merkezler_hava_durumu_1333700031

AVRUPA’ YA NE ZAMAN GİDİLİR ?

Avrupa hemen hemen Türkiye’ ye benzer iklimler gösterir ancak bize göre biraz daha yağışlı. Avrupa’ nın  Akdeniz kıyısı olan bölgeleri daha sıcak, Avrupa’ nın kuzeyi ise oldukça soğuktur. Bana sorarsanız Mayıs ile Eylül ayları arası ideal mevsimdir Avrupa için. Akdeniz’ e kıyısı olan ülkeler İtalya, Fransa, İspanya, Portekiz elbette biraz daha şanslı Kuzey Avrupa’ ya göre ve yaz aylarını daha çok görebiliyorlar. Yani burası Mayıs – Eylül arası gayet ideal. Ancak Rusya, Norveç, İsveç ve Finlandiya gibi Kuzey Avrupa ülkelerinde ise soğuk kendini eylülden itibaren hissettiyor ve taa ki mayıs – haziran aylarına kadar soğuk hep var. Avrupa’ nın kalbi olan Almanya, Hollanda,Belçika ve İngiltere gibi ülkelerde ise en ideal mevsim Haziran – Temmuz – Ağustos aylarıdır ki burası Avrupa’ nın en yağışlı bölgeleridir hemen hemen. Dediğim gibi bu aylarda bile yağmurluksuz bir seyahat asla düşünülemez.

ASYA ve UZAK DOĞU’ YA NE ZAMAN GİDİLİR ?

İşte gizemli Uzakdoğu. Uzakdoğu’ ya gitmek için Türkiye’ de artık kış mevsiminin başlaması gerekmektedir ve bu biraz uzak doğu seyahati düşünenler için mevsimsel olarak daha ideal diyebilirim. Neden mi ? Elbette ki Türkiye’ de kış mevsimi ve soğukların başlaması ile birlikte Uzakdoğu’ da ilkbahar – yaz diyebileceğimiz mevsim ve tropikal iklim şartları başlıyor ve siz kendinizi Uzakdoğuda tüm soğuk ve karakışın uzağında sıcacık denizlere atıyorsunuz. Singapur, Malezya, Endonezya, Tayland, Filipinler ve bu bölgedeki diğer ülkeler için Kasım – Mayıs ayları arası oldukça ideal bir mevsim. Ancak herşeye rağmen bu ülke gezilerinde yine de benim tavsiyem şu ki ; her zaman ki gibi yağmurluk şart. Ne zaman geleceği belli olmayan  yağmur hiç ummadığınız anda sizi bulup sırılsıklam olmanıza sebep olabilir. Ancak hiç üzülmeyin hemen ardından güneş yeniden açacaktır.

AFRİKA’ YA NE ZAMAN GİDİLİR ?

Afrika hepimizin bildiği gibi bir iklim özelliğinde değildir aslında, Afrika denildiğinde her zaman sıcaklık akla gelir ancak her ne kadar kavurucu sıcaklıklara sahip olan Afrika’ da çöl iklimi olsa da, yağmurların geldiği ve sıcaklıkların düştüğü aylarda mevcuttur bu büyük kıtada. Afrika’ da Ekim – Mayıs ayları arası yaz mevsimi diyebileceğimiz aylara denk geliyor ve bu mevsim aralığında seyahat etmek burası için çok ideal. Mayıs ayından sonra ise Türkiye’ nin tam aksine sıcaklıklar düşüyor ve yağmurlar başlıyor. Tabii Afrika kıtası çok büyük ve her bölgede iklim değişiklikler gösterebiliyor haliyle. Sıcaklıkların düştüğü ve Afrika topraklarına yağmurun geldiği aylar kabul edilen Mayıs – Eylül ayları arasında Büyük göçleri izlemeye gitmek Afrika’ nın apayrı bir turizm yönü aynı zamanda. Bu yakıcı Afrika sıcağında seyahate çıkmak için ise yanımızda bulundurulması gereken olmazsa olmaz eşyalarımız elbette güneş kremi, şapka ve gözlük.

AMERİKA’ YA NE ZAMAN GİDİLİR

Amerika seyahati iklimsel olarak en zor seyahat rotalarından bir tanesidir diye düşünüyorum. İlk önce kıtayı Güney Amerika ve Kuzey Amerika diye ikiye mi  ayırmak gerekir bilmiyorum ama sanırım en doğrusu bu olacaktır. Tabii daha sonra kuzey denildiğinde ilk akla gelen soğuk, ve güney denildiğinde de haliyle sıcaklık akla gelecektir. En kuzeyde bulunan Alaska’ da kutup soğukları görülen bir kıtadan, orta kesimlerde bulunan Meksika, Küba gibi ülkelerde çöl sıcaklıklarına ve tropikal iklimlere rastlamak mümkündür. Brezilya’ nın olduğu Güney Amerika tarafında ise artık tropikal iklim ve bol yağmurlu günler görebilirsiniz. Ama yine bilinmesi gereken en önemli konu hangi aylarda ideal yağmursuz mevsimi yakalayabilmektir. Genel olarak düşünürsek Güney Amerika yine Türkiye’ nin aksi olan mevsiminde yani Kasım – Mayıs dönemi içinde ziyaret edilmesi gereken bir yerdir. Ben Brezilya gezimi Nisan ayında yapmıştım ve hava sıcaklıklarının azaldığı bir ay olarak çok zevkli bir seyahat geçirmiştim. Kuzey Amerika ise özellikle New York ve çevresini göz önüne alırsak Türkiye ile benzer iklime sahip olduğu görülmektedir.

Herşeye rağmen benim son tavsiyem ise her nereye gidilecek olursa olsun, yoğun olarak yanımıza aldığımız kıyafetlerimizin yanında  mutlaka önlem olarak daha kalın bir iki kıyafet ya da daha ince bir iki kıyafet bulundurmak ve olmazsa olmazlarımızdan yağmurluğumuzu yanımıza almak en akıllıcası olacaktır. www.gezenkelebek.com

mikrop-en-son

Bir yorum

  1. Ahmet Yenigün says:

    teşekkürler

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*