La Sagrada Familia .. Bitmeyen Kilise ve Gaudi Gerçeği ..

Barselona’ nın en büyük ve en önemli yapıtlarından Bitmeyen Kilise olarak ta adlandırılan La Sagrada Familia buraya öyle bir değer katıyor ki, sanatseverler ve mimari ile ilgilenenler için Barselona’ yı ziyaret sebebi.

Modern mimarinin simgelerinden olan bu kilisenin yapımına 1893 yılında başlanmış ancak 100 yılı aşkın süredir hala bitirilememiştir. Bitirilemesinin en büyük sebebi ise ünlü mimar ve sanatçı Gaudi’ nin ölümünden sonra karmaşık mimari tarzının bir türlü anlaşılıp çözülememesi olarak gösteriliyor. Bunları duyduktan sonra insanın  ” ulan Gaudi ne yaptında bu kiliseyi yıllardır bu halkın başına bela ettin ”  diyesi de geliyor ister istemez.

Bitmeyen Kilise La Sagrada Familia

Bitmeyen Kilise La Sagrada Familia

Her ne kadar bitirilememiş olmasına rağmen kilise tüm ihtişamı ile Barselona ve İspanya’ nın en çok ziyaret edilen turizm noktalarından bir tanesi. Halkın yardımları ile yapımına halen devam edilen bu kilisenin artık önümüzdeki yıllarda bitmesi bekleniyor.

Barselona’ ya uçakla inerken çok rahatlıkla görünen La Sagrada Familia’ ya ulaşım inanılmaz kolay. Benim kaldığım hostele neredeyse 1o dakikalık yürüyüş mesafesinde olan bu bölgeye metro ve otobüsler ile de ulaşmak çok çok basit. Hatta Katalunya Merkez bölgelerinde iseniz yürüyerek ulaşmanızı hem çevreyi de görmeniz açısından tavsiye ederim.

La Sagrada familia

La Sagrada Familia

 

La Sagrada Familia hakkında birazdan bir kaç şey daha yazacağım ama ilk önce söylemek istediğim kilise etrafında bulunan cafe restoran ve hediyelik eşya satan dükkanları ile aynı zamanda son derece hareketli bir  bölge olduğu ve buraya uzun bir zaman ayırmak gerektiğidir. Hatta kilisenin ön giriş kapısı karşısında bulunan parkta veya ayrıca arka tarafında bulunan parkta dinlenebilir, kilisenin görsel güzelliğini dakikalarca zevkle izleyebilirsiniz. Benim bir diğer tavsiyem ise ayrıca gece manzarası ile de muhteşem gözüken Sagrada Familia’ yı izlemeniz.

Kilisenin ilk girişteki kolonları bir ormanda bulunan ağaçların gövdesi, dalları ve budaklarına benzetilerek tasarlanmış ve bana sorarsanız harika bir tasarım. Kilisenin içine girdiğinizde ise aynı tasarımın devamı olarak bir ormana girmiş havası verilmeye çalışılmış ve Gaudi’ nin müthiş zekası ve sanatı tüm ihtişamı ile ortaya çıkmış.

La Sagrada Familia Ön Dış Kolonları ..

La Sagrada Familia Ön Dış Kolonları ..

La Sagrada Familia kelime anlamı olarak Kutsal Aile anlamına geliyor. Zaten bol miktardaki kubbeleri ile de tam bir aile görünümünde gözüküyor. Gaudi ölümünden önce sadece kubbelerden bir tanesinin bittiğini görmüş, şehirdeki diğer yapılarından elde ettiği gelirin tamamını ise bu kiliseye yatırmıştır.

Sagrada familia iç görsel

Sagrada familia iç görsel

La Sagrada Familia giriş biletlerini internet üzerinden almanızı özellikle tavsiye ederim. Bir de kısıtlı olan zamanınızı kalabalık bilet kuyruğunda saatlerce tüketmemek  ve internet üzerinden biletinizi almak için http://www.sagradafamilia.org/en/ sitesini kullanabilirsiniz.  Bilet fiyatına gelince, Audio rehberli 19.50 Euro, Audio rehbersiz olarak ise 15 Euro dan satın alabilirsiniz. gezenkelebek.com

2 yorumlar

  1. Aslı Küçükkömürcü says:

    Başlıktaki konuları yazıda görmeyi dilerdim. Haydi ve beden bitmediği konusunda bilgi bekliyordum :/

    • Sevgili Aslı, yazımda ”Bitirilemesinin en büyük sebebi ise ünlü mimar ve sanatçı Gaudi’ nin ölümünden sonra karmaşık mimari tarzının bir türlü anlaşılıp çözülememesi olarak gösteriliyor.” diye bir not var. O bölümü hızlı geçmiş olabilirsin. Ayrıca Kilisenin yapımının tamamı ile halktan toplanan para ile devam ettirildiği de makale de bahesdilmekte .. Tekrar görüşmek dileği ile.. ilgin ve yorumun için teşekkür ederim ..

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*