Langkawi Adası .. Malezya’nın Turizm Cenneti ..

IMG_1490 (1)

Langkawi Adasına gitmek üzere Penang Feribot İskelesindeyim..

Penang Adasından Langkawi Adasına gitmek istiyorsanız en uygun ulaşım elbette feribot ile yapılıyor. Bunun için de sabah erkenden feribot iskelesinde bulunup biletinizi almalısınız. Çünkü Langkawi Adası için günde sadece bir tane ve sabah erken saatlerde feribot bulunuyor. Bende sabah sabah sırt çantamı yüklendim çıktım yollara.  Konakladığım hostelin önünden 5 dakika da iskeleye taksi ile ulaşıyorum. Bilet işlemlerinin ardından feribottaki yerimi alıyorum. Yaklaşık 3.5 saat süren feribot yolculuğunun ardından Langkawi Adasının iskelesi nihayet görünüyor. İlk intiba her zaman çok önemli benim için ve Langkawi Adası, iskelesi ve güzelliği ile ilk bakışta tam puan alıyor benden. Adaya gelen turist sayısının fazlalığı ise her haliyle belli ediyor zaten adanın önemini.

IMG_1505 (1)

Langkawi Adasına feribottan çıkış zamanı..

Langkawi Adasında turistlerin uğrak yeri ve en özel plajının olduğu yer Cenang Beach. Bembeyaz kumsalının yanında alışveriş ve eğlence mekanlarının olduğu ünlü Cenang Beach’ e ise taksilerle yaklaşık 20 dakikalık bir yolculukla ulaşıyorsunuz. Malezya’ nın en ünlü tatil adası olan Langkawi’ ye Malezyalı yerli turistler de büyük ilgi gösteriyor. Elbette sırtçantalıların da uğrak yeri aynı zamanda. Adanın simgesi ise buraya özgü bir balıkçı kartalı. Hatta adanın merkez kasabası olan Kuah’ ta kocaman bir kartal heykeli ve meydanı mevcut. Ben 4 gün kaldığım Lankawi Adasında Kuah’ a bir kez gittim. Kartal heykelinin olduğu mekanı görmeden dönmek olmaz dı elbette.

IMG_1557
Bembeyaz ve kocaman sahili ile Cenang Beach..

Gelelim konaklama ve yer bilgilerine.. Cenang Beach’ te konakladığım yer caddede çok merkezi bir yerde. Rainbow denildiğinde herkesin bildiği hostelde odada 4 kişi kalıyoruz ve gayet te keyifli arkadaşlarla tanışıyorum. İnternet tahmin ettiğimden çok çok iyi ve geceliğine yaklaşık 5 $ ( Dolar ) gibi çok çok uygun bir bedel ödüyorum. Adaya gelir gelmez ise www.bilinmeyenrota.com sevgili Tuğçe Makarnacı’ nın facebooktaki paylaşımı önüme geliyor. Kendisine bir mesaj yazıp Langkawi’ de olduğumu bir kahve ikram edebileceğimi yazıyorum. Kendisini tanıyorum ama yüzyüze görüşme imkanımız daha önce hiç olmamıştı. Bana akşam sahilde bir mekanda olacaklarını ve orada buluşabileceğimizi yazıyor. Ben adayı tanımak adına biraz geziyorum ve akşam saatlerinde sahilde Little Lillia’s isimli barda buluşuyoruz. Kendisi gerçekten harika bir kız ve dünya tatlısı bir gezgin. Langkawi Adasının çok şık bir otelinde iş imkanı yakalamış, hem geziyor hem çalışıyor. Takdir etmemek mümkün değil. Akşamımız biraz kalabalık ve zevkli. Nihayetinde ise sohbet dolu bir gezgin buluşması geride kalıyor Langkawi’ de ve artık dinlenme vakti.

IMG_1558
Cenang Beach teyim..

 

Cenag Beach te günbatımı..

Cenag Beach te günbatımı..

Çok iyi dinlenmiş olarak biraz da geç kalkıyorum bu sabah. Herhangi bir programım yok. Aldım elime havlumu ve güneş kremimi iniyorum sahile. Cadde ile sahil arası 1 dakika bile sürmüyor 50 metre var ya da yok. Cenang sahili yeşil ile mavinin en güzel buluştuğu yerlerden bir tanesi. Mevsim itibari ile olsa gerek kalabalık ta yok. Hava çok güzel ve alabildiğine kumsal. Fotoğraf açısında çok renkli görüntüler var. Tek eksiğim kitap. Ağırlık yapar diye almadığıma o kadar pişmanım ki anlatamam. Kitap okumaya bu kadar aç kalacağımı hiç düşünmemiştim. Biraz caddede yürüyüşe çıkarsam hem yiyecek birşeyler alırım hem de belki kitap falan bulurum diye düşünüyorum ve ikinci el kitap satan bir kitapçıdan Traveler adlı kitabı anında buluyorum. Çocuk gibi sevindim içim de içime sığmıyor. Neredeyse bütün günümü sahilde yüzerek, uyuyarak ve kitap okuyarak geçiriyorum. Akşam saatlerine doğru hem günbatımını izlemek hem de bir iki günbatımı fotoğrafı çekmek için oturuyorum derken birisi üzerime doğru merhaba diyerek yürüyor. İşte yeniden bizim Tuğçe. Akşama çalıştığı otelin havuzunda Pool Party yapıyorlar ve onun için sahilde davetiyeleri dağıtıyor. Bu akşam da Havuz partisine davetliyim bakalım. Akşam Tuğçe’ nin ve arkadaşlarının şık organizasyonunda güzel bir parti oluyor. Ben biraz erken ayrıldım ama çok eğlenceliydi benim için. Tuğçe Makarnacı  www.bilinmeyenrota.com a buradan teşekkür ve sevgilerimle..

 

Cenang Beach te bulunan bu ikinci el kitap satış dükkanı favorilerimden.

Cenang Beach te bulunan bu ikinci el kitap satış dükkanı favorilerimden.

 

www.bilinmeyenrota.com Tuğçe Makarnacı ile Langkawi Adasında gezginler olarak buluştuk..
www.bilinmeyenrota.com Tuğçe Makarnacı ile Langkawi Adasında gezginler olarak buluştuk..

 

DSC_2042scape (Medium)Langkawi Adası’nın aslında en önemli ve değerli yüzü Ekolojik olarak zengin bir tabiata sahip olması. O nedenle bu günümü Eko Tour için ayırıyorum ve satın almış olduğum bir turla Ekolojik Tour keyfi yapma zamanı bugün. Adanın Kilim Geopark adındaki bu bölgesi Unesco tarafından koruma altına alınmış farklı bir Ekosistemi olan bir yer. Burada bulunan balık çiftliklerinde birbirinden farklı balıkları izleme ve besleme imkanı bulabiliyorsunuz. Elbette su içerisinde kendini yüzmeye alıştırmış maymun türlerini su da yüzerken izleme imkanınız da var. Mangrove ağaçları arasında dar kanallarda tekne ile gezinti ve turun en can alıcı noktası olan Langkawi Adası’ nın da simgesi olan Balık Kartalları’ nı beslemek ve gözlemlemek te çok zevkli. Son olarak ta sırada Yarasa Mağarası Bat Cave var. Şimdiye kadar gördüklerimin en büyüğü diyebilirim. Tur benim açımdan zevkli geçti fena da değildi. Tur dan sonra o kadar yorulmuşum ki, odama geldiğimde nasıl uyuduğumu hatırlamıyorum bile. Bu gece Langkawi gece hayatına da bir göz atalım diyorum. Herkesin dilinde Samba diye bir bar var. Bir bakalım diyorum gidiyorum ve herkesin Samba dediği barın asıl ismi ise Sunba … Langkawi gece hayatına bir göz atmak isterseniz Sunba Barı mutlaka kaliteli müziği ve tarzı ile tavsiye ederim.

 

Su da yüzmeyi zamanla başarmış maymun türleri..

Su da yüzmeyi zamanla başarmış maymun türleri..

 

Yarasa Mağarasından bir kare..

Yarasa Mağarasından bir kare..

 

Langkawi Gece Hayatının aktığı bar Sunba..
Langkawi Gece Hayatının aktığı bar Sunba..

Langkawi Adası her gün dolu dolu geçiyor ve ben sindire sindire geziyorum. Ancak ada ekolojik olarak o kadar zengin ki daha gidilecek Langkawi Şelaleleri ve Sky Bridge adındaki Langkawi Adasının en özel yerleri ziyaret için hala beni bekliyor. Bir değişiklik olsun bugün ve motosiklet kiralayarak istediğim gibi özgürce motosiklet ile geziyim diye düşünüyorum. Güzel bir scooter işimi fazlasıyla görür. Motosiklet kiralamanın günlüğü de yaklaşık 2o Tl ye gelmiyor. Motosikleti kiraladıktan sonra benzin almaya bir benzinliğe girdiğimde herkesin kendi benzinini pompadan kendi doldurduğunu gördüğümde ise ilk şoku yaşıyorum. Hayatım boyunca hiç kendi benzinimi kendim doldurmamıştım. Ayyy çok heyecanlıyım… Bismillah …  Yavaş yavaş doldurdum. Sonra kasaya ödemeye gittim sadece 3 ringgit dediğinde ikinci şokkk. Yani yarım depo benzin doldurdum neredeyse 2 Tl ye gelmedi. Müthiş te zevkli. Hem motosiklet kiralamak ucuz, hem depoyu kendin doldurmak zevkli, hem benzin ucuz hem de artık adanın doğasında sürüş keyfi harika.

 

Langkawi Adasında Motosiklet Kiraladım.. Özgürce geziyorum..
Langkawi Adasında Motosiklet Kiraladım.. Özgürce geziyorum..

 

Şelalenin orada bulunan Cobra cinsi Yılan..

Şelalenin orada bulunan Cobra cinsi Yılan..

 

İlk önce şelaleye geliyorum ama inanılmaz bir manzara tüm ihtişamı ile karşımda. Sanki bambaşka bir alemdeyim. Kendimi şelalenin serin sularına atıyorum. Kelebekler etrafımda. Suyun tatlı sesi. Her şey mükemmel. Yaklaşık 1 saatten fazla buradayım. Ardından şelalenin tepesine çıkış yolu var biraz zorlu bir etap ama mutlaka çıkmalısınız. Toplam 7 tane küçük ama berrak göletleri görebiliyorsunuz burada. Aklımdan geçenleri de paylaşıyım bu esnada. Keşke sevdiklerim de burada olsa bunları onlarda yaşasa diyorum kendi kendime ve seyahatlerimin bazen üzücü tarafı tüm bu güzellikleri sevdiklerimin de görememesi olabiliyor bazen.

Langkawi Şelalesi..
Langkawi Şelalesi..

 

Langkawi Şelalerinin Kaynağındayım.

Langkawi Şelalelerinin Kaynağındayım.

 

Sky Bridge.. Langkawi Adası ayaklarınızın altında..
Sky Bridge.. Langkawi Adası ayaklarınızın altında..

Langkawi adasında birkaç tane daha şelale olduğunu duydum ama burası hemen Sky Bridge’ in yakınında ve beni fazlasıyla tatmin ediyor. Artık Sky Bridge ( Gökyüzü Köprüsü ) ‘ne çıkma zamanı geldi. Teleferikle Langkawi’ nin en yüksek tepesine çıkıyorsunuz ve buradan görünen manzara mükemmel. Gökyüzü Köprüsü benzerini hiçbir yerde görmediğim kadar farklı. Her şeyiyle çok farklı bir ada Langkawi. Standartların çok üzerinde ve beklentilerim bu kadar da yüksek değildi. Hiç sıkılmadım. Hem gezmeye, fotoğraflara, denize ve güneşe, alışverişe hatta kitap okumaya bile fazlasıyla imkanım oldu burada ve çok verimli geçti benim için. Puanlama yaparsam 5 üzerinden 5 verebilirim. Bu arada adada vergisiz alışveriş imkanı sağlayan Free Shoplar mevcut. Bu da Langkawi Adasına daha da bir ayrıcalık katıyor. Yazımı yazarken bile daha da bir özlüyorum şimdiden burayı. Yolunuzun bir gün bu güzel adaya düşmesi dileklerimle.. gezenkelebek.com

Sky Bridge Langkawi Adası manzarası..

Sky Bridge Langkawi Adası manzarası..

 

Sky Bridge ten görünüm..

Sky Bridge ten görünüm..

 

Sky Bridge ..

Sky Bridge ..

 

Teleferikle Sky Bridge çıkışı..

Teleferikle Sky Bridge çıkışı..

 

Sky Bridge.. Zirvedeyimm..

Sky Bridge.. Zirvedeyimm..

 

 

16 yorumlar

 1. Ceren Sandalcıoğlu says:

  Merhaba

  Uzakdoğu seyahatinizde herhangi bir hırsızlık veya gasp olayları ile karşılaşıyor musunuz ? Uzakdoğu, Tayland, Malezya, Singapur güvenli ülkeler mi ?

  • Sevgili Ceren, kesinlikle uzakdoğu güvenli bir seyahat rotasıdır. Ben şimdiye kadar her hangi bir hırsızlık ya da gasp olayı ile karşılaşmadım. Özellikle gasp olayı hatta hiç duymadım bile. Böyle bir seyahat düşünüyorsan gönül rahatlığı ile yola çıkabilirsin ancak yine de hırsızlık arada duyduğum konular. O nedenle yine de tedbiri elden bırakmamak ta fayda var.

 2. Mehmet sefa says:

  merhaba gezenkelebek;
  Onumuzdrki eylul icin malezya biletimi almis bulunmaktayim oradan da ucakla langkawi ye gitmek istiyorum fakat kafamda o kadar cok soru var ki bunlarin hepsini sana sormak istiyorum..tlf no 538.852.59.82
  Mail: sahbazoglum@yandex.com
  İlgilenirsen minnettar olurum

 3. Merhaba, paylasiminiz cok guzel. Temmuz ayinda esimle gitmek istiyoruz Langkawi ye, bir hafta kalicaz yaklasik. Temmuz ayi ramazan oldugu icin bir sorun yasarmiyiz diye merak ediyorum. Alkol tuketimi, yemek gibi konularda. Birde ayrica iklim olarakta guzel bir zamanlama olur mu? Kuala Lumpur dan ucak disindaki secenekle ulasmamiz ne kadar zamanimizi alir. Bu konularda bir fikriniz var mi? Simdiden teşekkür ederim.

  • Tabii Ramazan ayına denk gelmesi bir sorun oluşturmaz ancak mevsim olarak belki yağmurlu bir döneme gelebilirsiniz .. Langkawi adası ekolojik değer olarak ta çok önemli olduou için mevsimi de çok dikkate almayın. Ben keyifli olacağını düşünüyorum. KL dan uçakla gitmek çok mantıklı. Eğer başka bir yere uğramayacaksanız. Tekne veya otobüs yerine uçak tercih edilmeli ancak biletinizi erken almalısınız .. Iyi tatiller

 4. Merhabalar Ufuk Bey,

  Balayı için langkawi adasına gitmeyi istiyorum.

  24 Mayıs gibi gitmek istiyorum. Hava durumu konusunda sorun yaşar mıyız?
  Birde özel havuzlu villalar yer alıyor mu bu bölgede? Örtülü bayanın girebileceği tarzda.

  • Sevgili Efe , güzel bir seçim ve mayıs ayı güzel bir mevsim olur düşüncesindeyim ., mayıstan sonra ise yağmurlar başlar .. Ülke müslüman bir topluma sahip bir sıkıntı yaşamazsınız ancak özel bir havuz olduğunu sanmıyorum .. Yinede otellerle irtibat kurmak en doğrusu ., şimdiden iyi yolculuklar ..

 5. Yazılarınızı okudum, çok teşekkür ediyorum öncelikle.
  Balayı için Ocak sonunda Malezya’ya gidelim istiyoruz eşimle.

  Kuala Lumpur + Langkawi olacak gibi. Birkaç sorum olacak size.. Vakit ayırıp yazabilirseniz çok makbule geçer. Eğer vaktim yok derseniz -ki anlarım – telefonunuzu verin, ben sizi arayayım, siz anlatın ben not alayım. Daha hızlı halledebiliriz – eğer sizin için de uygunsa. Sorularım şu şekilde;

  Kuala Lumpur’da kaç gün geçirmek iyi olur dersiniz? 2 mi 3 mü? Alışveriş de yaparız diye düşünüyorum. Mağara, kuş-kelebek bahçesi, kuleler gibi görünüyor. AVM’de eklersem 2 mi 3 gün mü kalmalı bilemedim…

  Elektronik ve mücevher alımı okudum mantıklı olarak ifade edilen. Neler ucuzdur, neler alınabilir? Önereceğiniz ne olur avantajlı alışveriş açısından? Ürün ve yer açısından..

  Alışverişte Kuala Lumpur mu? Langkawi mi olmalı adres?

  Önden rezervasyon yapmak lazım mı Petronas ve KL Tower ‘a. Buraların zirvesine çıkmak ne kadara maloluyor?

  Kıyafet vs ekonomik ise yanımızda az şey götürmek mantıklı mıdır sizce?

  KL’de ve Langkawi’de 3 öğünü nasıl kurgulamak mantıklı olur sizce? Otel, restoran vb vb..

  Bir de SPA ile ilgili bilginiz var mıdır, SPA ücretleri nasıl oluyor? Türkiye’de epey pahalı olabiliyor o açıdan soruyorum. SPA fiyatları KL ‘da, Langkawi’de ne civardadır?

  Langkawi epeyce büyük, muhakkak nerelerde olmak lazım. Oteli ayarlarken uzak bir yere düşmek istemiyorum. Sahil ve gezme için neresi iyi olur ve sizce 4 gün yeter mi?

  Çok teşekkürler,
  Dediğim gibi çok soru var. Hızlıca anlatmanız telefonda 3-5 dakkanızı alır, dilerseniz arayabilirim sizi…Benimle kayaoglu@gmail.com ‘dan iletişime geçebilirsiniz.

  • Kuala Lumpur için alışveriş te düşünüyorsan en az 3 gün kalmalısın.. Ancak asıl alışverişi Langkawi’ ye saklamalısın. Daha ekonomik ama KL kadar kalite bekleme.. Az eşya her zaman tercihim. Uygun yerlerde var pahalı yerlerde. Sonuçta İstanbul gibi her türlü malı bulabilirsin ve çok ta ucuz bir ülke değil Malezya bu seni şaşırtmasın. Petronas için rezervasyonu gün içerisinde yapabilirsin. Ben daha çok Petronası karşıdan gören SKY Barı öneririm hem ücretsiz giriş hem de yiyecek içecek ekonomik. KL tower için ise randevuya gerek yok. Spa için Langkawi öneririm ve fiyatlar adada daha uygun .. Langkawi de gideceğin Beach ismi Cenang Beach.. Orası en yogun bölgesi .. Bir de Kuah var oraya da motorsiklet kiralayıp gidersin ada merkezi orası. Yüzülecek bir sahili yok sadece gezi ve alışveriş .. 4 gün de Langkawi fazlasıyla yeterli olacaktır.. Öğünleri dışarıda yiyebilirsin bol bol meyve ve balık değerlendir. İyi yolculuklar..

 6. Erhan erdogan says:

  Ufuk bey merhaba,

  Yazinizi okuma firsati buldum onxelikle yararli bilgiler icin tesekkurler Temmuz son haftasi icin yagmur riski nedir deneyimlerini paylasabilir misin ?

  Ayrica aksamlari neler yapilabilir sakin bir hayat var sanirim

  • Sevgili Erhan o tarihlerde biraz yağmurlu olacağını düşünüyorım .. Ada gece hayatı olarak sakin ve akşamları bir kaç bar gitmek için ideal.. Sahilde de bir kaç raggee bar bulabilirsin ..

 7. Merhabalar Ufuk Bey,
  Yazinizi okudum cok tesekkur ederiz bu yararli paylasiminiz icin.
  Biz eşimle haziran 6 ve 11 arasi langkawi de balayi icin gitmeyi planlıyoruz.
  Önceki yazinizda yuzulecek sahili yok demistiniz, adadaki sahillerde yüzme imkanimiz yok mu gercekten?
  Kolay gelsin

  • Langkawi Adasında yüzebileceğiniz sahil elbette var. Burası ile ilgili yüzülecek sahili yok dememiş olmalıyım çünkü bu fikrim Penang Adas için geçerlidir. Cenang Beach Langkawi’ nin en güzel sahillerinden bir tanesi ve kumsalı da güzel. Bunu bu ilgili yazımda yazdım ve hatta bir günümü sahilde geçirdiğim de yazımda yazıyor. Ancak sahilleri ve kumsalı Tayland sahillerine oranla oldukça zayıf olduğu muhakkak. Eğer beğenmez iseniz günübirlik Koh Tao gibi küçük ada ve sahillere turlar da var. Onları da özellikle öneririm. Şimdiden iyi eğlenceler.

 8. Merhaba,
  Öncelikle detaylı olarak izlenimleri aktardığınız için teşekkürler. Kurban Bayramı tatili için KL’ a bilet aldık. Pazar öğleden sonra KL’ a iniş yapacağız gibi gözüküyor. Akabinde Penang’ a uçup, Salı’ya kadar Georgetown’ da kalmayı planladık. Salı sabah uçağıyla Langkawi’ ye geçip Cuma öğleden sonra da KL’ a dönüş düşünüyoruz. (Dönüş uçağımız Pazar sabaha karşı 2’de, valizlerle cumartesi gezemeyeceğimiz için mecburen cumadan dönüş yapacağız)
  Langkawi için 2,5 gün snorkel,sky bridge, mangrove turu ve biraz da sahilde vakit geçirmek için yeterli olur mu ? Keza Georgetown’ a 1,5 gün yetecek mi ondan da hiç emin değilim 🙁 Cameron Highlands’ i de dahil etmeyi çok istiyordum ama sanırım mümkün değil.
  İlginize şimdiden teşekkürler.

  • Sevgili Burçak program gayet güzel gözüküyor.. Langkawi için 2.5 gün yeterli olur Eko tur zaten 1 günü alıyor hatta vakit te kalıyor. Aynı gün snorkel de yapabilirsin hatta. Akşamlarını da Langkawi ada merkezinde istersen geçirebilirsin ya da adada dinlen. bir sonraki gün içinse motosiklet kiralayıp skybridge ve şelale öneririm. ya da taksiler fix bir fiyat ile gidiyor. Şelale Skybridge a çok yakın ve kesinlikle kaçırma. hatta hazırlıklı git yüzmek için 😉 .. Penang ta ilk yapman gereken sokak resimlerini ziyaret etmek olsun. 1.5 gün yeterli olacaktır bence çok ta uzun kalmana gerek yok. iyi yolculuklar dilerim.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*