Kurban Bayramında nereye gidilir ? Gezen Kelebek’ ten Tatil yeri önerisi ..

fotoğraf (2) (Kopyala)Artık yavaş yavaş sıcaklıklar bitti bitiyor Türkiye’ de. Hemen hemen herkes yaz tatilini yapmış bitirmiş işlerine konsantre olmaya çalışıyor ama bir yandan da tatilin o güzel keyfi özlenmiyor değil tabii ki. Bazıları için yılın son tatili olsa bile, seyahat severler için yollar asla bitmiyor ve en ufak fırsatı değerlendirmek için can atılıyor.  İşte o beklenen fırsat geliyor ve kurban bayramı tatili bu fırsatların en büyüğü. Kaç gün olursa olsun bu fırsat kaçmaz ve bunu değerlendirmek gerekiyor. Ancak bazıları için sorun baştan belli. Aslında tatlı bir sorun bu ama yine de bu soru günlerce kafalarımızda bir soru işareti olarak kalıyor seyahatlerimizden önce. Kurban bayramında acaba nereye gitsek ? sorusu en büyük sorun elbette. Günler süren araştırmalar ve yeni rotaları bulma arzusu bir hayli vakitte alıyor açıkçası. Bende Kurban Bayramında nereye gidilir sorusu üzerine ufak bir destinasyon bilgisi, yeni bir rota vereyim dedim bu yazımda.  Gidilecek yer konusunda gönül istiyor ki hem egzotik olsun, hem macera dolu olsun, arada denizde yüzelim güneşlenelim ama bir taraftan da sıcaklıklar bunaltmasın. Kültür açısından dopdolu ve rengarenk olsun ama gece hayatı da önemli tabii ki. Zaman zaten kısa seyahat süresi kısa olsun ancak seyahat masrafları ve ulaşım maliyetleri ise çok ta ekonomik olsun istiyor gönül. Bunun yanında alışveriş olmazsa olmaz. Alışveriş açısından ise alternatifleri ile bizi tatmin etmeli. Zaten bunların hepsi olduğunda tatile gittim gözüyle bakmadan direk cennete düştüm diyebilirsiniz. Var mı böyle bir destinasyon derseniz, yok !!! Yok ama buna yakın bir rota önerim elbette var. Kısa zaman içerisinde kısa bir yolculuk ile gidilebilecek en güzel Kurban Bayramı rotası olarak benim favorim bir emirlik kenti olan Dubai. Gitmeyenler için mutlaka tavsiye ettiğim, her gittiğimde ayrı bir tat aldığım bir şehir Dubai. Direk olarak uçuş yapabileceğiniz hatta Dubai vizesini bir günde çıkartıp bu konuda sıkıntı yaşamayacağınız bir şehir Dubai. Vize durumu ve kısa seyahat süresi tabii ki seçimimizin en önemli nedenleri. Deniz keyfi ve havaların ılıman olması ise başka bir etken ama yine de neden Dubai şimdi kısaca bir ön izleme yapalım.

Dubai ‘ de görülecek yerler nerelerdir ?

6Sorusuna cevap olarak Dubai Marinasında geçireceğiniz bir akşam ve gökdelenlerin arasında nargile ve yemek keyfi gerçekten bir harika. Dünyanın ilk yedi yıldızlı oteli Burj Al Arab ise muhteşem. Hele Burj Al Arab manzarasında Dubai’ nin o masmavi denizinde yüzmek apayrı bir tat veriyor insana. Alışveriş merkezleri lüksün ötesinde bir zenginlik veriyor size ve gezmeye doyamıyorsunuz. Dubai Mall adlı alışveriş merkezinin olduğu yer ise ( Fountain ) dünyanın en uzun kulesi Burj Khalifa’ ya ev sahipliği yapıyor ve burası aynı zamanda en önemli eğlence merkezlerinden bir tanesi. Jumeirah bölgesindeki plajlar halka açık ve burada denizde olmak insana çok özel duygular katıyor. Palmiye Adasını gezdiğinizde ise bu kadar da olmaz diyecek kadar şaşıracaksınız.

Dubai’ de neler yapılır ?  

dubai35Diyenler için ise en büyük aktivite elbette çölde Jeep Safari, bu anı mutlaka yaşamalısınız. 4X4 jeeplerle kumlar üzerinde slalom yapmak, dört tekerin birden yerden kesilmesi gerçekten müthiş. Ardından çölde verilen molada bir bedevi kampında verilen yemek ve eğlence cabası. Ya da uçakla Dubai semalarından kendinizi boşluğa bırakacağınız Sky Dive Dubai’nin en güzel aktivitelerinden bir tanesi. Balonla ya da helikopter ile de şehri gezebilirsiniz. Burada macera sınır tanımıyor. Bu kadar macera çok fazla diyenler için ise günübirlik olarak gidebilecekleri Birleşik Arap Emirliklerinin başkenti olan Abu Dhabi’ ye turlar da mevcut ve vakti olanlar için kaçınılmaz bir fırsat ayrıca.

Dubai’ de kültür deyince ise ilk akla gelen yer Bur Dubai ve Deira bölgeleri oluyor. Burada Dubai körfezi ve etrafında Dubai’ nin eski yaşamını gösteren müze ve camileri görebilir. Altın çarşısı ve baharat çarşılarını gezebilirsiniz. Alışveriş olarak çok uygun fiyatlara elektronik eşyaları bulabileceğiniz dükkânlarda vergisiz alışverişin keyfini yaşayabilirsiniz. Burası bir nevi İstanbul’ un Kapalı Çarşısı. Dubai körfezinde ise Abra dedikleri ufak motorlu teknelerle karşıdan karşıya geçmek ve körfezde yol almak apayrı bir tat.

Dubai Körfezi ... Bur Dubai ve Deira Bölgeleri ..

Dubai Körfezi …
Bur Dubai ve Deira Bölgeleri ..

Kurban Bayramında gidilecek yerler listemin en başında yer alan Dubai’ nin ayrıca güvenlik olarak ta en güvenli ülkeler arasında yer alıyor olması da seyahat severler için çok önemli olduğu da bir gerçek. Daha önce 3 defa Dubai deneyimi yaşamış bir gezgin olarak şimdiden herkese bayramınız kutlu olsun, yolunuz açık olsun demek düşüyor bize de.. www.gezenkelebek.com

JBR ( Jumeirah Beach )

JBR ( Jumeirah Beach )

 

Dubai Mall , Burj Khalifa ve Fountain..

Dubai Mall , Burj Khalifa ve Fountain..

 

Burj Khalifa

Burj Khalifa

 

Medinat Souk Ve Burj Al Arab..

Medinat Souk Ve Burj Al Arab..

 

Burj Al Arab

Burj Al Arab

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*