Reine ve Lofoten Adaları .. Kuzeye Yolculuk .. Nasıl Gidilir ? Reine Fotoğrafları ..

Norveç’in doğa harikası muhteşem yerlerini görmek için Kuzeye Lofoten Adalarına kadar gitmek gerekiyor mutlaka. Norveç’ in her yeri özellikle fiyortları ve trekking rotaları çok güzel ama Lofoten Adaları bambaşka. Lofoten adaları denildiğinde ise buranın en güzel köyü Reine geliyor akla. Bende rotamı bu istikamete doğru ayarladım Norveç seyahatimde. Ama Lofoten adalarına nasıl gideceğim konusunda bir bilgi bulabilmek kolay olmadı. Trenlerin son noktası Bodo şehrindeydi ve sonrasında ne yapmalıydım bilmiyordum. Acaba başka bir yol var mıydı onu da bilmiyordum.  En sonunda Bodo’ dan sonra Lofoten adaları’ na giden bir feribot iskelesi olduğunu buldum.

bodc3b8-tromsc3b81

Lofoten Adalarına nasıl ulaştım ??

Artık Norveç’ teki son vuruşumu yapmaya hazırım. Yaklaşık 10 gündür Norveç’ teyim. Bir gün önce Trondheim’ da çok güzel fotoğraflar çektim ve iyice dinlendim. Sonrasında gece Bodo trenine bindim. Sabaha kadar süren yolculukla hem geceyi yolculukla değerlendirdim hem de yeniden dinlenme imkanı buldum. Her şey sandığımdan daha da kolay oldu aslında. Bodo treninden indikten sonra hemen arka tarafında bulunan Moskenes Köyü’ne gidecek  feribot iskelesine doğru yol aldım. Feribot iskelesini bulmak gayet kolay. Göreceksiniz sırt çantalı turistler o tarafa doğru yürüyor zaten. Mesafe yaklaşık 100 metre var ya da yok. Bodo’ da ki iskelede yazan tabelalara bakarak yeniden teyit ettim gideceğim rotayı ve doğru yoldayım. Feribot yolculuğu yaklaşık 4 saat sürüyor. Fiyat olarak ise 175 Nok ödüyorsunuz. Yaklaşık 20 euro civarı. Feribot son derece konforlu. Wifi imkanı ve telefonlarınızı şarj edebileceğiniz prizler mevcut. Tek sorun aylardan ağustos olmasına rağmen havanın kapalı ve soğuk olması. Feribottan indiğimiz nokta Moskenes Köyü. Artık Lofoten Adalarına ayak basmış bulunuyorum ancak ulaşım hakkında hiçbir bilgim yok. Feribottan çıkan araçlara otostop çektim ama kimse almıyor. Yağmur da yağmak üzere ve bir an önce Reine Köyü’ ne ulaşmam gerekiyor. Bazı sırt çantalıların yürüdüğünü gördüm ve bende yürümeye karar verdim. Zaten başka seçeneğim yok şimdilik.  Moskenes köyünden Reine 5 km. Yol boyunca harika manzaralar eşliğinde burada olmanın mutluluğu ile yürüyorum.

Reine yolunda sırt çantalılar ..

Reine yolunda  ..

 

Köye gelirken yağmur sonrası oluşan Gökkuşağı ve manzara

Reine ye gelirken yağmur sonrası oluşan Gökkuşağı ve manzara ..

 

Yol 5 kilometre ama okyanus kıyısından yürüyerek, kendi kendime konuşa konuşa aynı zamanda fotoğraf çekerek ilerliyorum yolda. Tek korkum yağmur. Yağmur için hazırlıklıyım ama yine de sevmiyorum. İstesem de istemesem de yağıyor yapacak bir şey yok. Ama bu yağmurun bu kadar güzel bir manzara sunacağı hiç aklıma gelmiyor. Yağmur hızla geçiş yaparken oluşan gökkuşağı harikulade bir manzara sunuyor bana. Karşımda görünen Reine Köyü üzerinde oluşan bu doğa harikasını görüntülemek için yağmur falan dinlemem. Aldım makinayı ve çok güzel fotoğraflarla geldim yolun sonuna.

Ve sonunda Reine' deyim ..

Ve sonunda Reine’ deyim ..

 

Yağmur sonrası Reine ve ilk buluşmam ..

Yağmur sonrası Reine ve ilk buluşmam ..

 

Ve sonunda Reine’ deyim.

Ben hayatımda bu kadar güzel bir köy görmedim diyeceğim, nankörlük te yapmak istemiyorum. Gördüm ama burası bambaşka. Filipinler’ de 40 derece sıcakta 8 km dağ yolu yürüyüp sonunda Batad Köyüne ulaştığımda o yemyeşil Pirinç teraslarını gördüğümde böyle bir yer daha dünyada var mı acaba demiştim ama dünyada ne güzellikler var şimdi yeniden görmüş oldum.  Ama yine de Reine ile kıyaslayamam. Burası masallardan çıkmış kadar harikulade. Reine köyünü ancak şöyle tarif edebilirim. Okyanus kenarındaki kara parçaları üzerinde pastel renkli kırmızı balıkçı evleri, bu kara parçalarını birbirine köprü ile bağlayan kuzey yolları, köyün sırtını dayadığı devasa bir dağ ve dağın arkasında sıralanmış sıradağlar. Yeşil, mavi doğa renkleri ve o kırmızı pastel renkli balıkçı evleri ile sıradışı bir uyum içerisinde. Sessizlik, huzur ve oksijen. Tek hissettiğim bunlar. Burada günlerce kalabilirim.

Reine köyü içinden manzaralar .. Not : Iphone ile yagmur altında ..

Reine köyü içinden manzaralar .. Not : Iphone ile yagmur altında ..

Reine köyü içinden manzara ..

Reine köyü içinden manzara ..

 

Reine ..

Reine ..

 

Reine’ da ilk önce konaklamak için çadırımı kurabileceğim bir yer arıyorum. Konaklama için çadır kurabileceğiniz yerler burada mevcut. Bu arada söylemeyi unuttum buraya gelmeden yiyecek ve içeceğinizi yanınıza almayı unutmayın. Isınmak ve enerji için bol bol çikolata ve kuruyemiş bulundurun. Köyün içinde yine de bir tane market var. Bana sorarsanız bakkal. Akşam 22.00 da kapanıyor bilgisi yazıyor kapıda. O saatten sonra zaten bir şey bulamazsınız. Zaten etrafta kimseleri de görmüyorsunuz. Son derece sessiz ve sakin bir yer burası. Köyün karşısında yol tarafında, dağın altında bir gölet var. Oraya bir arkadaşımın internet üzerinden yazdığı tavsiye ile çıktım. Gördüğüm manzara harika. Burada bir gölet olacağı aklımın ucundan bile geçmezdi. Ayrıca bu noktadan Reine’ yi kuş bakışı görmek inanılmaz. Nasıl muhteşem bir yere geldiğinizi bu noktadan görmek için mutlaka buraya tırmanmalısınız. Ben çadırımı buraya kuruyorum.  Ama bu gece biraz soğuk oldu. Soğuk sebebi ile birkaç kez uyandım ama uyku tulumunun içinden çıkıp üzerime bir şeyler giymeye üşendim gece yarısı. Bir sonraki gece ise biraz daha kalın giyinerek uyudum ve daha rahat ettim dün geceye göre.

Reine' ye göletin olduğu bölgeden bir bakış ..

Reine’ ye göletin olduğu bölgeden bir bakış ..

 

Reine' ye kuşbakışı bakmak ..

Reine’ ye kuşbakışı bakmak ..

 

gezenkelebek.com

gezenkelebek.com

 

2 gece kaldığım Reine’ de gece gündüz elimi fotoğraf makinamın deklanşöründen ayırmadım neredeyse. Köyün içlerinde, kıyılarında ve dağlarında dolaştım. Gece fotoğrafları da çektim tabi. Gece fotoğraflarından ayrı tat aldım, gündüz tırmandığım noktalardan ayrı. Doya doya iki gün geçirdim ve tekrar buraya gelmeyi çok isterim. Bu defa buradan daha da kuzeye gitmeyi, kaldığım yerden devam etmeyi istiyorum. Özellikle de kuzey ışıkları için tam istediğim yer burası. Bu arada dönüş yolunda otostop çekiyorum ve bir Alman çift Volkswagen marka minibüslerine alıyorlar beni. Sohbet falan derken onlar da feribota gidiyorlar. Feribotun kalkmasına 2 saat var. Ben yürüyeceğimi düşünerek erken yola çıkmıştım. Boş durmaktansa A köyüne gidelim diyorlar ve beni de götürüyorlar. A köyü adının tek harften oluşması ile daha da çok dikkat çekici. Bu arada burası Lofoten adalarının en uç noktası. Balıkçı köyü olan A köyünde de okyanus kenarına yapılmış kırmızı balıkçı evleri ve kayalıklar görsel olarak unutulmaz manzaralar sunuyor size. Burayı da vaktiniz olursa gezmeyi unutmayın. Bu arada feribota binerken minibüsün içinde olmanız ödeme yapmaktan kaçacağınız anlamına gelmiyor.. Feribota binen araçlar için ayrı, yolcular için ayrı ödeme alıyorlar. Yani benim otostop çektiğim araçla feribotun içine girersem feribota ödeme yapmam gibi hayallerim bir anda suya da düşmüş oldu böylece. Reine şimdilik bu kadar. Bu muhteşem seyahate çıkacaklara şimdiden iyi yolculuklar.. gezenkelebek.com

Reine de gece fotoğraflarım ..

Reine de gece fotoğraflarım ..

 

Reine' ye veda etmeden son bir fotoğraf.. hava buz gibi ama ben alıştım galiba ..

Reine’ ye veda etmeden son bir fotoğraf.. hava buz gibi ama ben alıştım galiba ..

14 yorumlar

 1. Hocam ne fotoğraflar çekmişsin ama. Gerçekten süper :9 Tebrikler.

 2. Hakan Bozkurt says:

  Bisey sorabilir miyim hocam?

 3. Öznur Kaymak says:

  Hayatımda hiç kimseyi bu kadar kıskanmamıştım sanırım 🙂

 4. Sema ÖZEN says:

  Paylaşımınız için teşekkür ederim.Fotoğraflar süper. Sema ÖZEN

 5. Merhabalar, iki hafta sonra kuzey ışıkları için Bodo’ya gideceğim ama uçuşum Oslo’ya ve bir hafta kalacağım Norveç’te. Bodo’ya kadar olan ulaşım harcamalarınız hakkında bilgi almam mümkünmüdür acaba ? Oslodan Bodo’ya en uygun nasıl gidebilirim demek daha güzel olabilir 🙂

  • Oslo’dan Bodo’ya kadar tren ile direkt geçebilirsiniz. Sadece bu seyahati yapacaksanız tren biletinizi önceden mutlaka alın. Çünkü çok pahalı olabilir. Ancak tren ile başka şehirler ve yolculuklar düşünüyorsanız ekonomik olması için interrail bileti tavsiye ederim.

 6. Merhabalar yazın eşimle Norveçte kamp atmaya gideceğiz.rota az buçuk kafamda oluştu.
  Şu şekilde: Oslo– stavanger(pulpitrock)—myrdal(flam)–voss(troltunga)—bergen—trondheim-bodo(tren son durak)—reine(feribotla)lotofenadaları- ama devamını getiremedim. Aalesund gitmek istiyoruz ama rota orada birbirine giriyor. Nasıl bir çözüm bulabilirim yardımcı olabilir misiniz?

  • Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım tabii ki. Aslında son cümlenizde rota ondan sonra karışıyor demişsiniz. Bu cümle sorunu çözüyor çünkü Alesund’ a gitmek için Trondheim, Bodo, Lofoten Adaları, Reine tarafına kadar zaten ulaşmıyorsunuz. O zaman çok uzaklaşmış olursunuz. Alesund’ a gitmek için benim bildiğim en iyi yol Oslo – Trondheim arasında OPPDAL adında bir istasyon kasaba var. Oraya gidip Oppdal’ dan kuzeybatı tarafına Alesund’ a ilerleyeceksiniz. Yani kısacası rota orada kesiliyor. Alesund’ dan sonra geri gelip Trondheim Bodo Reine tarafına devam edersiniz. Başka yol alternatifi vardır mutlaka ama bildiğin en iyi yol burası. Umarım yardımcı olur. İyi yolculuklar.

 7. Merhaba yazınızı okudum çok işime yaradı fakat size bir sorum olacaktı Norveç’in içinde şehirler arası ulaşım fiyatları ortalama nelerdir tren,otobüs,feribot..? Teşekkürler…

  • ORTALAMA 20-25 EURO CİVARINDA TEK YON BİLETLERE PARA ÖDERSİN SANIYORUM. ÖRNEĞİN FLAM TRENİ BİLETİ TEK YÖN 25 EURO CİVARIYDI, DAHA SONRASINDA VOSS OTOBUSU DE AYNI RAKAMLARA YAKIN ÖDEDİM VE AYRICA REİNE VAPURU İÇİN DE NEREDEYSE RAKAMLAR AYNIYDI .. BİRBİRİNDEN FARKLI ARAÇLAR, FARKLI MESAFELER AMA NEREDEYSE BENZER RAKAMLAR.. uMARIM YARDIMCI OLMUŞTUR. İYİ SEYAHATLER DİLERİM

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*