Mencilis Mağarası .. ( Bulak Mencilis Mağarası )

Geçtiğimiz günlerde deli dolu sırt çantalı bir misafirim vardı ve birlikte düştük Safranbolu turuna. Kendisi sırt çantası ile Türkiye’ yi  4 yılda tamamen dolaşmış hatta Likya yolunu 65 günde çok zorlu koşullar da geçen nadir kişilerden Erdem Gürses. Ayağına sağlık, çok şık bir Safranbolu gezisi yaptık kendisi ile ve ilk durağımız Tokatlı Kanyonu ve İncekaya Su Kemeri oldu. Elbette hemen yanında bulunan cam terastan kanyonu izleme imkanı da bulduk kendisi ile.

Tokatlı Kanyonu Cam Terastayız.

Tokatlı Kanyonu Cam Terastayız.

Ardından ise Mencilis Mağarası ikinci ziyaret noktamız ve Bulak mağarası olarak ta bilinen Mencilis Mağarası ziyareti için Mehmet İnce kardeşim karşıladı bizi. Mağara ziyaretimiz, çay ikramı ve güzel bir sohbet elbette.

Mencilis Mağarası önünde Mehmet İnce önderliğinde bir özçekim ;)

Mencilis Mağarası önünde Mehmet İnce önderliğinde bir özçekim 😉

Mencilis Mağarası Türkiye’ nin sayılı doğal güzelliklerinden bir tanesi. İçerisinde barındırdığı sarkıtlar ise büyüleyici bir güzelliğe sahip. Büyüklüğü açısından bakacak olursak ise Türkiye’ nin en büyük 4 ncü mağarası olma özelliğine sahip. Uzunluk olarak 6 kilometre olarak ölçülmüş olsa da daha da derinlere gidildiği yani henüz son noktasının bulunmadığı biliniyor. Ziyarete açılmış ve ışıklandırılmış bölümü ise sadece 400 metre. O bile ne kadar uzun olduğunu görmeye yetiyor. Derinlik olarak ta 15-20 metre arasında derinlikler görülüyor.

Her zaman yaptığım gibi bir de Kamera arkası..

Her zaman yaptığım gibi bir de Kamera arkası..

Mağaranın ziyarete açılmayan bölümlerinde bir yeraltı nehri bulunduğu ve içeride göletler olduğu da mağara uzmanlarınca tespit edilmiş durumda. Safranbolu’ nun en önemli doğal güzelliklerinden olan Bulak Mencilis Mağarası gerçekten etkileyici bir görünüme sahip. Sarkıtlar hakkında çok bilgim yok ancak biraz incelediğimde renkleri ve görünümleri farklı farklı sarkıtlar gördüm ve bu apayrı bir zenginlik katıyor Bulak Mencilis Mağarasına. Buradaki o havayı solumak insanı çok farklı düşüncelere sokuyor ve başka bir alemde hayallere dalıyorsunuz. Huzur mu diyelim ruhunu dinlendirme mi yoksa kendini alıp bambaşka bir alemi düşünmek mi bilmiyorum ama doğal güzellikler içerisinde zamanı unutup gidiyorsunuz. İçerisi dışarının aksine daha ılık. Yaz aylarında ise tam ters olarak daha serin oluyor. Ortalama sıcaklık her daim 15 derece. Bu da mağaranın başka bir özelliği.

Bulak Mencilis Mağarası yolu..

Bulak Mencilis Mağarası yolu..

 

DSC_2362 (Medium)

Yakından bakıldığında muhteşem bir yüzey, harikulade sarkıtlar.

 

DSC_2366 (Medium)

Bulak Mencilis Mağarası yüzeyinden..

 

DSC_2375 (Medium)

Bu güzel foto için Erdem Gürses’ e teşekkürlerimle .. 

Bulak Mencilis Mağarasına ulaşmak için Safranbolu şehir merkezinden 8 km kadar gitmeniz gerekiyor. Yollar gayet güzel ve mağara önüne kadar aracınızla ulaşmanız mümkün. Mağaraya çıkmak için ise biraz dik olan merdivenleri çıkmanız gerekiyor. E o kadar da olacak tabii ki. Daha önce de dediğim gibi mağara içerisinde derinlik 15-20 metrelere kadar ilerlediğinden, dar – zorlu bir etap yok ve yürüyüş yolu gayet başarılı. Biz Erdem Gürses ile güzel ve farklı bir Safranbolu turu yaptık ve Mencilis Mağarası en önemli ziyaret noktamızdı. Sizlerin de ziyareti için bir ilham olmuşsa ne mutlu bize.

Elbette Eski Safranbolu ziyareti olmadan olmaz..

Elbette Eski Safranbolu ziyareti ve birlikte bir  foto olmadan olmaz..

Bir yorum

  1. Hayatimda gördügüm tek magara ancak cok buyuleyici. Icini gormek icin yuzlerce merdiven cikiyorsunuz,o sirada iki dagin arasindan manzara ayri bir dogal guzellik zaten etraf yemyesil.Icerisi 35 derece sicaklikta bile cok serin 15 dk sonra usumeye baslaniyor zaten müzik esliginde yapilan bu magara gezisini ben cok sevmistim. Safranboluya yolunuz duserse burayida mutlaka gorun derim aracla 15 dk.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*