Rio De Jenario da görülecek yerler nerelerdir ?

Farklı bir kültürü olduğunu biliyorduk zaten. Sportif başarılarından ve dünyaya ihraç ettiği müthiş futbol yeteneklerinden dolayı Brezilya deyince aklımıza ilk önce futbol geliyor tabii ki. Samba yı da unutmayalım, o çok hareketli danslarını. Biraz daha düşününce o dünyaca meşhur Rio karnavalı ise bambaşka bir olay.  E başka neler var dı ki bu kadar Brezilya yı ve özelikle Rio De Jenario’ yu dünyanın en güzel şehirlerinden biri haline getiren. Bu kısa yazımda hepsini teker teker anlatmaya çalışacağım elbette. brezil9Brezilya’ ya THY nın direk uçuşu mevcut ama sanırım başkent Sao Paulo’ ya olması gerekiyor. Rio De Jenario ya gitmek için ise Paris aktarmalı Airfrance, Londra aktarmalı British Airways, Frankfurt aktarmalı Lufthansa ya da Madrid aktarmalı İberia Havayolları ile yolculuk yapmanız gerekiyor. Ben biletimi Airfrance’ dan aldım ve Paris aktarmasında transit geçiş vizesi olmadan direk Rio De jenario ya geldim. İlk önce nereden başlamalıyım şehire diye düşünmeye gerek yok çünkü Copacapana Plajı dünyanın en kalabalık ve en ünlü plajlarından bir tanesi. Yaz aylarında burada iğne atsanız yere düşmüyor denir ya işte tam da öyle. Ben otelimi Copacabana Plajının orta halli bütçeme uygun bir otelinden ama tam merkezi bir yerinde olan Hotel California dan www.booking.com aracılığı ile yapıyorum. Birinci kural otel mutlaka sahile sıfır olacak ama çok ta ekonomik olacak elbette. Bunu niye söylüyorum çünkü Brezilya’ nın arka sokaklarında diğer dünya ülkelerine göre kapkaç ve gasp gibi olaylar biraz daha fazla görülmekte. Copacapana Plajı nın hemen bitiminde Arpaador kayalıkları denilen bir koy ve hemen ardından İpenama Plajı başlıyor bu iki plaj birbirine yürüme mesafesinde ve gezerek çok güzel bir vakit geçirip buraları keşfedebilirsiniz. Yolda size Brezilya amblemli şapka, şal, havlu,terlik,top ve benzeri ürünleri satmak isteyen satıcılar olacaktır, pazarlık etmeyi sakın unutmayın!

Şehrin en çok turist çeken yerlerinden biri ise Tijuca ormanı ve içerisinde bulunan Corcovado Tepesi. Corcovado tepesinin bu kadar ünlü olmasının sebebi ise burada bulunan dünyanın yedi harikasından biri kabul edilen Kurtarıcı İsa Heykeli yani Christo Redentor. Buraya turlarla gitmek kesinlikle çok pahalıya mal olacaktır ve birinin beni zamana hapsetmesini hiç sevmiyorum. Kendi imkanlarınla gitmek her zaman daha zevkli, belki biraz daha yorucu ama en azından istediğin gibi fotograf çekme dinlenme ve şehri daha iyi tanıma imkanı veriyor. Corcovado Tepesine ulaşım şehiriçi otobüslerle dağın eteklerine kadar yapılabiliyor. Gayet basit ve çok ekonomik. Tabii daha sonra buradan bi taksi ile yukarı çıkmak gerekiyor ki bu 5 dakikalık bir mesafe ve taksinin sizi bırakacağı yerden asansörlerle Kurtarıcı isa Heykelinin tam altına gelmiş oluyorsunuz. Daha sonra mı ? Daha sonra şehir ayaklarınızın altında. Dünyaca ünlü Maracana Stadı tüm ihtişamıyla görünüyor. Tam karşısında bulunan Sugar Loaf yani Tatlı Gezinti Dağı’ na isterseniz bir helikopter turu yapabilir ya da benim tavsiyem yine otobüslere binip Sugar Loaf dağının eteklerine kadar gelip buradan da teleferikle dağa çıkabilirsiniz. Ama Sugar Loaf dağına gitmeden Tijuca Ormanında Jeeplerle bir Safari Turuna katılmanız elbette.  Sugar Loaf Dağından bahsedecek olursak, bu dağda iki tepeden oluşuyor. DSC_0146Birbirine geçişler ise yine teleferikle sağlanıyor. Dağa çıkan dağcıları izleyerek teleferikle çıkmak apayrı güzel. Dağın tepesinden şehri izlemek ise buradan bambaşka çünki bu defa karşınıza Christo Redentor yani Kurtarıcı İsa Heykelini alıyorsunuz ve bir tarafınız deniz diger tarafınız da ise harika manzarası ile Marina kalıyor.

Elbette turistlerin ilgi odağı olan Rio de Jenario sadece doğa harikaları ile meşhur değil. Ipenama ve Copacapana da kurulan pazarlarda çok guzel hediyelik eşyalar ve geleneksel takılar satan işportacılar mevcut ve alışveriş olarak son derece uygunlar.

Rio ve çevresindeki mercan adalarına tur düzenleyen acentelerle bir tekne turu ya da dalış yapmak ta mümkün.  Rio da geçirdiğim her günün ne kadar hızlı ve güzel geçtiğini kelimeler bazen ifade edemiyor. Eğer yolunuz düşerse dünyanın en güzel şehirlerinden birinde olduğunuzu ve buranın doğa harikası  jeolojik yapısının güzelliğini siz daha iyi anlayacaksınız. www.gezenkelebek.com

Yoruma Kapalı.