NEPAL ( Katmandu – Pokhara – Chitwan )

DSC_6903ps (Kopyala)

Orada olmalıyım dedim kendi kendime ve ardından tüm yoğunluğumu Sherpa’ların ülkesi Nepal’e ve eşsiz şehirlerine verdim daha sonra. Rengarenk ve dolu dolu günler beni bekliyordu ve öyle de oldu tüm seyahatim boyunca. Ne kadar gezersem gezeyim, ne kadar farklı kültürler görürsem göreyim bu dünyada, yine de Nepal bambaşka. Çoğunluğu Hindulardan oluşan bir halk ve daha sonra Budist Nepal halkı sımsıcak kucaklıyor insanları. Her ülkede olduğu gibi metropol olan şehirler daima karışık, yoğun ve bu tür gelişmemiş ülkeler bir hayli düzensiz. Ancak belki de düzensizliği ve karmakarışık yapısı Katmandu’ yu Katmandu yapan özelliği. Katmandu denildiğinde ise, Everest’ in çevrelediği müthiş bir şehir, tapınaklar, Unesco’nun koruma listesinde olan farklı mimariye sahip tarihi şehirler, fotoğrafçılara para karşılığı poz veren ilginç kıyafetli din adamları Sadhular, hippi akımının merkezi olan meydanlar ve turistlerin uğrak noktası ünlü cadde Thamel akla geliyor. Tabii ki saymakla bitmiyor bu şehrin renkleri ancak asıl amaç zirve, yani dünyanın zirvesi olan Everest’ e tırmanmak.

Benim zirve gibi bir iddiam yok ama bu ülkeyi ve bu şehri son anına kadar yaşamalıyım. Kendime göre çoğu sebep ve heyecanımla çıkıyorum Nepal yollarına..

DSC_6838ps (Kopyala)01 Mayıs 2014 günü THY nin direkt uçuşu ile başlayan yolculuğumun sonunda 02 Mayıs 2014 sabahı saat 06.15 te Katmandu Havaalanına ulaşıyorum. Birincisi Katmandu’ ya direkt uçuş yapan nadir firmalardan bir tanesi Türk Hava Yolları ve gerçekten gurur duyuyorum. İkincisi ise ayrı bir parantez olarak ta yazıya döktüğüm Nepal vizesi ile ilgili hiçbir sıkıntı yaşamıyorum ve havaalanında doldurduğum 2 adet form, 1 adet vesikalık fotoğraf ve 25 dolar vize ücretini ödedikten sonra havaalanından Nepal topraklarına giriş yapıyorum. Daha önce www.booking.com dan ayarladığım otel ile irtibat kurup ücretsiz havaalanı servisinden de yararlanarak 15 dakika da otele varıyorum. Otelin bu ücretsiz havaalanı servisi çok iyi oldu. Çünkü yağışlı bir hava karşılıyor beni ve dışarıda taksiciler neredeyse müşteri kapmak için turistlerin tepesine biniyorlar. Havaalanında olduğu gibi recepsiyonda da Namaste ile karşılıyorlar beni. Otelin konumu çok iyi ve tam olarak Thamel in ortasında.. ancak şimdi odada dinlenme zamanı ..

DSC_7825ps (Kopyala)Öğle saatlerine doğru uykumdan uyanıyorum. Yağmur bitmiş, hava açmış ve artık şehri keşfetme zamanı gelmiş. Saat farkı ise Türkiye’ ye göre  + 2.45 ileri. İlk olarak Thamel Caddesinden yürüyerek şehrin en önemli meydanı Durbar Meydanında soluk alıyorum. Burada ilginç olan bu Dünya Miras Listesinde olan ufak şehirlere girişler turistlere ücretli ve bu durum hiç hoş değil. Tapınakların önlerini Sadhu adı verilen ilginç kıyafetli din adamları parsellemiş ve para karşılığı fotoğraf çektiriyorlar. Para yok foto yok. Bu arada öğrendiğim bir bilgi de şu ; gerçek Sadhular asla ve asla para kabul etmeyip kendilerini maddi manevi tüm dünya nimetlerinden çekmiş, sadece halkın vermiş olduğu yemeklerle yaşamlarını tapınaklarda sürdüren ve yoga yapan kişilermiş. Yani bu para ver foto çek olayı tamamı ile dilenci olayı ve tamamıyle görsel bir şov. Durbar Meydanından sonraki durağım ise Pashupati Tapınağı oldu ve burada bugün ölü yakma törenleri vardı. Valla kokudan ve bazı görüntülerden benim midem pek almadı ve kendimi burada fazla tutmak istemedim. Zaten ortalık yeterince inek, keçi, kedi köpek gibi birsürü hayvanla dolu ve etraf resmen çöplük. Doğruca yakınında bulunan Boudha Temple’ a gidiyorum ve günü burada sonlandırıyorum. Burası Budist tapınağı, heryer daha düzenli ve daha temiz. Aradaki farkın Budist tapınağı olmasından ve Hindu tapınaklarının daha kötü ve pis olmasını Hindulardan kaynaklandığını düşünüyorum.  Burada çektiğim fotoğraflar gerçekten çok şık oldu. Günbatımı ile artık Boudha Temple manzaralı bir cafe de Nepal Çayı içmenin zamanı geldi. Bu arada Katmandu’ da hayat çok erken bitiyor ve turistlerin yoğun olduğu Thamel caddesinde bile tüm dağcılık malzemesi satan dükkanların kapanması ile gece sona eriyor.

DSC_6801ps (Kopyala)03 Mayıs 2014 sabahı kahvaltı sonrası ilk olarak bugün ki programımda şehrin en yüksek noktasına kurulu olan ve Maymun Tapınağı adı da verilen Swayambhu Tapınağı var. Tapınağa çıkmak için sayısı internette var ama aklımda değil, dünya kadar merdiven çıkmak lazım. Tapınağa çıktığınızda ise tüm Katmandu ayaklarınızın altında. Ortalıkta maymunlar istedikleri gibi dolaşıyorlar. Elinizde veya çantanızda bir yiyecek olduğunu görürlerse bir çete gibi etrafınızda dönüyorlar. Burası da elbette mutlaka ziyaret edilmesi gereken ve fotoğraf açısından nokta yerlerden bir tanesi. Öğle saatlerine kadar vakit geçirdiğim bu tapınaktan sonra artık Patan şehrine ve ardından Bhaktapur şehrine yola çıkma zamanı geldi. Bu şehirlerin isimlerini ezberlemek gezmekten çok zor oldu benim için. Galiba yaşlanıyorum. Patan şehri çok farklı gelmedi bana ve burada birkaç fotoğraf ve moladan sonra Bhaktapur’ a geldim. Bhaktapur’ a gelir gelmez buradaki farklılığı hissediyorsunuz ve gerçekten muhteşem bir yer. Tam bir fotoğraf mekanı diyebilirim. Her anından tat alabilirsiniz. Şehir hem büyük, hem de yapıları daha ihtişamlı. Hemen hemen hergün değişik bir tapınma ve ayinleri mevcut. Trafik ise tarifsiz bir durum. Her yerden motosiklet, araba veya bir hayvan çıkabiliyor. Günü burada bitirip, gün bitiminde istediğim fotoğraflarla mutlu bir şekilde otelime dönüyorum. Bu arada bu şehirler Katmandu vadisi adı verilen bölgede ve Katmandu şehir merkezine çok yakın. Buradaki gezilerimi hep taksilerle yapmak zorundayım. Çok fazla bir para tutmuyor ve o kadar yola rağmen 10-15 dolar gibi bir paraya bir günlük taksi ücretini ödeyebiliyorsunuz. Ancak iyi pazarlık yapmak lazım çünkü burada bir alışkanlık haline gelmiş turistlere 3 katı ya da iki katı fiyat söylemek. Bilginize..

DSC_7262ps (Kopyala)04 Mayıs 2014 sabahı dün akşam ayarladığım otobüs biletim ile Katmandu’ dan Nepal’ in en büyük ikinci şehri Pokhara’ya  yola çıkıyorum. Pokhara gerçekten çok merak ettiğim bir yer. Himalayalar’ ı ve Dünyanın en büyük 10 zirvesinden 9 tanesini burada çok yakından görebileceğiniz, gerçek Nepal halkını tanıyabileceğiniz, şehir gürültüsünden ve insan kalabalığından uzak doğa harikası bir şehir. Phewa ( Fewa ) Gölü ve birbirinden manzaralı trekking rotaları ile turistlerin çoğunun direkt olarak geldiği bir yer. Pokhara otobüslerine Thamel’ e yakın bir yerden biniyorsunuz. İsim olarak yeri bilmiyorum ama Terminal şeklinde bir yer değil ve tarif üzerine yürüyerek kolayca buluyorsunuz. Otobüsler bir hayli eski ama yolu anlatmak mümkün değil. 210 km gibi bir yolu 8 saatte gittim ki, bu yol hiç bitmeyecek sandım. Öğleden sonra Pokhara Otobus durağına geldiğimde ise tüm yorgunluğumu unuttum diyebilirim. Pokhara otobüs durağından şehrin içine 5 dakikada bir taksi ile geliyorsunuz. Yaklaşık 200 rupi yani 2 dolar . Taksi sizi göl kenarına bırakıyor ve otel bulmak o kadar kolay ki anlatamam. Oteller 7 dolar ile 25 dolar arasında değişiyor ve genellikle temiz ve güvenilir oteller. Her şey çok güzel, ucuz, temiz, güvenli ve zevkli. Burada bulunmaktan ve her anından tat alıyorum.  Kendime 10 dolarlık bir otel ayarladım bu gece için. Yarın ne yapacağım belli olmaz. Şimdi göl kenarında gördüğüm rengarenk sandalların fotoğrafını çekme zamanı. Sonra  bir otel bulup istirahat edebilirim.

DSC_7038ps (Kopyala)Ne çabuk 5 Mayıs oldu anlamadım. Günler burada çok çabuk geçiyor. Güne Phewa gölü kenarında kahvaltı ile başlıyorum ve ardından gölün karşı tepesinde bulunan World Peace Pagoda adlı Barış Tapınağına gidiyorum. Buradan Pokhara ve Phewa gölü manzarası müthiş görünüyor. Aslında tüm heybetiyle tam karşımda duran Himalaya dağlarını ise iki gündür havanın aşırı bulutlu olmasından dolayı görmek nasip olmadı maalesef. Çekilin önümden bulutlar diye yalvarıyorum ama o da mümkün değil. Yine de çok güzel ve huzurlu bir gün benim için. Güzel vakit geçiriyorum ve Allah’ a şükür herşey fazlasıyla iyi gidiyor. Buradan inişte Nepal köylerinden geçiyorum ki, bunu mutlaka ama mutlaka yapmak lazım. Nepal köylerine ve köylülerine dair müthiş fotoğraflar çektim hepsi çok özeller. Aşağıya indiğimde ise yakında bir şelale olduğunu duydum. İşte arayıp ta bulamadığım şey. Burada ne istersen var müthiş bir yer gerçekten. Şelaleye de uğramadan olmaz. Devil’s Falls adlı şelale gerçekten ilgi çekici bir yapıda. Dolu dolu bir gün oldu ama benim artık bir de Himalayalar’a doğru trekking yapmam lazım. Phewa gölü kenarında her yer tur acentesi dolu ve bende bir tanesi ile anlaşıyorum. Sırtımda çantam ve yola çıkma zamanı geldi. Rehberim çok iyi ve çok yardımsever. Birlikte yola çıkıyoruz ve saatin geç olduğunu, geceyi Sarangot tepesinde geçirmemizi öneriyor. Yarın sabah ki gündoğumunda Annapurna zirveleri ve Fish Tail adlı zirveyi en iyi görebileceğim noktalardan bir tanesi burası. DSC_7325ps (Kopyala)Geceyi Sarangkot’ ta dağ evinde geçiriyoruz ve yemek dahil 7 dolar gibi bir fiyata burada konaklıyoruz. Gündoğumunda ise Annapurna dağları ve Fish Tail tam karşımda. Gerçekten inanılmaz büyükler. Çok etkilendim. Turistler gün doğumunu burada bekliyor ve daha sonra geri dönenler ve yola devam edenler de oluyor. Biz tabii ki yola devam ediyoruz. Yaklaşık 2 saat yürüdükten sonra rehberin köyü olan Kaskikot’ a varıyoruz. Burada kahvaltı ve yavru keçileri sevdikten sonra yola devam elbette. Bilmiyorum ama galiba 2 saat daha yürüyeceğimizi tahmin ediyorum. Bir sonraki durak ise Kande ve burada artık ben bittim diyebilirim, zaten hedefimiz burasıydı ve nihayet gelebildik trekking rotamızın sonuna. Hedef aslında Dhampus adlı kamp merkezi ya da Poon Hill adlı Annapurna tepelerinin çok net görüldüğü muhteşem zirve olmalıydı ancak hava şartları ve zamanın yetersiz olması sebebi ile trekking turumuzu bitiriyoruz. Geri dönüş yoluna çıkmadan önce iyice dinleniyorum. Kendimi dinlendirdiğim gibi ruhum da burada resmen dinleniyor. Niye bu kadar zorlu seyahatler seçiyorum bilmiyorum ama bunun cevabı doğayı ve insanı, farklı kültürleri görmeyi sevmekten geçiyor elbette. Akşam saatlerine doğru nihayet Pokhara’ ya Phewa Gölü kenarına yeniden geliyorum. Sadece ben ve sırt çantam. Şimdi ise aklımda sadece yarın sabah gitmeyi planladığım Chitwan National Park programı var. İlk önce kendime bu gece kalacak bir otel buluyorum ve bulunduğum otelde  Chitwan’ a 2 gece 3 günlük bir paket tur satın alıyorum. Yol, yemek, konaklama ve safariler dahil bir program.

DSC_7700ps (Kopyala)07 Mayıs 2014 sabahı Pokhara Turist otobüs istasyonundan Chitwan’ a doğru yola çıkıyorum. Chitwan, Pokhara ile Katmandu arasında bir şehir ve nesli tükenmekte olan Bengal Kaplanları ile birçok vahşi hayvanı barındıran ormanları ile ünlü.  Bütün otobüsler turist dolu ve bu seyahatler hemen hemen her gün böyle gidiyor buralarda. Yaklaşık 5 saatlik kötü bir seyahatten sonra nihayet ama nihayet Chitwan’ dayım. Kalacağım otel personeli beni son durak olan Turist Bus Park dedikleri otobüs durağında karşılıyorlar. Yaklaşık 5 dakika gibi bir zamanda da otele varıyoruz. Tarafıma el ile bir kağıda yazılmış bir paket program veriliyor. İşte doğal ortam bu. Paket program bile el ile yazılıp veriliyor.  Ne zaman ne yapacağımız bu programda yazılı ve her şey çok  güzel olacak eminim. Kaldığım otelin adı bu arada Jungle Lagoon Lodge . Bugünün tek programı Tharu kültür köyü gezisi ve öğleden sonra  Tharu Village adlı köye yürüyerek gezi yapıyoruz. Fotoğraf için harika saatler. Gerçekten muhteşem bir gün oluyor benim için. Akşam ise şehrin içine bir tur yapıp otele dönüyorum. Doğanın ortasında bir otel, dinlenmek için arayıp ta bulamadığım bir ortam, daha ne olsun.

DSC_7604ps (Kopyala)08 Mayıs 2014 günü erkenden otelden bir jeep ile alınıp diğer otellerden alınan turistler ile birlikte Fil safarisi için başlangıç noktasına getiriliyoruz. Fillerin üzerine sırayla bindikten sonra nehri geçip ormana doğru giriş yapıyoruz. Gerçekten o anı yaşamak lazım. Orman denildiğinde işte tam böyle olmalı diyor insan. İlk önce olayı basit bir gezi gibi görsem de daha sonra ormanın derinliklerine girdiğimizde gerçekten vahşi bir doğanın içine girdiğimizi çıkan vahşi hayvan seslerinden anlıyorum. Orman da onun haricinde en ufak ses yok ve daha derinlere doğru gittiğimizde gergedanları ve domuzları, sayısı bir hayli fazla olan Geyikleri ve ceylan popülasyonunu da görebiliyoruz. Rehber hayvanları fotoğraflayabilmemiz için ise fili arada durduruyor ve sessizlik içinde biraz da şanslı isek istediğimiz fotoğrafı çekebiliyoruz. Çünkü orman çok sık ağaçlarla kaplı ve fotoğraf için ışık çok az diyebilirim. Ben bir geyik fotoğrafı çektim ve benim için günün en güzel hediyesiydi diyebilirim. Rehber ormanın derinliklerinde Bengal Kaplanı ve Jaguarları da görmenin mümkün olduğunu ancak bunun için biraz şansa biraz da zamana ihtiyaç olduğunu söylüyor. Diğer cümlesi ise bu aralar Bengal Kaplanı görme zamanı değil oluyor. Yaklaşık 3 saat süren Fil safari gerçekten harikaydı. Burası vahşi yaşamın sayılı olduğu parklardan biri ve burada olmaktan dolayı çok mutluyum. Öğleden önceki safariden sonra öğleden sonra kano ile nehir turu var ve burada amaç timsahları görmek. Nehir turu da gerçekten çok ilginç oldu diyebilirim. Nehrin içinde bir şey görmedim ama gerçekten nehrin kenarında güneşlenen timsahları gördüm ve ürperdim. Çok soğuk hayvanlar ve benim için heyecan verici bir deneyim oldu. Kırkbeş dakikalık kano ile nehir turu sonrası Fil yetiştirme merkezine gidiyoruz ki burası benim için sıkıcı bile sayılabilir. Aklımda hala sabah ki orman safarisi ve nehir turu kaldı, heyecanını hala yaşıyorum. Artık gün batımına doğru otele dönme zamanı. Bu arada otelde 2 gündür yediğim Nepal yemekleri gerçekten harika. Momo adlı içi et dolu küçük top şeklindeki Nepal yemeği ile sebzeli Noodle buradaki favori yemeğim. Akşam ise Tharu Kültür şovu var ve burası da turun son noktası benim için. Artık yarın sabah Katmandu’ ya geri dönüş yoluna çıkma zamanı.

DSC_6578ps (Kopyala)09 Mayıs 2014 günü Katmandu’ ya giden otobüslerin bitmek bilmek bilmeyen yolculuğu sonrası Katmandu’ ya geliyorum. Ve artık böyle bir yolculuk yok. Katmandu ‘ ya gelir gelmez Thamel caddesine yürüyerek 10 dakikada ulaşıyorum. Bir otel bulup çantamı hemen sırtımdan atmam ve fotoğraf makinasız gezmek istiyorum artık. Bugun Nepal’ deki son günüm ve biraz alışveriş ve birazda cafelerin tadını çıkarma zamanı. Alışverişimi bitirdikten sonra kendimi bir cafeye atıyorum. Nepal çayımın eşliğinde caddeden geçen turistleri izleyerek ve dinlenerek günü bitiriyorum. Düşünüyorum da iyi ki buradayım ve iyi bir seçim oldu Nepal benim için. Katmandu, Pokhara ve Chitwan..  3 önemli şehir ve 3 ü de birbirinden güzel ve farklı. Günlerim ise tam yetti diyebilirim. Ne bir eksik ne bir fazla. Pokhara’ da daha uzun kalıp Annapurna’ nın en zorlu eteklerine en az 15 gün vakit ayırmayı ya da Chitwan’ da 10 gün Bengal Kaplanının izini sürmeyi de çok isterdim ancak benim işim ne dağcılık ne de Safari . Ben bir gezginim ve farklı diyarları gezip görmek ve yaşamak ve bunları paylaşmak benim oksijenim. Nepal’ de de bunu en iyi şekilde yaşadığımı düşünüyorum. Geziyorum çünkü çok eğleniyorum, her gezi de ise hayattan bir parça mutluluk daha çalıyorum. Ve işte burada son gecem.

10 Mayıs 2014 günü sabah 07.45 THY ile direkt İstanbul yolculuğu için hazırım. Yazmam gereken gezi yazılarım ve paylaşmak istediğim bir makine dolusu fotoğraflarım var.   Elveda Nepal..

Bhaktapur şehrinden bir görünüm..

Bhaktapur şehrinden bir görünüm..

 

Pashipati Hindu Tapınağında ölü yakma töreni öncesi hazırlıkları

Pashipati Hindu Tapınağında ölü yakma töreni öncesi hazırlıkları

 

Nepal' de ben ..

Nepal’ de ben ..

 

Phewa Gölü ( Pokhara ) .. Fotoğraf çekimi arka planı

Phewa Gölü ( Pokhara ) .. Fotoğraf çekimi arka planı

 

Sarangkot Tepesinden Annapurna zirveleri Gündoğumunu beklerken

Sarangkot Tepesinden Annapurna zirveleri Gündoğumunu beklerken

 

Pokhara Turist Bus Park

Pokhara Turist Bus Park

 

Chitwan ' da caddede gezen filler

Chitwan ‘ da caddede gezen filler

 

Katmandu / Nepal semaları ... Zirve ile aynı hizada olmak.. İnanılmaz

Katmandu / Nepal semaları … Zirve ile aynı hizada olmak.. İnanılmaz

10 yorumlar

 1. azra başak says:

  ufuk abi çok güzel çağana selam

 2. Yıldırım Arıca says:

  Nepal gezisi yapacaklar için harika bir yazı olmuş. Kalemine, yüreğine sağlık…
  Durmak yok geziye devam. Yolun açık olsun…

 3. Nepal’i düşünen benim gibiler için enfes bir kaynak olmuş, kaleminize sağlık 😉
  3 ayrı büyük şehre ulaşım/konaklama/dolaşma detayları ise paha biçilemez. En azından genel izlenecek bir yol haritası oluşmuş oldu kafamda.
  nice güzel gezilere

 4. Mert Uzuntaş says:

  Bu kadar detay gidecekler için harika bir arşiv..

  • Özellikle bu üç şehir çok önemli ve mutlaka görülmesi gereken yerler.. Kaleme alabildiğimiz kadar yazabildik.. Yaşandığında daha da güzel olduğu görülecektir..

 5. merhabalar, ptesi günü nepal’e gideceğim. katmandu da nerede kaldığınızı öğrenebilir miyim? tsk

  • Merhaba Ayşe, şimdiden iyi yolculuklar dilerim..

   Seyahat için güzel bir mevsim.. Katmandu için Thamel Caddesini mutlaka öneririm.. Hem konum hem de sırt çantalı gezginlerin konaklama mekanı olarak çok çok iyi. Ben burada Hotel Nepalaya’ da kalmıştım. Havaalanı servis hizmetleri var ve sizi havaalanından alıyor. Zaten en büyük tercih sebebim de buydu. aynı cadde üzerinde başka hostel ve oteller de bulabilirsiniz. Hiç rezervasyonunuz olmasa bile fazla yorulmadan alternatif bulmanız çok çok kolay..

   Tekrar iyi yolculuklar..

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*