Niagara Şelaleleri .. Hayallerimin Olduğu Yerdeyim ..

DSC_3434 (Medium)Hayallerimin olduğu yerdeyim .. Niagara Şelalelerindeyim. Amerika seyahatimin en önemli yolculuğu tabii ki Niagara. Amerika’ ya geldiğim günden bu yana bu tarafa yapacağım yolculuk için en uygun zamanı programlıyorum. Hava durumu çok önemli ve güneşli bir güne denk getirebilmek için hesaplar yapıyorum. Atlantik City’ de olduğum gün okyanusta denize girmeyi hayal etmiştim ama yoğun siste denizi bile göremedim. Ama yine de Amerika’ da her yerden farklı olarak gördüğüm bu sis olayı da çok farklı bir deneyimdi, o da başka tabii. Ama Niagara ve güzel fotoğraflar için bu defa ne sis ne de yağmur olmasını istiyorum. Güneşli bir gün her zaman güzel fotoğraflar demek Niagara için.

Niagara Şelaleleri gece bir başka güzel.. Şelale ve çevresi ışıklar altında..

Niagara Şelaleleri gece bir başka güzel.. Şelale ve çevresi ışıklar altında..

Hava durumuna bakıldı, planlar yapıldı ve New Jersey’ den Niagara için yola çıkıldı bile. Araba ile yolculuk yaklaşık 8 saat sürüyor ama yol manzaraları ve Amerika’ nın geniş yolları ile zaman çok güzel geçiyor diyebilirim. Niagara Şelalelerine gelebilmek için Buffalo Şehrine gelmek gerekiyor ve aslında bir bakıma Kanada sınırına da gelmiş oluyorsunuz. Amerika ile Kanada arasında bir sınır oluşturuyor  Niagara. Amerika’ nın Buffalo ile Kanada’ nın Ontario şehirleri bir köprü ile karşı karşıya .. Buffalo şehrine geldikten sonra Niagara Falls State Park tabelalarını her yerde görebilirsiniz. Akşam artık hava kararmak üzere ve ben Şelalenin gece fotoğraflarını çekebilmek için koşturuyorum suyun sesine. Şelale akşamları ışıklandırmalar ile adeta bambaşka bir hal alıyor ve fevkalade bir ortamda buluyorsunuz kendinizi. Tüm bu güzelliklerin ve ışıklandırmaların içinde istediğim birkaç açıdan nihayet gece fotoğraflarını çekebiliyorum. Artık sıra yarın gündüz çekimlerinde ve buranın tadını doyasıya çıkartmakta.

Tabii bir başka problemde konaklamada. Bulduğum Free internet üzerinden bir iki motel buluyorum ama fiyatlar son derece pahalı. Amerika’ da gerçi her şey çok pahalı. Bir iki dolaştıktan sonra zaten hepsi birbirine benzeyen yol kenarında bulunan tek katlı motellerden bir tanesine karar veriyorum. Geceliği 50 Dolar ve daha ucuzu neredeyse yok. Sonuçta yatcaz kalkcaz hoopp tekrar şelale kenarındayım. Bu arada motel sahibi Lübnan’ lı bir Hristiyan. Biraz sohbet ediyoruz Türk olduğumu öğrenince çok şaşırıyor. Ama benim hemen şarz problemimi halletmem ve acilen dinlenmem gerekiyor. Sabah ufak bir kahvaltı ve doğru Şelalenin olduğu State Park tarafına..

Kaldığım Motel önünde sabah selfiesi ..

Kaldığım Motel önünde sabah selfiesi ..

 

DSC_3488 (Medium)Niagara Şelalesi girişi ve etrafı aslında ücretsiz bir doğal park ve sadece botların kalktığı köprünün olduğu yer paralı. Buraya girdikten sonra ise botlara binip şelalenin altlarına kadar yolculuk yapmak istiyorsanız onun içinde ayrı bir ödeme yapıyorsunuz. Niagara Şelalesi aslında 3 adet büyük şelaleden oluşuyor. Bana sorarsanız ise Atnalı şeklinde olan Horseshoe Waterfall en görsel güzelliği olanı.  Köprüye gitmek fotoğraf açısı için tamam da botlara binmek benim için çok ilgi çekici değildi ve ıslanmayı da göze alamadım zaten. Son zamanlarda dikkat ettim de hiçbir aktiviteyi yapmıyorum. Yaşlandım galiba ben ruhum geçiyor sanırım. Ya da bu tür aktivitelere doydum ilgimi mi çekmiyor bilemedim doğrusu ??

9

Niagara Şelaleleri Köprüden Görünüm ..

 

Niagara Şelaleleri .. Buffalo City ..

Niagara Şelaleleri .. Buffalo City ..

 

Niagara Şelaleleri .. Fotoğraf ve Video Çekimleri ..

Niagara Şelaleleri .. Fotoğraf ve Video Çekimleri ..

 

Niagara Şelalerinde Uzun Pozlama

Niagara Şelalerinde Uzun Pozlama

 

 

14Parkın olduğu yerde sayamadığım kadar çok sincap görüyorum ve hayatımda bir sincapa hiç bu kadar yaklaşmamıştım. Elimle sincap beslemek ise hiç mi hiç aklıma bile gelmemişti hatta. Doğayı ve hayvanları seviyorum. Sincapları izlemekte burada gayet zevkli benim için. Gün boyunca artık havanın da güzel olması ile şelalenin değişik açılarının tadını çıkartıyorum. Hatta Kanada tarafına içim gidiyor ama artık Kanada vizesi olmadan geçişe de günübirlikte olsa izin vermiyorlar. Bu bilgi de cebinizde olsun bu arada yolunuz düşerse bu tarafa Kanada içinde vize alıp 1 gece de Ontario’ da kalınabilirmiş diye düşünüyorum.  Niagara’ nın genel özellikleri hakkında fazla bilgi vermedim. Bu tür bilgileri yazıp sıkıcı olmak istemiyorum. İşte dakikada şu kadar şu akıyor falan filan bunları da internetten bulabiliriz. Ama Dünyanın 2 nci En Büyük Şelalesi olarak ki ben 2008 yılında Dünyanın En Büyük 3 ncü Şelalesi olan Iguasu Şelalerine de bir seyahat yapmıştım, gerçekten inanılmazlar. Bu kadar yola değiyor ve burada olmak insanlık için küçük benim için çok büyük bir olay. Bu arada yeme içme olarak burada Buffalo Chicken Menü yemeden de kesinlikle dönmeyin. Amerikan tarzı bir bar ve yüksek sesle sohbet eden insanlar ve bol acılı Buffalo Chicken Menü .. Bir sonraki rotada görüşmek üzere.

Niagara Falls State park ta sincaplar..

Niagara Falls State park ta sincaplar..

 

Hayallerimin olduğu yerdeyim.. Niagara Şelalelerindeyim..

Hayallerimin olduğu yerdeyim.. Niagara Şelalelerindeyim..

 

Horseshoe ( Atnalı ) şelalesi tarafında..

Horseshoe ( Atnalı ) şelalesi tarafında..

 

Buffalo' da Buffalo Chicken Menü için çok güzel bir Amerikan tarzı restoran..

Buffalo’ da Buffalo Chicken Menü için çok güzel bir Amerikan tarzı restoran..

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*