Pisa Kulesi .. Mucizenin Kule Hali ..

DSC_8582scape (Medium)Adını Toscana Bölgesindeki Pisa şehrinden alan Pisa Kulesi, seyahat severlerin İtalya seyahatlerinde ziyaret ettikleri en özel turistik yerlerden bir tanesi. Kule, üst üste dizilmiş 6 sütundan oluşmuş ve 56 metre yüksekliğinde falan filan. Bir önemli not ise Kule, Pisa’nın gücünün ve zenginliğinin bir sembolü olarak Cenova ve Venedik’ e rakip olarak yapılmış. Tüm bunlar arama motorlarından bulabildiğimiz önemli ama hep aynı kalıpta bilgiler. O nedenle daha da fazla yazmayacağım ve bu kısa bilgilerden sonra kendi ziyaretimle ilgili düşüncelerimi ve bilgilerimi yazmaya devam ediyorum. Ziyaret için yarım gününüzü hatta belki 1-2 saatinizi ancak ayıracağınız Pisa Kulesi, zamanla zemindeki toprağın çökmesi sonucu güneye doğru eğik olarak kalmış olması ile ünlü ve adını aldığı Pisa Şehrindeki Mucizeler Meydanında ( Piazza dei Miracoli )bulunuyor. Mucizeler meydanı ise bir Vaftizhane, Pisa Katedrali ve Pisa Kulesinden oluşan mimari bir bütün. Yani kartpostallarda gördüğümüz ya da çocukluğumuzdan bildiğimiz bu dünya da örneği olmayan eğik haldeki kule, öyle tek başına dikili duran bir kule asla değil. Bazıları için tamamı ile hayal kırıklığı olsa da, bazıları için ise gayet güzel ve farklı bir mimari Pisa Kulesi ve Mucizeler Meydanı. Hatta beni fazlasıyla tatmin etti ve burada olmaktan çok tat aldım. Böylesine eğik halde duran yapısı bir yana, tarihsel özelliği de olan farklı bir mimarinin yanında yer almak ve kule etrafında vakit geçirmek son derece zevkli idi. Ancak burada benim için  en büyük hayal kırıklığı ise, İtalya’nın çoğu katedralinde veya kulesinde giriş biletleri 7-10 Euro arası iken sadece Pisa Kulesi’ ne çıkış 18 Euro olması idi. Yok artık bu kadar da verilmez, en azından ben vermedim ve en büyük hayal kırıklığım bu oldu. Kule’ ye çıkmayı isterdim ama gerçekten bu para burası için çok fazlaydı diyebilirim. Zaten kuleye çıkanların sayısı bir hayli azdı. Artık unuttum gitti.

DSC_8598scape (Medium)Pisa Kulesi’ ne nasıl gidilir ? Pisa şehrine, farklı şehirlerden ulaşım elbette var ancak Floransa’ dan hareketle Pisa’ ya gelmenin  en kolay ulaşım yolu olduğunu düşünüyorum. Floransa’ dan trenle yaklaşık 1 saat içerisinde Pisa tren istasyonunda oluyorsunuz. Daha sonrasında ise 15 dakika yürümeniz gerekiyor Mucizeler meydanına ve meşhur Pisa kulesine ulaşmak için. Tabii yürüdüğünüz alan Pisa Şehrinin ana caddesi ve gayet te tat alarak yapıyorsunuz bu yürüyüşü. Muhteşem İtalyan evlerini seyrederek geçiyorsunuz bu caddeyi ve bu da farklı bir İtalyan havasını yaşamanızı sağlıyor sizin için. Pisa Kulesi’ ne yaklaştığınızı ise etrafınızda dolaşmaya başlayan satıcıların veya çoğu afrika kökenli hediyelik eşyalar satan işportacıların çoğalmasından anlayabiliyorsunuz. Fiyatlar ise diğer şehirlere göre gayet makul. Floransa’ dan her 20 dakika arayla tren bulabilirsiniz ve aynı şekilde geri dönüşte bu şekilde. Tek yön için bilet fiyatı ise sadece 8 Euro. Değer mi derseniz,  hem zaman ve ulaşım, hem de fiyat dengesi olarak fazlasıyla değer. Bu arada Kule’ ye yakın yerlerde cafeler ve restoranlar da mevcut. Buralarda bir şeyler içip İtalyan pizzalarının tadına bir de Pisa şehrinde bakabilirsiniz. Pisa Kulesinin tadını bir de bu yönü ile yaşayabilirsiniz.

Pisa Kulesi

Pisa Kulesi

 

Pisa Kulesi

Pisa Kulesi

 

Pisa Şehrinin en önemli caddesi..

Pisa Şehrinin en önemli caddesi..

 

Pisa Kulesi' ne giderken geçilen Arno Nehri..

Pisa Kulesi’ ne giderken geçilen Arno Nehri..

 

Pisa Şehrinde bir evin duvarında farklı bir sanat çalışması.

Pisa Şehrinde bir evin duvarında farklı bir sanat çalışması.

 

Pisa Kulesi yakınlarındaki hediyelik eşya satıcıları..

Pisa Kulesi yakınlarındaki hediyelik eşya satıcıları..

 

Pisa merkez Tren İstasyonu

Pisa merkez Tren İstasyonu

 

Floransa - Pisa arası tren biletim..

Floransa – Pisa arası tren biletim..

 

Pisa Kulesi.. Ve ben ordaydım.

Pisa Kulesi.. Ve ben ordaydım.

12 yorumlar

 1. Merhaba, öncelikle verdiğiniz detaylı bilgiler için teşekkür ederim. Floransa’dan Pisa’ya tren biletini oldukça ucuza almışsınız, bu bileti kaç gün önceden aldınız?Duyduğum kadarıyla ucuz tren biletlerini 2-3 ay önceden almak gerekiyor.

  • Özge merhaba, normalde tüm Avrupa için ve italya için de geçerli olmak üzere tren biletlerini önceden almak daha ekonomik oluyor ancak bu Floransa Pisa arası tren bileti için geçerli değil.. Çünkü Floransa Pisa tren bileti sabit fiyat ve fiyatı değişmiyor .. Umarım bilgi işine yarar.. Iyi seyahatler dilerim

   • Cevapladığınız için teşekkürler, trenitaliadan internet aracılığı ile aldınız değil mi? Bir sorum daha olacak, Floransa’dan Siena’ya günübirlik gidiş dönüşün neyle yapıldığı hakkında bilginiz var mı?

    • Floransa’ dan Pisa ya gitmek için internet üzerinden bilet almanıza gerek yok.. Floransa Santa Maria Novella Tren İstasyonundan makinalar aracılığı ile bilet almanız yeterli… çok yogun ya da fiyat farkı olmayacak sonuçta. Ancak Siena için internet üzerinden tren bileti alabilirsiniz.

 2. Merhaba, çok güzel bir yazı olmuş emeğinize sağlık, bir sorum olacaktı pisaya tren bileti aldıktan sonra aktif hale getirmek gerekiyormus sanırım trene binmeden önce dogru bir bilgimi, nerden nasıl yapıyoruz?

  • Burak evet Italya da uygulama bu şekilde ama çok basit .. Biletini makinadan veya gişeden aldıktan sonra trene binmeden önce makina var oradan okutuyorsun o kadar.. Endişe edeceğin bir şey değil zaten ne giderken ne de gelirken kontrol falan da olmadı 😉

 3. Gerçekten ilginç bir yer ama fotoğraf çekinmek dışında yapacak çok bir şey yok. Bence zamanınız kısıtlı değilse görmeniz gerek ama zamanınız azsa, başka yerlerde değerlendirmelisiniz. Yazınız için teşekkürler.

 4. Merhaba Pisa’dan Venedik’e tren biletleri fiyatı da sabit mi ?

 5. Roma’dan hızlı tren var mı Pisa’ya? Varsa bilet fiyatları sabit mi?

 6. merhaba
  mail adresim bekirgayrimenkul@hotmail.com
  yarından sonra montecatini de olacağım buradan rotam pisa pisa dan san gimingno oradan siena oradan floransa ve montecatini olacak giden arkadaşlar nasıl uygun mu ?

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*