Iguasu Şelaleleri .. Iguasu National Park ..

Iguasu, Brezilya’nın güneyinde kendi halinde sessiz ve kalabalık olmayan ama bulunduğu konum itibari ile muhteşem bir şehir.  Burası, dakikada 9100 mlük düşen su miktarına göre dünyanın en büyük şelaleleri olan Iguasu Şelalelerine ev sahipliği yapıyor. İrili ufaklı 275 adet şelaleden oluşan Iguasu Şelaleleri, Amazon nehrinden sonra Güney Amerika’nın 2 nci büyük nehri olan Rio Parana üzerinde ve 2.7 km lik bir alan içerisinde yer alıyor.  Iguasu, yerli Guarani dilinde Büyük Su anlamına geliyor.

Iguasu Şelalesi / Brezilya

Iguasu Şelalesi / Brezilya

Iguasu’ ya Rio De Janerio üzerinden Tam Havayolları ile 3.5 saatlik bir uçak yolculuğu ile ulaştım ve şehrin küçük havaalanından otobüs ve taksilerle şehrin içine 20 dakikalık bir yolculukla ulaşmak mümkün.

Bölgenin çok önemli diğer bir özelliği ise; Brezilya, Arjantin ve Paraguay’ ın bu şelaleler ile birbirinden ayrılıyor olması. Yani burası 3 ülkenin aynı zamanda bir sınır noktası. Şelalenin karşılıklı her iki tarafında Brezilya ve Arjantin bayraklarının karşı karşıya dalgalandığını görebilirsiniz. Ancak Iguasu Şelalelelerinin en iyi görülebildiği nokta ise elbette Brezilya yakası.

DSC_0590scape (Medium)

Şelale üzerinde arasıra oluşan gökkuşağı görüntüsü

Iguasu Şelaleleri elbette bir milli park içerisinde yer alıyor ve Iguasu National Park olarak adlandırılan bölgeye gitmek için şehir içinden kalkan otobüslerle son durak olan Iguasu National Park’ a kadar gidebiliyorsunuz. Önemli bir not ; son durakta inmeden 500 metre kadar geride Bird park adı altında bulunan durakta inmenizi öneririm ve buradaki Kuş Parkında birbirinden güzel Tropikal kuşları, Brezilyanın Simgesi Tukan Kuşlarını ve rengarenk papağanları doğal ortamlarında mutlaka görmelisiniz. Benim şu ana kadar gördüğüm en güzel doğal parklardan bir tanesi olduğu muhakkak.

Tukan Kuşu

Tukan Kuşu .. Bird park içerisinde serbestçe dolaşan bu kuşlar Güney Amerika simgelerinden..

 

Ara Araruna cinsi papağanları park içerisinde her yerde görmek mümkün..

Ara Araruna cinsi papağanları park içerisinde her yerde görmek mümkün..

 

Ara Araruna cinsi papağanların arasında en sevdiğim renkleri

Ara Araruna cinsi papağanların arasında en sevdiğim renkleri

Bird Park çıkışından sonra tekrar otobüse binmenize gerek yok. Iguasu National Park yaklaşık 500 metre ileride sizi bekliyor ve gişeden alacağınız biletlerle sizi içerilere götürecek ücretsiz otobüslere biniyorsunuz. Bu noktadan sonra şelaleler yavaş yavaş sırası ile görünmeye başlıyor. Şelalelerin güzelliği bir tarafa etraftaki kelebekler ve doğal hayat mükemmel gerçekten. Yürüyerek ve şelaleleri izleyerek aldığınız yolun sonunda nihayet o büyük su kütlesinin aktığı en büyük bölüme geliyorsunuz ve ahşap bir standın üzerinden bu muhteşem manzarayı izlemek harikulade. Arada şelale üzerinde oluşan gökkuşağı ise anlatılmaz güzellikte.

Iguasu National park Girişi

Iguasu National park Girişi

 

Milli park içerisinde sizi şelaleye kadar götüren ücretsiz turist otobüsleri..

Milli park içerisinde sizi şelaleye kadar götüren ücretsiz turist otobüsleri..

Brezilya’nın simgelerinden Koati adındaki bir çeşit rakun cinsini Milli Park içerisinde turistlerin arasında dolaşırken görmek burada son derece doğal. Koruma altında olan bu hayvanlara dokunmak ve onlara zarar vermek kesinlikle yasak. Koatilerin arada yiyeceklerinize musallat olmaları kaçınılmaz bir durum. bu arada unutmadan Brezilya’ nın 2014 dünya kupası resmi amblemlerinde Koatilerde yerini almış durumda 😉

Brezilya Dünya Kupası 2014 reklamı üzerinde yer alan Koati ..

Brezilya Dünya Kupası 2014 reklamı üzerinde yer alan Koati ..

Koatiler insanların arasında serbestçe dolaşıyorlar

Koatiler insanların arasında serbestçe dolaşıyorlar

 

Brezilyanın simgesi Koati

Brezilyanın simgesi Koati

 

Koati

Koati

Bu arada Iguasu Şelalesi üzerinde restoran ve dinlenme alanları da mevcut ve burada yerel yemeklerin tadına bakabilirsiniz. National Park içerisinde çeşitli aktivitelere katılmak mümkün. Teknelerle şelaleye inip ufak bir gezinti yapabilirsiniz, yada aynı Rio’ da olduğu gibi yine helikopter ile Şelale üzerinde tur atmak ta önemli aktiviteler arasında yer alıyor. Bunu da notlarınıza almayı sakın unutmayın..

Şelalenin nehir üzerinden akışını görmek te mümkün

Şelalenin nehir üzerinden akışını görmek te mümkün

 

Benim Canım Kelebeklerim ..

Benim Canım Kelebeklerim ..

Daha öncede belirttiğim gibi Iguasu bir sınır şehri aynı zamanda ve şehir merkezinden her 40 dakikada bir kalkan otobüslerle Arjantin ve Paraguay’ a gitmek mümkün. Durakta beklerken duran otobüsün önünde Paraguay yazısını ve bayrağını görmek beni çok şaşırtan bir durum oldu. Ben şehir ismi yazacağını beklerken ülke adı yazması çok ilginçti. Bu arada otobüs ile sınırdan geçerken pasaport kontrolü yapılıyor. İsterseniz bu sınır kapısında inip buradaki Free Shoptan vergisiz alışveriş yapma imkanı da bulabiliyorsunuz. Yola ise bir sonraki otobüs ile devam edebilirsiniz.   www.gezenkelebek.com

4 yorumlar

  1. Özgür Yağcı says:

    Paylaşımlar süper ellerinize sağlık çok zevkli fotoğraflar çekmişsiniz ufuk bey…

  2. Çağdaş Oluğ says:

    Güzel yazılarınız ve fotoğraflar için teşekkür ederiz. Zevkle takip ettiğimiz bir site gezenkelebek.com ..

    Iguasu şelalelerine gitmek için nasıl bir yol izlemeliyiz ve hangi mevsim daha uygun olur buraya gitmek için ? Yolunuz açık olsun yeni rotalarınızı merakla bekliyoruz.

    • Iguasu Şelaleleri için gerek Rio de Jenario dan gerekse Sao Paulo dan uçaklarla Iguasu şehrine gelebilirsiniz. Rio de Jenario dan Tam ve Gool Havayolları ile 3.5 saat bir yolculuk sizi bekliyor. Otobus altenatifi de var ancak 24 saatlik yolculuğu gözden çıkartmalısın. Ziyaret için Kasım – Mayıs ayları arası ideal mevsim. İyi yolculukar dilerim.. gezenkelebek.com

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*