Roma .. Gladyatörlerin Dünyası ..

Roma demek gladyatörler demek, Roma demek tarih demek. Bir zamanların imparatorluk topraklarında belki de dünyada sadece bir şehir iki ülkeye birden aynı anda başkentlik yapıyor. İtalya’ nın başkenti olan Roma aynı zamanda Hristiyanlığın merkezi Vatikan’ a da bir nevi başkentlik ve ev sahipliği yapması ile daha da ilginç bir özelliğe sahip. Her noktası tarih kokan bu Gladyatörler şehri gerçekten bambaşka.  Ve Gladyatörlerin dünyasına hoşgeldiniz.

DSC_8194scape (Kopyala)Roma’ da nerede kalınır derseniz ben kesinlikle Termini bölgesini tavsiye ederim. Termini hem tren istasyonunun olduğu hem de otobüs duraklarının olduğu bir bölge ve Roma’ nın bir başka yüzü. Buradan her yere ulaşmak çok daha kolay ve oteller daha ekonomik. Sırt çantalıların uğrak yeri ve diğer bölgelere göre daha  canlı bir nokta.  İlk yapılması gereken ise bir harita edinmek. İlk nereye gitmeli derseniz ise tabii ki Colosseum Roma’ nın simgesi. Elips şeklinde yapılmış olan bu arena gerçekten Roma İmparatorluğu’ nu simgeleyen en önemli yapı. Çok ihtişamlı ve son derece etkileyici. Termini’ den Colosseum’ a yürüyerek 15 dakikada ulaşılabilir ve ben yürümeyi tercih edenlerdenim.  Colosseum’ dan sonra ise her nereye yönünüzü çevirseniz bir tarihin içindesiniz. Colosseum’ dan 5 dakika gibi kısa bir yürüyüş mesafesinde Roma’ nın tam merkezinde Venezia Piazza  ile karşılaşıyorsunuz ve tamamı mermerden yapılmış bu yapı gerçekten muhteşem. Romanın en önemli meydanı burası ve meydanda bulunan bu sarayı gündüzleri ziyaret edip Roma’ yı ve etrafını tepeden muhteşem bir manzara ile görebilirsiniz. İçerisinde müze ve kitabevi bulunan bu yapının üst katında kafeteryası da mevcut. Artık eski şehire dalmanın zamanı ve en etkileyici mekanlarından bir tanesi Pantheon Tapınağı oldu benim için. Tapınağa giriş ücretsiz ve çok güzel bir tapınak sizi bekliyor. Buradan Trevi ( Aşk ) çeşmesi yürüyerek 5 dakika gibi bir mesafede ve ne yazık ki benim gittiğimde tadilatta idi. Her ne kadar tadilatta da olsa burada bulunan heykeller ve yüksekliği Trevi Çeşmesinin ne kadar etkileyici bir yer olduğunu göz önüne serebiliyor. Heykellerin olduğu arka platform yaklaşık 25 metre yüksekliğinde ve 20 metre genişliğinde muhteşem bir yapı. İspanyol merdivenleri ise benim için tamamı ile bir fiyasko oldu ama İtalyanlar işte her şeyi bir güzelliğe dönüştürüyorlar. Buraya İspanyol merdivenleri denmesinin sebebi ise İspanya Konsolosluğunun burada olmasındanmış. Adamlara bak ya.. . Tabii ki Roma’ nın her yeri gibi gündüzü ayrı güzel gecesi ayrı güzel. Gündüz gittiğim Navona Meydanı ı en beğendiğim meydanlardan ve buradaki restoranlarda Pizza yemenizi ya da en azından meşhur Roma dondurmasını burada tatmanızı öneririm.

DSC_8348scape (Kopyala)Roma içinde bir başka ülke Vatikan. Bana sorarsanız tam bir saçmalık. İstediğin gibi meydanına girebildiğin, askeri koruması İsviçreli muhafızların olduğu. Meydanı ise İtalyan polislerin kontrolü altında olan bir yer devlet olamaz ama olsun bakalım. Maksat Hristiyanlık merkezini dini alet ederek üst seviyede tutmak diye buna derim ben. Tam bir turist akınına uğrayan Vatikan’ a 40 nolu otobüslerle herhangi bir duraktan gidebiliyorsunuz. Ya da Termini’ den metro ile de gitmek mümkün. Ben sabahı metro ile akşam dönüşü  ise otobüs ile yaptım. Her ikisini de tavsiye ederim. Biletler tek yöne 1.50 Euro. Günlük bilet ise 6 Euro. Vatikan daki bahçleri ben gezmedim ama kubbesine çıktığımda zirveden tüm Roma’ yı ve Vatikan bahçelerini de görme imkanı buldum. O nedenle gitmezseniz hiçbir şey kaybetmezsiniz. Ama zirveye 7 Euro verilip çıkılır bunu da mutlaka yapın. Vatikan’ a giren ana yolun aşağısında ise St Angelo kalesi var ve burası bir zamanlar Cem Sultan’ ında tutsak olarak tutulduğu bir kale. Çok tat aldığım bir yer olmadı. İçimde kötü bir his hissettim burası için ve girmek istemedim. Akşamları ise buradan bir fotoğraf molası için güzel bir mekan.

Roma’ nın bir başka özelliği ise aslında denize çok yakın olması. Yine Roma Termini Tren istasyonundan yarım saatlik bir seyahatle denize ulaşılabiliyor. Tabii çok güzel plajlar beklemek hayal kırıklığı olabilir  ama yine de denize girilebilecek sahil ve plajlar mevcut. Ostia adı verilen sahilin gayet ideal olduğu söyleniyor. Ben gitmedim ama en azından denenebilir.

Ve Roma. Asla 2 günde bitirilemeyecek kadar güzel bir şehir ama iki günde gezilebilecek kadar da birbirine yakın bölgeleri olan ve gezmesi zevkli bir şehir.

Venezia

Venezia

 

Pantheon Tapınağı

Pantheon Tapınağı

 

İspanyol Merdivenleri

İspanyol Merdivenleri

 

DSC_8272scape (Kopyala)

Venezia dan Colosseum görünümü

 

Roma dan bir görünüm

Roma dan bir görünüm

 

Roma dan bir görüntü

Roma dan bir görüntü

 

St Angelo Castle ( Cem Sultan ' ın tutuklu kaldığı kale )

St Angelo Castle ( Cem Sultan ‘ ın tutuklu kaldığı kale )

 

St Angelo Castle

St Angelo Castle

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*