James Bond Adası nerede ve nasıl gidilir ?

Sırt çantamla beraber yola koyulduğumda çok merak ettiğim bir adaydı James Bond Adası, doğruyu söylemek gerekirse hakkında çok ta araştırma yapmamıştım. Her neredeyse ve her nasılsa kendim gidip bizzat görmek, muhteşem fotoğrafları ile aklımı çelen bu adanın havasını solumak ve bu muhteşem manzarayı fotograflamak için can atıyordum. James Bond Adası Tayland ın Phuket Adasında bulunan bir ada. DSC_0023-1 copy (Kopyala)Aslında aklımdaki ilk durak noktalarından bir tanesiydi James Bond Adası ancak, tabii planlar istediğimiz gibi gitmiyordu her zaman. Phuket Adasına geldiğimde Taylandlıların ünlü Sonkran Festivalinin ilk günüydü ve Taylandlılar sokaklarda çılgınlar gibi birbirlerini ıslatıyorlar ve bundan da son derece eğleniyorlardı. E madem bi festivale denk gelmiştim tadını çıkartmalıydım. Bıraktım makinamı ve sırt çantamı otelime ve bende daldım eğlencenin ortasına. Hayat Phuket’te tamamen durmuş, caddeler trafiğe kapanmış, herkes kapılarının önüne günler öncesinden hazırladığı sular, hortumlar, su tabancaları ve kaplarla tepeden tırnağa ıslatıyorlardı birbirlerini ve gelen geçenleri. Sadece yerli halk değil festivalin içerisinde turistler de yer alıyordu ve çok eğleniyorlardı. Zaten festival dediğin böyle olmalıydı. Bir gün böyle bir festivalin eğlencesi ile dolu dizgin geçti gitti. Artık sabah olduğunda plansız programsız çıktım yola ve James Bond Adası dediğimde herkes  mutlaka bir tur almam gerektiğini bu adanın yaşamdan uzak sadece turistik amaçlı bir gezi rotası olduğunu anlattılar bana. Hiç bunu tahmin etmemiştim ama sorun yoktu benim için elbet bu adaya bir program yapacaktım. Şimdilik sadece ertelemiştim o kadar. Çünkü diğer rotalarımda ve gideceğim adalar da çok önemliydi ve rotamı bozmak niyetinde değildim. Elimdeki Tayland haritası ve gideceğim önemli noktaların güzargah yakınlığına göre Sırası ile Phi-Phi, Koh Samui, Koh Phangan ve bunlara bağlı onlarca irili ufaklı adalara gittim günlerce yol kat ederek. Ama aklımda hala James Bond Adası vardı. Hemen hemen istediğim bütün adaları gezmiş tüm aktiviteleri yapmış olmakla birlikte bu James Bond adasını aklımdan çıkarmıyordum. Artık yaklaşık 12. günün sonunda Phangan Adasından bir gece teknesiyle çıktım yola ve geceyi teknede uyuyarak gecirdim. Ardından bir otobüs yolculuğu ve tekrar Phuket  adasındaydım. Bu defa bir tur ile anlaşarak o günü Phang-Nga körfezindeki koy ve adalara   özellikle de James Bond Adası’ na ayırmıştım artık.

İlk önce Phuket Adasında küçük van tipi minübüslerle bizi götürecek teknelerin olduğu iskeleye gidiyoruz ve ardından teknelerle başlıyor yolculuk. Sırasıyla Panak Island, Honk Island, Khıen ve   Müslüman Villaları denilen Pan Ye Island a gidiyoruz. Hemen hemen hepsi birbirinden ilginç özelliklere sahip muhteşem manzaralı adalar ve insan kendini bambaşka bir alemde buluyor. 40 ın üzerinde birbirinden ilginç ve muhteşem adalar arasında gezinti yapıyor olmak, daha önce hiç tatmadığım çok farklı duygular bunlar. İnsan yaşamının bulunmadığı sadece turistik olarak gezilen ya da balıkçıların uğrak yeri olduğu, aynı zamanda vahşi yaşamın da ayak izlerinin bulunduğu bir bölge burası.

Pan Ye Tabii Panye Village dediğim Müslüman villalarını ayırıyorum bunlardan elbette. Panye Adasının (Koh Phan Yee) en büyük özelliği bu körfezin içerisinde ve hicbir kara bağlantısı olmadan denize çakılmış kazıklarla oluşturulan bir deniz köyü halinde olması ve bir insan topluluğunu yaşadığı tek ada bu bölgede. Buraya yaklaşık 200 yıl önce gelmiş ve burada balıkçılıkla geçimini sağlayan halkının en büyük özelliği ise tamamının müslüman olması. Bu küçücük yerleşim alanlarında ve  denizin üzerine yaptıkları evlerinde kendi camileri, okulları ve yaşam alanları mevcut. Adaya ulaşım sadece tekneler ve başka da araç yok zaten. Ada deyince akla deniz kumsal geliyor ama ada dediğin bir kaya parçası ve evlerinin de kazıkların üzerine kurulu bir yerleşim olması dolayısı ile ne bir sahil var ne de bir kumsalı..

Artık sırada James Bond Adası var diyor rehberimiz ve bende merakla bekliyorum bu adayı, adacığı. Gelir gelmez gözlerim bu suya gömülü devasa kaya parçasını arıyor ve  nihayet mutlu sona geliyorum. Düşünüyorum da, sonuçta kaç tane örneği var ki böyle bir manzaranın ve umduğum gibi bir yer olmasa bile kaç kişi böyle bir yeri görme şansına sahip olabiliyor ki diyorum. Burada insan yaşama alanının olmaması en büyük hayal kırıklığı olsada bende, muhteşem manzara ve doğal güzelliğini görmek ve fotoğraf arşivime bunu da ekleyebilmek beni fazlasıyla mutlu ediyor aslında.  Anlaşılacağı üzere James Bond filmlerinin 1974 yapımı The Man With The Golden Gun adlı efsanevi filminin çekimlerinin yapıldığı adanın ismi de buradan geliyor elbette. Dünyada çoğu kişinin fotoğraflarına bakarak iç geçirdiği James Bond Adası herhangi bir rota üzerinde bulunmayan, üzerinde turizm noktası olması haricinde herhangi bir yaşamı olmayan ve günübirlik turlarla gitmek zorunda olduğunuz küçücük bir ada parçası hepsi bu kadar. Ancak dünyada mutlaka görülmesi gereken yerler arasında çok özel bir yere sahip görsel, panoramik, muhteşem ve etkileyici bir doğa harikası. www.gezenkelebek.com

4 yorumlar

 1. Mert Uzuntaş says:

  harika bir yazı … fotoğraflarda çok iyi .. nereden başlamak lazım ?

 2. Ali Cakir says:

  Merhaba Ufuk Kardes,
  Pan Ye adasi, yani deniz cingeneleri. Beni en cok etkileyen bölgelerden biriydi.
  Ne yazik ki bende sizin gibi Phuket cikisli bir günlük tur programi ile burayi ziyaret ettim. Tur programi icinde buraya ayrilan zaman cok kisitli ve cogu turlar bu köye yemek molasi zamanin da ugruyorlar. Köyün tadini cikarmak icin bir daha ki sefere
  Phang-Nga’dan ulasmak gerekiyor.
  Selamlar

  • Benim olduğum tur yemek molası vermedi ama serbest zaman bırakmıştı Pan Ye Adasında.. Bende vaktimi yerel halk ile sohbet etme ve onları tanıma ile geçirmek istedim. Bir kaç parça alışveriş te yaptım ki, ne biliyim kendime göre belki de çorba da tuzum bulunsun hissiyatı idi. Şartları, sıcak ve samimi tavırları ile de beni çok etkilemişlerdi.

   Siz de ziyaretinizi ve görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.

   Ali Çakır, Sevgi ve saygılarımla.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*