Moskova’ nın Şifresi .. Moskova Metrosu ..

Moskova…  Masaldan çıkmışcasına rengarenk  görüntüsünün yanında aslında tam bir tarih, sanat ama aynı zamanda bir siyaset şehri. Herkesin bildiği gibi soğanlı kubbeleri ile dünyaca ünlü Saint Basili Katedrali Moskova’ nın en önemli simgesi. St Basili Katedrali, Kızıl Meydan, Kremlin Sarayı, Moskova Müzesi, Lenin Mozolesi ve GUM alışveriş merkezi ise bu meydanla tam bir bütün. Tarihe birçok kez tanıklık yapmış bir yer Kızıl Meydan. Siyasetin beşiği Kremlin Sarayı ve tüm bu ihtişamı içinde barındıran bir şehir Moskova.

Tabii ki tarihe bu kadar tanıklık etmiş eski bir medeniyet, şu an için yüz ölçüm olarak dünyanın en büyük ülkesi olan Rusya ve başkenti Moskova bunlardan ibaret değil. Yüzölçümü nüfusu ele alındığında koskoca bir metropol ve dünyanın en zengin 5 şehrinden de bir tanesi aslında. Şehrin hemen hemen her noktası çok büyük parklardan oluşuyor ve bu parklardan her birini gezmek insanın belki de bir gününü alıyor diyebilirim. Gorki parkı ise gerçekten muhteşem ve şu ana kadar gördüğüm en büyük park diyebilirim. İsmailovo bölgesi ve İsmailovo Parkı ise apayrı güzellikte ve yöresel ürün ve hediyelik eşya için alışverişi en iyi ve en uygun yapabileceğiniz yer bana göre burası.  Poklonnoya Tepesi ise Moskova’nın en yüksek tepesi ve şehri yukarıdan görebileceğiniz bir nokta. Yaklaşık 1 hafta boyunca hemen hemen her semtini karış karış gezdiğim, havasını soluyup kültürünü tanıma ve o kültürün içinde kaybolma arzum Moskova’ yı daha yakından tanımama fazlasıyla yardımcı oldu. Ancak burada en önemli faktör elbette Moskova Metrosu. Havaalanından başlayıp tüm şehri neredeyse metro ile keşfettim diyebilirim. Moskova metrosu bir metrodan daha çok  adeta şehir rehberi oldu benim için.

moscow-metro-map (Medium)Aslında lafı gevelemeden bu yazıda asıl önemle vurgulamak istediğim konu, benim Moskova’ nın şifresi olarak adlandırdığım Moskova Metrosu. Kentin hemen hemen her semtine ulaşım sağlayan Moskova Metrosu gerçekten Moskova’ nın şifresi. Moskova’ yı gezmek için olmazsa olmazlardan. Çok az İngilizce konuşan rusları göz önüne aldığınızda, ne kadar çok Moskova Metrosu’ na ve hatta bu metronun hatlarını gösteren bir metro haritasına ihtiyacınız olduğunu çok daha iyi anlıyorsunuz. Moskova’ da büyük bir çoğunluk İngilizce konuşmuyor, geriye kalanlardan çoğu da size cevap bile vermiyor. Hadi buna ihtiyacınız yok diyelim. Tabelalardan bakar çözeriz derseniz işte o an kril alfabesini göz önüne almanız gerekiyor. Şehirde İngilizce olarak yazılmış çok ama çok az tabela ile karşılaşıyorsunuz ve buna metro da dahil. Geriye tek bir şey yapmak kalıyor. O da benim yaptığım gibi metro hatlarını gösteren haritada çizili kril alfabesi ile tabelalarda yazan kril alfabesini eşleştirerek gideceğiniz ve ineceğiniz durağı saptamak.. İşte Moskova’ nın şifresi bu olsa gerek. Tarihi çok eskiye dayanan metrolarda ise kendinizi adeta bir sanat galerisinde gibi hissediyorsunuz. Metrolar tam bir müze havasında, çeşitli tablolar, duvarlara yapılmış yağlıboya resimler ve mozaiklerle süslü. Bazen bunlara bakarken bile yerin metrelerce altında çok güzel vakit geçiriyorsunuz.

fotoğraf (Medium)

Moskova da kullandığın harap olmuş Metro haritası ve Moskova rehberi..

Gittiğim her şehirde metro kullanırım ama Moskova’ da hiç bu kadar metro ya ihtiyacım olacağını ve bir metro haritasının buranın can damarı olacağını hiç düşünmemiştim. Sonuç olarak ne yapmak lazım !!! Moskova’ ya adım atar atmaz ilk olarak Moskova haritası ile birlikte Moskova Metro haritasını acilen temin etmek lazım.   www.gezenkelebek.com

Moskova Metrosu

Moskova Metrosu

2 yorumlar

  1. Siteni yeni inceleyebildim, keyifle ve çayımı yudumlarken zamanın nasıl geçtiğini anlamadım.. Emeklerinden dolayı kutluyorum, gezi dolu günlerin sağlıklı bir ömür diliyorum.. Sevgiler

    • Bu güzel yorumun beni çok mutlu etti.. Gezginin gezgin dostlarından böyle moral dolu sözlere ihtiyacı oluyor her zaman.. Senin de yolun hep açık olsun .. Teşekkürlerimle Sevgili Cüneyt ..

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*