Kamboçya Sınır Geçişi .. Kamboçya Vizesi Nasıl Alınır ? Tayland’ dan Kamboçya’ ya Nasıl Geçilir ?

Yeni yılın sürpriz seyahatlerinden bir tanesiydi Tayland Kamboçya seyahati. Tayland’ dan daha çok Kamboçya heyecanlandırıyordu beni. En son 2010 yılında toplam 21 gün Tayland ve Adalarını Phuket’ ten başlayarak sırt çantamla ada ada gezmiştim. Yeniden bu coğrafyada olmak her zamanki gibi heyecan verici.

Seviyorum bu coğrafyanın masum çocuklarını .. Poipet / Kamboçya

Seviyorum bu coğrafyanın masum çocuklarını .. Poipet / Kamboçya

Tayland sınır kapısından Kamboçya’ ya karayolu ile nasıl geçilir ?

Tayland yazılarım sitemde mevcut, o nedenle şimdi Tayland’ dan Kamboçya’ ya nasıl geçilir onu anlatacağım. Ama ilk önce bilmemiz gereken önemli not vize olayı. Tayland, Türkiye Vatandaşlarından vize istemiyor ancak Kamboçya için vize almanız gerekiyor. Bunun için Kamboçya sınır kapısından vize almak zor mu derseniz, çok çok kolay.

Tayland’ ın başkenti Bangkok’ tan Kamboçya sınırına tren var olduğunu duydum. Ama bununla ilgili pek tecrübe sahibi değilim. Benim favori yolum, Bangkok otobüs durağından Kamboçya sınırı olan Aranyaprathet’ e otobüs ile gidip, sınırı kendi imkânlarınızla geçip, daha sonra Kamboçya sınırları içerisindeki Poipet’ e ulaşmak. Poipet’ e ulaştıktan sonra ise yine Poipet otobüs terminalinden Siem Reap’ a devam etmek. Şimdi ikinci yolu ve Poipet’ i, sınır geçişini, mesafeyi ve süreleri tek tek ayrıca yazacağım.

İkinci yol ya da yöntem diyelim, yine aynı yolun aslında kolaylaştırılması. O da şu şekilde; Tüm sırt çantalı turistlerin Bangkok’ ta ki buluşma yeri olan Khao San Road’ tan Kamboçya sınırına  gidip sınırda bekleyen, daha sonrasında pasaport işlemleri bittiğinde Kamboçya’ nın meşhur kenti Siem Reap’ a devam eden paket turlarda var. Söylediğim gibi bu otobüsler sınırda sizin vizenizi almanızı bekleyip yola o şekilde devam ediyorlar. Bu yöntem de uğraşmamak adına daha kolay ama biraz pahalı bir alternatif. Aradaki fark nedir aşağıda devam ediyorum.

Kamboçya Vizesi ..

Kamboçya Vizesi ..

Ben her iki yöntemi de tavsiye edebilirim. Sonuçta mesafe aynı, süre de beklemeler harici neredeyse aynı. Aradaki tek fark sadece para. Artık o da sizin seçiminiz. Mesafe demişken şimdi oraya gelelim. Aranyaprathet Tayland’ ın Kamboçya sınırından önceki son kasabası. Bangkok Aranyaprathet arası 250 kilometre ve otobüsle 3.5 – 4 saat yol sürüyor. Otobüs ise 120 baht. Buraya geldikten sonra Kamboçya sınır kapısından 30 Dolar gibi bir para ödeyerek sınırın diğer tarafına Kamboçya kasabası olan Poipet’ e geçebiliyorsunuz. Daha sonra Poipet otobüs terminaline gidecek olan bir otobüs bulmanız gerekiyor. Onlarda 100 baht para istediler ve ben ne isterlerse veriyorum artık. Poipet otobüs terminalinden Siem Reap ise yaklaşık 150 km ve 2.5 – 3 saatlik bir yolculukla da Siem Reap’ a ulaşıyorsunuz. Buraya ödeyeceğiniz tutar ise yine 100 Baht. Vize hariç kendi imkanlarınızla 320 Baht’ a hallettiğiniz bu ulaşımı yine vize hariç paket turla 750 baht civarında hallediyorsunuz. Yaklaşık 2 katı. Aslında çok fark yok uğraşmayayım derseniz eğer ikinci yöntem daha makul çünkü seyahat başlangıcında Khao San Road’ tan binmiş oluyorsunuz ve Bangkok otobüs terminaline gitmemiş oluyorsunuz.  Ancak vize işlemleri esnasında sizden ayrıca para alıyorlar ki, işin zaten en gıcık tarafıda maalesef  burası.

Kamboçya Giriş Kaşesi ..

Pasaportuma vurulan Kamboçya Giriş Kaşesi ..

Kapıda vize olayını ayrıntılı anlatmadım ama bu artık çok kolay. Tek yapmanız gereken size verecekleri gümrük formalarını doldurmak, gişe de 30 Dolar parayı ödemek ve sonrasında sıraya geçmek. Kalacağınız yer ile ilgili bir adresiniz hep hazır olsun. Bir hostel ismi falan hepsi bu. Sonrasında Kamboçya’ ya hoşgeldiniz yazısını göreceksiniz.

Kingdom of Cambodia .. Kamboçya Krallığı poipet Sınır kapısı ..

Kingdom of Cambodia .. Kamboçya Krallığı poipet Sınır kapısı ..

Şimdi gelelim neden Siem Reap. Siem Reap Kamboçya’ nın başkent Phnom Peng’ den sonraki en büyük ikinci ancak değer anlamında ilk sıradaki kenti. Kamboçya denildiğinde ilk akla gelen Angkor Wat Tapınaklarına ev sahipliğini yapan şehir gerçekten görmeye, ziyaret edilmeye fazlasıyla değer bir şehir. Ben bir sonraki yazımda Siem Reap, Angkor Wat ve Kamboçya hakkındaki izlenim ve  ayrıntıları, Siem reap’ ta neler yaptım ? Hepsini yazacağım. Kamboçya için kapıda vize almak ile ilgili tüm notlar şimdilik bu kadar.

Kamboçya' ya girdikten sonra sınırdan terminale gittiğim otobüs ..

Kamboçya’ ya girdikten sonra sınırdan terminale gittiğim otobüs ..

10 yorumlar

 1. Merhaba, Kamboçya sınır kapsından geçme güvenlik açısından bir sıkıntı var mı? Çünkü eşimle gitmeyi planlıyorum Daha doğrusu Kamboçya gezisi için bu anlamda bir sıkıntı yaşarmıyım

  • Kesinlikle bir sıkıntı olmaz.. Beklediğimiz sıra ve kalabalığı saymaz isem işlemlerim 5 dakika sürmedi .. Kapıda çanta araması bile yapmıyorlar..
   İyi yolculuklar dilerim

 2. Teşekkür ederim. Tayland dan uçakla geçmeyi planlıyorum. Otobüs biraz eziyetli olucak gibi tek olsam sorun değil de.Uçakla Kamboç ya ya geçtiğimizde havaalanın da vize alıcaz değil mi ?

 3. Harika bir yazı, benim gibi gezi heveslisi beyinlere o kuyruktaki heyecanı bile aktarabilmişsiniz teşekkürler 🙂

 4. Tayland Kamboçya sınırını geçerken sıra bekleyenlerin yanından direk yürüp geçsen bile kimse ses etmeyecek gibi sanki :)) Güzel bir yazı olmuş.

  • Yok o kadar kolay olacağını sanmıyorum. Sonkran olması dolayısı ile son derece kalabalıktı ama yinede kontroller sıkı gözüküyordu. Hatta o dönemde aranan Türk kaçaklar sebebi ile beni de bir kaç alakasız soru ile sıkıştırdılar diyebilirim. 😉

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*