Helikopter ile Rio’ yu Havadan Fotoğraflamak..

DSC_0064scape (Medium)Mükemmel bir şehir Rio De Jenario.. Doğanın bir lütfu adeta. Muhteşem güzellikteki Copacabana ve Ipenama plajları ile birlikte şehrin bir başka doğal harikaları Sugar Loaf ve Corcovado Tepeleri de bir  o kadar meşhur ve etkileyici. Kısacası plajlar ve tepeler bir arada şehirde. Dünyada mavi ve yeşilin en iyi buluştuğu şehirlerden bir tanesi muhakkak. Bir de buna sıcakkanlı insanlar eklendiğinde daha çok seviyorsunuz Rio’ yu.  Rio kolay gezilebilir karmaşık olmayan bir şehir aynı zamanda. Konaklama ve yeme – içme olarak bakıldığında da gayet hesaplı bir şehir diyebilirim. Her anını doyasıya yaşamak isteyeceğiniz bir yer. Aktivitesi ve eğlencesi çok. Bunun için tercihler ise plajlar ve Tijuca Ormanınında içinde bulunduğu Corcovado Tepesi.Corcovado Tepesini bu kadar meşhur yapan ise elbette Christo Redentor, yani Kurtarıcı İsa Heykeli. Rio denildiğinde ilk akla gelen elbette bu dev İsa heykeli. Aktivite demişken Corcovado Tepesine çıkmadan burada bulunan Jeeplerle Tijuca Ormanında Jeep safari yapabilirsiniz. Ya da bir başka tercih olarak dünyaca ünlü Maracana Stadını gezebilir ya da şanslıysanız burada belki de bir maç izleyebilirsiniz.

Helikoper ile Kurtarıcı İsa heykeli etrafında tur..

Helikopter ile Kurtarıcı İsa heykeli etrafında tur.. 

Tüm bu aktivitelerin yanında kendinizi farklı hissettirecek bir aktivite var ki, ben bunu mutlaka yapmalıyım dedim ve kendimi çok özel hissettiğim bir aktiviteydi benim için. Helikopter ile Rio De Jenario’ yu havadan görebilmek hatta rahat rahat gökyüzünden fotoğraflayabilmek daha önce aklımdan geçen, planlanmış bir şey değildi asla. Sugar Loaf Tepesinden kalkan helikopteri gördüğümde belki bu şansı bir daha yakalayamam diye düşündüm ve hemen bilgi almak için attım kendimi bilet masasına.  15 dakikalık bir helikopter turu için 100 $ gibi bir rakam gayet makul gibiydi ve hemen biletimi aldım.

Sugar Loaf Dağında Helikopter Pisti

Sugar Loaf Dağında Helikopter Pisti

10 ya da 20 dakikalık turlar da vardı ama 15 dakika benim için yeterli gibiydi. Bu kadar heyecanlanacağımı ve bu kadar tat alacağımı hiç düşünmemiştim. Son hızla hareket eden bir makinanın içinde birden inişe geçip birden yükselmek. Havada asılı kalabilmek ve şehri yukarıdan ince ince izleyebilmek anlatılmaz bir deneyim oldu benim için. İstediğim fotoğrafları da çekebilmek apayrı bir mutluluktu elbette.

DSC_0008scape (Medium)

Helikopterde öne oturmanın ayrıcalığı :)))

 

Aniden inişe geçmeden son kare ..

Aniden inişe geçmeden son kare .. 

Bu arada rota olarak ta helikopter Sugar Loaf dağından kalkıp ilk olarak Corcovado tepesine ilerliyor. Kurtarıcı İsa heykelinin etrafında bir iki tur atıyor ve havada asılı kalarak fotoğraf çekmenize de olanak sağlıyor. Daha sonra şehrin üstünde gezmeye başlıyorsunuz.  Ardından da Ipenama ve Copacabana sahili üzerinden ilerliyorsunuz helikopterle. Daha sonra okyanusa doğru yol alıp kendi etrafında dönen helikopterimiz denizin üstünden ilerleyerek tekrar Sugar loaf dağı üzerindeki pistine geri geliyor.

Copacabana ve Rio..

Copacabana ve Rio..

Tabii ki ben ise kendime çok daha sonra geliyorum. Müthiş bir heyecan.  Uçakla kıyaslamak gerekirse çok çok farklı bir deneyim. Bir balon turu ya da yamaç paraşütü yapan biri olarak zaten kıyaslamıyorum diyebilirim. Kurtarıcı İsa heykeli çevresindeki tur ve havada asılı kalmanın yanında helikopter denize doğru yol aldığında Rio’ yu karşıdan görmek unutulmaz anlar. Rio’ ya kadar bu kadar yol gelmişken Copacabana’ da plaj futbolu dışında farklı bir aktivite istiyorsanız helikopter ile Rio’ yu havadan mutlaka turlamalısınız. www.gezenkelebek.com

İpenama Plajı ve Copacabana Plajı bir arada..

İpenama Plajı ve Copacabana Plajı bir arada..

 

Copacabana / Rio de Jenario

Copacabana / Rio de Jenario

 

Helikopter pistine geri dönüş ..

Helikopter pistine geri dönüş ..

 

DSC_0158scape (Medium)

Helikopter pistinde son karem..

4 yorumlar

 1. helikoptere binmek icin nereden kayit oldugunuzu ogrene bilirmiyim

  • Rio da Sugar Loaf Dağına teleferik ile çıktığında helikopter pistini görebilirsin .. Pistin önünde stand kurulu ve biletleme orada Yapılıyor efiyar_19.. Bol şans..

 2. Özgür Yağcı says:

  Ufuk bey fotoğraflar mükemmel bu siteyi bi kaç aydır takip ediyorum başarılar dilerim

  • Özgür merhaba

   Takibinin Devamını dilerim .. Beğeneceğiniz yazıları daha da fazlasıyla yazmaya çabalıyorum.. Yine en güzel fotoğraf ve gezi yazıları ile Görüşmek üzere ..

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*