Kurban Bayramında Gidilecek En İyi 5 Seyahat Rotası ..

jbr 2Yaklaşan kurban bayramı tatili sebebi ile tatilcilerin ve gezginlerin planlarını yapma zamanı geldi de geçiyor bile. Bazı seyahat severler için kısa ama değerli ancak bazı seyahat severler için yeterli sayılabilecek bir tatil fırsatı olacak kurban bayramı. Acaba nereye gitmeli sorusu ise seyahat öncesi en zor dönem ve kararsızlık gerçekten tatil öncesi apayrı bir problem olabiliyor. Bende tatilcilere ve henüz kararını verememiş seyahat severlere, ufak ta olsa bir ipucu olması temennisiyle kurban bayramında gidilecek en iyi 5 tatil rotasını kendi tecrübelerime göre derleyip sizler için bir çalışma yaptım. İşte Kurban bayramında gidilecek en iyi 5 tatil rotası.

 

 

Dubai ( Birleşik Arap Emirlikleri )

Listemin birinci sırasına ise Birleşik Arap Emirliklerinin en büyük emirliği olan Dubai’ yi  aldım. Gerek sıcak iklimi ve denize her an girebilme imkanı nedeniyle Dubai gerçekten  iyi bir seçenek olacak tatilciler için. Bir de alışverişi çok seviyorsanız ve Dubai’ nin muhteşem alışveriş merkezlerinde kaybolmak istiyorsanız vergisiz alışverişin keyfine hazır olun. Dubai Marina da nargile keyfi ise bambaşka. Bu arada çöle bu kadar yaklaşmışken 4X4 jeeplerle çölde safari yapmadan ve bedevi kamplarında güzel bir akşam yemeği yemeden asla olmaz. Ya da Dubai körfezinde Abra adını verdikleri teknelerle gezinti yapmak apayrı bir tat. Dünyanın şu an en uzun kulesi olan Burj Khalifa altında bulunmak bir kez daha nasıl bir ihtişamın içinde olduğunuzu gözler önüne serecektir. O zaman  bu yazıyı okumadan karar vermeyin derim. Bu arada Dubai vizesi bir sorun gibi gözükse de vize almak gayet kolay ve seyahat edeceğiniz havayolu şirketi bu konuda size mutlaka yardımcı olacaktır.

Medinat Souk Ve Burj Al Arab..

Medinat Souk Ve Burj Al Arab..

 

Dubai Marina

Dubai Marina

 

Sharm El Sheikh ( MISIR )

Listemin ikinci sırasında ise bir başka tatil cenneti ya da daha doğrusu denize girebileceğiniz gerçek bir dalış merkezi Sharm El Sheikh var. Yine bol aktiviteli bir tatil bölgesi, Mısır’ ın en güzel şehirlerinden bir tanesi olan Sharm El Sheikh’ te çölde ATV safari yapabilir ya da develerle Blue Hole yolunda develer üzerinde seyahat edebilirsiniz. Ras Muhammed ise mutlaka ziyaret etmeniz gereken gerçek bir resif ve cennetten bir köşe. Sakın ama sakın Kızıl denizin bu bembeyaz sularında dalış yapmadan dönmeyin. Sadece dalış turları için bile Sharm bulunmaz bir fırsat. Denizin içini gördüğünüzde kendinizi bir akvaryumun içinde hissedeceğiniz unutulmaz bir dalış Sharm’ da sizleri bekliyor. Gece hayatı ve alışveriş denildiğinde ise Naama Bay Sharm’ ın en hareketli bölgesi. Nargile içebileceğiniz kafeler ve hediyelik eşya alabileceğiniz hediyelik eşya mağazalarının tamamı neredeyse burada. Hard Rock cafe ise Naama Bay’ ın en hareketli mekanı. Sharm’ da bambaşka bir Mısır bulacağınız gerçeği sizi çok şaşırtacak.

Coral Beach / Sharm El Sheikh

Coral Beach / Sharm El Sheikh

 

Kızıldeniz de dalış sonrası teknede günbatımı ..

Kızıldeniz de dalış sonrası teknede günbatımı ..

 

Batum ( Gürcistan ) 

Zaman kısa maliyet fazla olmasın bir de pasaport veya vize falan uğraşması olmasın diyorsanız Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının dünyada pasaportsuz girebilecekleri tek ülke Gürcistan. Gürcistan deyince de akla ilk gelen şehri Batum. Batum’ a Karadeniz’ den isterseniz kendi aracınızla bile kolaylıkla giriş yapabilir ya da uçakla Batum Havaalanına rahatça uçabilirsiniz. Bir Avrupa şehrini aratmayacak kadar düzenli ve bir o kadar da kültür turizmi yapabileceğiniz Batum’ da ayrıca denize girebilir, deniz keyfini de burada yaşayabilirsiniz. Akşamları ise Nurigeli Gölü çevresinde romantik bir gezinti çok iyi gelecektir. Batum’ un Botanik bahçesi ise mutlaka görülmesi gereken yerlerinden. Şehrin içinden kalkan teleferik ile Batum’ a hakim bir tepeye yolculuk yapıp tüm şehri tepeden izlemenin keyfini ise kaçırmayın kesinlikle. Ali ve Nino’ nun hikayesi ise Batum için güzel bir efsane ve Ali & Nino heykelini ziyaret etmeden dönmek ise asla olmaz.

Batum / Gürcistan

Batum / Gürcistan

 

Ali & Nino Heykeli

Ali & Nino Heykeli

 

Paris ( FRANSA ) 

Oldum olası şu Schengen vizesini sevmiyorum ama ne yapalım. Seyahati seviyorsak ve Avrupa hemen yanı başımızdayken Avrupa şehirlerini görmek ve o kültürü ve ruhu yaşamak için ihtiyacımız olan bu vizeyi biraz uğraşsak ta almak zorundayız. Çünkü bayram rotalarımdan gezilebilecek en güzel şehirlerden bir tanesi de Paris  olacaktır. Avrupa’ da o kadar şehir varken neden Paris. Avrupa’ nın en büyük Disneyland’ ı Paris’ te bulunuyor ve halen dünyanın en çok ziyaret edilen şehri olarak Paris ünvanını hala koruyor. Disneylandın tadını burada sonuna kadar çıkartmak lazım. Eyfel kulesi altında vakit geçirmek harika bir duygu. Notre Dam  Katedrali ve çevresinde gezinti yapmak ise çok farklı. Paris’ in o havasına bende anlam veremiyorum ama şehir gerçekten kendine çekiyor insanı. Louvre Müzesi’ nin ise bana sorarsanız Paris’ in Eyfel kulesi kadar önemi büyük. Dan Brown’ un harika romanı Da Vinci’ nin Şifresi’nin Louvre Müzesinde geçtiğini düşündüğümde ise buraya bakış açım daha da farklı. Paris’ te ressamlar tepesi ise gezginler için farklı bir mekan ve burada bir portre yaptırmak hiç te fena olmaz.

Eyfel Kulesi ve Champ De Mars

Eyfel Kulesi ve Champ De Mars

 

Louvre Müzesi / Paris

Louvre Müzesi / Paris

 

Moskova ( RUSYA ) 

Kurban bayramında gidilecek rotalar arasında egzotik adalar ya da fiyortlar gibi farklı ve heyecan verici rotalar da yazmak isterdim ama kısa olan zamanı birde yolda geçirerek daha fazla yok etmek istemiyorum ve o nedenle son önerim elbette Moskova olmalı. Kızıl kentin kızıl şehri Moskova. Kızıl Meydanı ve Moskova Müzesi ve rengarenk kubbeleri ile Saint Basili Katedralini görmeye ne dersiniz. En büyük tercihlerimden yine vizesiz seyahatin dayanılmaz hafifliğini de göz önüne aldığımızda hiç te fena fikir değil. Kiril alfabesi ile tanışmanın, belki de matruşkaların anavatanını ya da bir zamanlar komünizmin beşiğini ziyaret etmenin zamanı çoktan gelmiştir bile. Milyarderler şehri olarak ta geçen Moskova’ da ünlü Arbat Caddesi  gençlerin en yoğun olduğu bölge. Metro ağı Moskova’ nın en önemli özelliği ve metro istasyonlarının her biri adeta birer müze gibi. Bazen hiç ayrılmak istemeyeceksiniz. Gorki parkı ise belki bir günde gezmekle bitmiyor burada. Kremlin Sarayı, Saint Basili Katedrali ve Moskova Müzesi sanki bir masaldan çıkmış gibi adeta. Rus kültürünü daha yakından tanımak ve bu masal diyarında olmak için artık planlarımızı yapma zamanımız geldi.

Saint Basili Katedrali / Moskova

Saint Basili Katedrali / Moskova

 

Moskova Müzesi - Kremlin ve Kızıl Meydan ( Red Square )

Moskova Müzesi – Kremlin ve Kızıl Meydan ( Red Square )

 

Moskova Metrosu ve müthiş Duvar Tabloları..

Moskova Metrosu ve müthiş Duvar Tabloları..

 

Belki yazmayı unuttuğum tatil bölgeleri ya da yazmam gereken çok şehirler vardı ancak listemi yaparken kolay ve vizesiz gidilebilecek şehirleri, gitmişken kültürünün yanında denize girme imkanı olan tatil yerlerini ve alışveriş önceliği ya da aktivitesi bol olan mekanları tercih etmeye çalıştım ve kurban bayramında gidilecek en iyi 5 seyahat noktasını sizler için kaleme aldım. Şimdiden iyi eğlenceler, bayramınız kutlu olsun. www.gezenkelebek.com

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*