İtalya Turları ile Görmeniz Gereken 13 Köy ..

İtalya turları 2015 yılının en rağbet gören tatil turları arasında birinciliği kaptı. Peki 49,9 milyar insanı İtalya’ya çeken şey neydi? Roma ve Bizans döneminden günümüze ulaşan birçok tarihi güzellik, eski binalar ve sarayların yanı sıra, sanatsal, doğal güzellikleri ve lezzetli yemekleri olabilir. Hiç şüphesiz bunlara tur firmalarının uygun İtalya turları alternatiflerini de eklemeliyiz. İtalya’da gezilecek yerler arasında en popüler olan şeylerden biri de, her biri bir marka olmuş köyleri. Birbirinden farklı güzellik ve özelliklere sahip İtalya’nın tüm köyleri arasında bir ayırım yapmak zor ancak elimden geldiği kadarıyla araştırdım ve kimilerini de kendim bizzat gördüm ki İtalya köyleri bir harika! Şimdi dillere destan olan güzellikleriyle İtalya turları sırasında görmeniz gereken 13 İtalya köyünü sıralıyorum.

image001

İtalya Turları için https://www.gruppal.com/italya-turlari sitesini kullanabilirsiniz ..

Riomaggiore

Riomaggiore

Tahta panjurlu rengarenk evlerin bir kıyı boyunca dizildiği ufak bir köydür Riomaggiore. İtalya gezi rehberine mutlaka alınması gereken bu renkli köyde “Via Dell Amore” aşk geçitlerine uğrayarak romantik bir tur yapabilirsiniz.

Vernazza

vernezza

Dar ve patikalı yollarıyla aklınızda kalacak olan Vernazza köyü, İtalya’da dondurma yiyebileceğiniz en ünlü yerlerden de biridir aynı zamanda. Milli park içerisinde yer alan köy esnafıyla ve sıcakkanlı İtalyan halkıyla sohbet edebilirsiniz.

Manarola

manarola

İtalya turu tavsiye listesine yazmanız gereken köylerden biridir. Manarola köyünde gezerken kendinizi dünyanın dışında bambaşka bir yerdeymiş gibi hissedebilirsiniz. Ufak balıkçı tekneleriyle hafızanıza kazınacak olan bu köyün eğlenceli insanları da size keyifli bir İtalya tatili yaptırabilir.

Corniglia

corniglia

Cinque Terre’nin ünlü 5 köyü arasında yer alan Corniglia, nefes kesen deniz manzarasının yanı sıra, bazen ürkebileceğiniz yükseklikte falezleriyle de aklınıza kazanacak. İtalya hakkında bilgi isteyenlere bu köyü önerebilirsiniz.

Monterosso

monterosso

İtalya köyleri arasında en büyüğü olan Monterosso, adından da anlayabileceğiniz gibi espresso kahve çeşitlerinin her türlüsünü bulabileceğiniz bir yer. Köyde ayrıca limon ve sabun türleri de bulabileceğiniz diğer hediyelikler arasında.

Moena

moena

La Turchia olarak bilinen İtalya’daki Türk köyü Moena, yıllar önce buraya gelen bir Türk yeniçeri tarafından kurulmuş. Şu an köyde Türkçe bilen biri olmasa da, önemli İtalya köyleri arasında yer alan bu bölgeye de uğrayabilirsiniz.

 

 Alberobello

alberobello

Güney İtalya turları arasında sevimli mi sevimli kulübe şeklindeki evleriyle ünlü olan Alberobello köyü, bu dünyayı ait bir yer olamaz sanırım. Adına Trulli denilen bu evlerin kubbelerinde de farklı farklı simgeler bulunuyor. Bu simgelerden bazıları dini liderleri temsilen yapılmış.

Nemi

nemi

Keyifli bir Roma turu sonrası gidebileceğiniz, Papa’nın yazlığına komşu olan bir dağ köyüdür Nemi. Dağ çileğiyle ünlü olan bu köyün sessizliği, huzuru ve Nemi Gölü manzarası gerçekten görülmeye değer. Üstelik dağ çileği ile yapılan tatlılar da bir harika!

Riva del Garda

riva-del-garda

İtalya gölleri arasında en büyüğü olan Garda Gölü’nün güzel köyü Riva del Garda, emeklilik hayalleri kurduğunuz ve hep hayalini düşlediğiniz sakinlikte bir köy. Garda Gölü’nden gelen güzelliği ile bu köyü de mutlaka görmeniz gerekiyor.

Sirmione

sirmione

Garda Gölü içine doğru uzanan konumuyla Sirmione köyü, size sağlık ve mutlulukla dolu bir İtalya gezisi yaşatacak. Çünkü bir yanınız göl, bir yanınız taş evler ve bir yanınızda da İtalya yemeklerinin harika lezzeti olacak.

Malcesine

malcesine

Ortaçağ’dan bugüne uzanan birçok güzelliğiyle görenlerin aklında yer eden Malcesine köyü, dünyaca ünlü Goethe’nin de hayranlık duyduğu bir yerdir. Köydeki teleferiklere binerek Garda Gölü’nün eşsiz manzarasını fotoğraflayabilirsiniz.

Polpenazze

polpenazze

İtalya şaraplarının tadına doyamayacağınız lezzetiyle Polpenazze köyü denilince damağınızdaki o lezzeti hatırlayacaksınız hep. Alabildiğine yeşil üzüm bağları ve göl manzarasıyla buraya mutlaka uğramalısınız.

Val d’Orcia

val-dorcia

Ne söylersem söyleyeyim Val d’Orcia güzelliğini anlatmayı başaramayacağım. Daracık yolların her iki tarafında da yemyeşil bir ovanın içinden geçtiğinizi hayal edin. İrili ufaklı taş evler ve masmavi bir gök. İşte Val d’Orcia böyle bir yer.

 

4 yorumlar

  1. Gezi blogunuzun iyi bir takipçisiyim. Son zamanlarda sıklıkla yurt dışı seyahatleri görüyorum. Cennet vatanımızı özledik sanki 🙂 Biraz da Türkiye’yi gezseniz?

    • Çok teşekkür ederim ilginiz için.. Ülkemi çok seviyorum ve çok özel bir ülkeye sahibiz. Gençlik dönemimde ülkemi karış karış gezdim ve fırsat buldukça gezmeye devam ediyorum. Belki daha sonra yeni bir tur daha yapabilirim. Sadece blog ve sonrası yazı ve fotoğraflarım yurt dışı gezilerime ve programlarıma denk geldi diyelim. Daha çok paylaşım yapmaya devam ederim tekrar teşekkürler ..

  2. İtalya öyle bir memleket ki, onlarca kez de gitseniz; görmediğiniz bir yerler kalacağı muhakkak! Zira iki kere gittiğim halde şu listedeki yerlerden hiç birini görmedim. İlham verici bir paylaşım olmuş. Teşekkürler.

    • Çoğu seyahatimi bir kaç ülke ile birleştirdiğim halde İtalya için her zaman tek rotada kalmışımdır ve hala daha gezilecek görülecek çok yeri var ..

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*