Kelebek Fotoğrafçılığı ..

Kelebekler belki de dünyanın hemen hemen her bölgesinde bulabileceğiniz ender canlılardan bir tanesi desek yanılmış olmayız.  Rengarenk ve narin yapıları ile birlikte zararsız bir canlı olmaları onları diğer canlılardan ayıran en büyük özellikleri. Ülkemiz ise kelebek zenginliği açısından oldukça elverişli diyebilirim. Bu güzel topraklarımızda birbirinden güzel ve endemik diyebileceğimiz türlere de sahibiz. Fotoğrafçılığa ilk başladığım yıllarda belki de bana fotoğrafçılığı daha çok sevdiren hatta seyahatlerime bambaşka bir bakış açısı getiren bu rengarenk kelebekler çok şey katıyor insan hayatına. Günlük hayatımızda herhangi bir nesnenin deseninde ya da her hangi bir figürde hatta bir firmanın reklam ve kataloglarında  bol bol gördüğümüz bu canlıları yakından görmek, onları izlemek ve fotoğraflamak bambaşka.

Küçük Zıpzıp Perisi ..

Küçük Zıpzıp Perisi ..

 

Kelebek fotoğrafçılığı her geçen gün sayısını hem ülkemizde hem de dünyada daha çok arttırıyor. Aslında çoğu kişinin makro fotoğrafçılık adı altında adlandırdığı bu fotoğraf stili benim için ilk günkü gibi hala Kelebek Fotoğrafçılığı. Onları doğada izlemeyi, en güzel pozları ile fotoğraflamayı, ardından ise bu fotoğrafların baskısını alarak evimin duvarlarında fotoğraflarının olmasını çok seviyorum. İşte bu benim objektifimden dediğim tablo tadında fotoğraflarım var benim. Benim için dünyanın en güzel hediyeleri.

Kelebek fotoğraflarımı, sahibi olduğum internet sitemin adına ilham olan gezenkelebek.com da ve sosyal medyada paylaşmak ise en güzeli.

Sarı Azamet ..

Sarı Azamet ..

 

Yıllardır yanı başımızda olan ancak bize bu kadar yakın olsa da sadece varlığını bildiğimiz ama yakından hiç bu kadar ayrıntılı bakmadığımız bu olağanüstü canlılara böylece daha çok dikkat etmeye başlıyoruz. Kelebek fotoğrafçılığı ile aslında bir çeşit farkındalık duygusu da yaratıldı diyebilirim. En azından benim hayatımın en önemli parçalarından. Fotoğraf çekmeyi seviyorum. İnsanların yüzleri, doğa, manzara, portre, uzun pozlama ve gece fotoğrafları. Hepsi birbirinden değerli ancak Kelebek Fotoğrafçılığı bambaşka.  Siz de kelebek fotoğrafçılığı için bir adım atmak istiyorsanız biraz da aşağıdaki bilgilere göz atın.

Orak Kanat ..

Orak Kanat ..

 

Kelebek fotoğrafçılığı için ne gibi ekipmanlara ihtiyaç duyarız?

Belki de en az ekipman gerektiren fotoğrafçılık dalı kelebek Fotoğrafçılığı. Ancak, olmazsa olmaz ekipmanların başında makro lensler geliyor. Farklı bir kelebek fotoğrafı ve en iyi sonuçları almak için makro lens çok önemli bir yere sahip. En önemli püf noktası da flaşsız çekimler. En azından doğanın bu narin canlılarına rahatsızlık vermemek adına ben böyle yapıyorum. Artık alıyorsunuz fotoğraf makinanızı, avcı gibi düşüyorsunuz doğanın sonsuz kollarına. Ülkemizde kelebekleri sık görebileceğiniz ve benim de sezon açılıyor dediğim mevsim ilkbahar. İlkbahar aylarından sonbahara kadar kelebek sezonu diyebiliriz. Kış aylarında ise kelebek görmek oldukça güç.  Genellikle su ile ilişkili olan, dere kenarı, göl, gölet ve şelale gibi yerlerde bu harika varlıkları bulmanız büyük olasılık. Sabah erken saatlerde olması ise şansınızı biraz daha arttırıyor ama günün her saatinde bulmak ta mümkün. Sonrasında ise asıl macera başlıyor aslında. Kelebekleri gördük ama saatlerce sürebilecek bir poz yakalama sevdası ve bunun da en iyi ışık alanı ve en güzel pozda olanı olmalı. Biraz şans biraz sabır.  Ama tüm yorgunluğunuza değiyor ve stres atmanın bir başka yolu aynı zamanda.

Atalanta Kelebeği

Atalanta Kelebeği

 

Kelebek Fotoğrafı çekerken hangi çekim modunu kullanmalıyız ?

Kelebek fotoğrafları çekerken temel fotoğrafçılık bilgilerine ihtiyacınız olacak mutlaka. Diyafram öncelikli ve kısık diyafram dediğimiz çekim modunda fotoğraflarınızı çekmelisiniz. Diyafram değerinize göre makinanız enstantaneyi otomatik olarak ayarlayacaktır nasılsa. Iso olarak ise düşük Iso değerleri 100 ya da 200 tercihi fotoğraflarınızdaki kumlanmayı önleyecektir. Ben genelde arka planı boş olarak görüntülemeyi ve derinlik vererek kelebeği ön plana çıkarmayı tercih ederim. Ancak sonuçta kelebek bu nereye konacağı belli mi olur !! Ama öyle söyleyip erkenden pes etmemek gerekir. İşinizi severek yapar ve biraz sabır gösterirseniz arka fon istediğiniz gibi olacak ve en güzel pozu da yakalayacaksınız.  Günün hediyesi olarak çektiğiniz güzel fotoğrafın yanında bu güzeller güzeli canlılarla geçirdiğiniz vakit ise emin olun son derece eğlenceli olacaktır.

Akdeniz Hanımeli

Akdeniz Hanımeli

Kelebekler Hakkında .. 

Kelebeklerin ömrünün 1 gün olduğunu söylemek aslında onların kısacık hayatları olduğuna vurgu yapmaktan öteye gitmez. Çünkü doğada bir günlük ömrü olan bir kelebek sanıyorum yok. Kelebeklerin ömürleri bir hafta ile bir yıl arasında değişebiliyor. Hatta 1 yıl içerisinde birkaç nesil devam eden türler var. Pekala kelebeklerin evreleri nasıl devam ediyor bir de bunları yazalım. Kelebeklerin çiftleşmesi sonucunda ilk olarak yumurta halleri oluşuyor. Ardından tırtıl halleri geliyor ve bir süre sonra bu tırtıllar kendilerini pupa dediğimiz haline yani kabuğuna saklıyor. Ardından ise pupa evresini bitiren bu tırtıllardan mucizevi şekilde rengarenk kelebekler çıkıyor. Ve bu döngü sistematik bir şekilde devam ediyor. Benim bu konuda en çok sevdiğim döngü ise kral kelebeklerinin göç yolculuğu. Milyonlarca kral kelebeğinin Kuzey Amerika’dan yola çıkarak Meksika’ya ulaşıp sonra yeniden geri dönüş yolculukları mükemmel. Bu türler yolculuklarında çiftleşip, yeni nesiller oluşturuyorlar ve sonra hayatları sona eriyor.  Ardından gelen yeni nesil ise aynı yola devam ediyor ve yaklaşık 4 nesil bunu bu şekilde devam edip göçü tamamlıyorlar. İnanılması güç olan bu yolculuk tamamıyla  mucizelerle dolu.

Turuncu Süslü ..

Turuncu Süslü ..

 

Bu arada doğada sesi olmayan tek tür belki de kelebekler ve onlara ait bir ses duymanız imkansız. Kısacık ömürlerinde elbette düşmanları ve onları bekleyen çeşitli tehlikeler de var. Kanatlarında bulunan şekillerin ve beneklerin görüntüleri düşmanlarını genellikle şaşırtıyor. Kanatlarındaki renkler, pigmentler, göz ve surat şeklindeki  görüntüleri  bazen kendisine arkadan yaklaşan tehlikeye sanki önü dönükmüş hissi veriyor ve bu sayede kendini beslenirken bile koruyabiliyor.

Bahadır ..

Bahadır ..

Kelebek fotoğrafçılığı her ne kadar benim için bir hobi ve sanat olsa da bazıları için tamamı ile bilimsel bir gözlem ve dünyada adı geçen bir dal. Dünyanın çeşitli bölgelerinde kelebek fotoğraflarım ve özellikle de tropikal olanlar portföyümde var. Türkiye’ de ki kelebek fotoğraflarım ise yoğun olarak Safranbolu bölgesinde çekilmiş fotoğraflar.

Yurtdışı ..

Yurtdışı ..

 

Yurtdışı ..

Yurtdışı ..

 

Yurtdışı ..

Yurtdışı ..

 

Yurtdışı ( Gece )

Yurtdışı ( Gece )

 

Kelebek Fotoğraflarımdan oluşan Video mu izlemeyi unutmayın ..

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*