KIBRIS’ TA TATİL .. KIBRIS IN DEĞERİNİ YETERİNCE BİLMİYOR MUYUZ ACABA !!

Daha önce defalarca yazmayı düşündüğüm ama bir türlü fırsat bulup ta yazıya dökemediğim yavru vatan adı ile adlandırdığımız Kıbrıs hakkında bir şeyler yazmak istiyorum bu yazımda. Haksızlık mı yapıyoruz diye düşünüyorum bazen bu güzelim doğa harikası sahillere sahip yavru vatanımıza.

Çok ta uzaklarda değil, bizim için yaklaşık 1 saatlik uçuş mesafesinde, Türkiye Cumhuriyeti kimliklerimizle bile giriş yapabileceğimiz bir adamız var aslında. İlk olarak 2006 yılında ayak bastığım Kıbrıs’ a, daha sonra ard arda 2 yıl daha gitmeme rağmen büyük bir özlemle hala daha favori tatil, tarih ve doğa rotalarımın başında ilk sıralarda geliyor Kıbrıs. Kıbrıs’ a tekrar tekrar gitmek için bir çok sebebimiz var aslında. Hatta bizim için bu geziyi daha ekonomik ve keyifli hale getirecek Kıbrıs paket turlar, uçaklı Kıbrıs turları, ve çok şık Kıbrıs otelleri bu sebeplerin başında.

grn

Kıbrıs’ ta hangi şehirleri gezebiliriz ? 

Günümüzde Başkent Lefkoşe ile ikiye ayrılan Kıbrıs’ ta Lefkoşe tarihi ile ön planda ve özellikle gezmeye değer tarihi çarşıları fazlasıyla tat alacağınız cinsten.

Girne kalesinin önündeki barlar sokağı ise benim en çok özlediklerimden ve buraya kadar gelmişken Girne kalesini gezmemek ve Akdeniz’ e şöyle bir tepeden bakmamak kesinlikle olmazsa olmazlardan. Girne otelleri ile dikkat çekici bir kimliğe bürünmüş durumda, balayı tatili yapmak isteyenler, eğlencenin ve alışverişin tadını hatta Akdeniz’in farklı tonlarını Girne’ de yaşayabilirler.

girne

Girne Yat Limanı ve Barlar sokağı

 

Magosa ise yine mutlaka uğranması gerekenler listesinde kaçırmamanız gerekenlerden. Bir zamanlar ünlü vatan şairimiz Namık kemal’ in de hapis olarak tutulduğu Magosa’ da ki zindanını ayrıca ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Ayrıca yılın hangi döneminde olursanız olun denize girebildiğiniz güzel yerlerden bir tanesi Magosa.. Ben Kasım ayında dahi burada denizdeydim tavsiye ederim ..

Ve şimdi gelelim Kıbrıs’ ın doğa severler için özellikle yollarına düştüğü Karpaz yollarına, burası aslında milli park olarak ilan edilmiş tamamen doğa harikası bir yer. Etrafınızda gördüğünüz başı boş eşekleri gördüğünüzde ise şaşırmayın asla. En güzel sahilleri bulabileceğiniz bu alanda vakit geçirmek hatta günübirlik yapacağınız seyahatler harika olacak. Caretta carettaların da yumurtlama bölgesi olan Karpaz’ da bazı sahiller koruma altında.

Yine önerdiğim gibi balayı tatili düşünenler, Kıbrıs’ a daha önce adım atmayanlar, hatta yeniden bu güzelim adayı keşfetmek isteyenler için Kıbrıs turları kaçmaz nitelikte ..

Karpaz / Kıbrıs

Karpaz / Kıbrıs

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*