Rötar ve Uçuşların İptali ile İlgili Yolcu Hakları Neler ? Hakkımızı Nasıl Alabiliriz ?

Bir gün kime lazım olacağı hiç belli olmaz. Rötar, gecikme, uçuş sorunları falan derken bir gün benim de başıma geleceği hep aklıma gelmişti de, en çaresiz anda başıma geleceği  aklımdan geçmezdi.

İşte böyle problemli uçuş dediğimiz anlarda yolcu haklarınızı ya da neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz ?

DSC_6608 (Medium)

En son seyahatimde Miami – Lima arasındaki uçuşumu Avianca Havayolları’ndan satın aldım. Avianca öğrendiğim kadarı ile Kolombiya’ ya bağlı başarılı ve kaliteli bir havayolu şirketi. Ancak son ana kadar yine de içimde endişe ile bekliyorum. Çünkü tarafıma ulaşmış ne bir teyit maili var ne de uçuşunuz yaklaştı gibi bir mesaj. Biraz da bunun etkisiyle erkenden geliyorum Miami havaalanına. Bu arada Miami de tanıştığım yol arkadaşım Kolombiyalı ve Avianca’ nın ne kadar iyi bir havayolu olduğundan falan bahsediyor. Birlikte havaalanına geliyoruz. O, Kolombiya ben Lima yolcusuyum. Ancak bir sorun var ve benim Lima uçuşum ekranda gözükmüyor. Yol arkadaşımda sağolsun beni bu sorun ile baş başa bırakmak istemiyor ancak yapabileceği çok ta bir şey yok. Onunla konuşuyoruz. Ben hallederim bir şekilde diyorum ve artık tek başıma bir şeyler yapma zamanım geldi ve aslında ne yapacağımıda tam bilmiyorum.

Kolombiyalı yol arkadaşım ile Miami havaalanında..

Kolombiyalı yol arkadaşım ile Miami havaalanında..

Yetkili birilerine sordum soruşturdum falan derken nihayet Lima uçuşumu buldum ve uçuş kartımı da aldım, derin bir oh çekiyorum. Demek ki endişe etmem gereken bir durum yok. Sırt çantam ile birlikte artık içeri giriş yapıp Duty Freeleride geze geze saatimi beklemeye başlıyorum. Bekleme salonunda her hangi bir hareket yok. İnsanlar gittikçe kalabalıklaşıyor ancak bir terslik var onu hissediyorum. Bu arada herkesin İspanyolca konuşuyor olması ayrı bir dezavantaj benim için. Bu arada girişteki aramada suyumu aldılar. Hem susuzum hem de açlıktan ölüyorum. Çok pahalı olan Miami havaalanından para harcamaya hiç niyetim yok ve uçağa kadar idare edeyim nasılsa uçakta bir şeyler yer içerim düşüncesindeyim. Ben bunları düşünüp susuzlukla da mücadele ederken bir yandan da bir şeyler olup bitiyor bende bekliyorum. Nihayet bir görevli çıkıp açıklama yapıyor ama İspanyolca !!

Ve kalabalıktan yükselen noooo benzeri ses var ki bu şu demek .. Uçak rötar yaptı.

E şimdi ne olacak? Haklarım hakkında hiçbir şey bilmiyorum. Gecikme olduğunda, uçağım rötar yaptığında, aktarmalı uçuş kaçırmada, uçağım geciktiğinde falan neler yapmalıyım acaba ??

Neyse ben olaylara tekrar geri dönüp, görevliye ben İspanyolca bilmiyorum lütfen bana İngilizce anlatır mısınız diyorum. Uçağın yaklaşık 5 saatlik bir gecikme yapacağını, bu nedenle havaalanı içerisindeki bekleme salonlarında ve cafetaryalarda bekleyebileceğimi anlatıyor. İsimlerini uçak biletime yazdığı cafelerden yapacağım yiyecek ve içeceklerin 15 dolara kadar karşılanacağını ayrıca anlatıyor yeniden. Bu duruma sevineyim mi üzüleyim mi bende bilmiyorum. Uçağım gecikti ama haklarım hakkında hiçbir bilgim yok ve madem öyle oldu bende keyfini çıkarıp şu su ve yiyecek işini halledeyim diyorum. Yolcu haklarımı bilmediğim için onlar ne derlerse o.

Avianca uçuş kartı ve bana verilen hakların uçuş kartına yazılması ..

Avianca uçuş kartı ve bana verilen hakların uçuş kartına yazılması ..

Hamburger mi yesem, pizza mı yoksa tavuk mu ? Uçuş kartımda 3 adet cafeterya ismi yazılı. Sanki pizza daha uygun ve daha doyurucu gibi, bir pizza alıyım sonra hamburger ya da tavuk yerim diyorum. Ve ismini hepimizin bildiği meşhur pizzacıya Avianca’ dan geldiğimi gösteriyorum ki, kasiyer durumu anlıyor zaten. Ama diyalog bambaşka. Ben bir pizza karar verdim fiyatı 4.90 dollar. Siparişi alacak bayan, sizin 15 dollar hakkınız var diye uyarıyor beni. Tamam artan parayı sonra kullanırım dediğimde ise ‘’maalesef olmaz hakkınız yanıyor tek seferde yapmalısınız ’’ diyor. Tabii ben hemen Türk işi kısa bir düşündükten sonra, kısa bir hesap yapıyorum ve ‘’paket yapabilir misin o zaman ‘’ diyorum. Bir 4.90 daha .. Bir su ve bir cola. Tam 16 dolar.  Tüh denk gelmedi olsun hiç mi para vermeyelim olsun o kadar.

Karnım doydu, sırt çantamda bir paket pizza, suyum var, sınırsız koladan da yararlanmışım. Bedava internet zaten cabası derken, tekrar bekleme salonuna gidiyorum orada insanlara bir şeyler imzalattırıyorlar. Ne olduğu hakkında bilgi almaya çalışıyorum.

  • İsim neydi ?
  • Heceliyorum artık ..
  • U fuk Ak Kus
  • Yes Mr. Ak kus ..
  • diye heceliyerek bir cevap ve imza isteniyor.

Şimdi imzayı atıcam da, neye imza atıyorum? Ne gibi haklarım var? Nelerden feragat ediyorum acaba? Hiçbir bilgim de yok maalesef ama artık bunu yorgunluktan ve çok sıkılmış olmamdan düşünemiyorum. Ne sinirliyim ne kızgın. Sadece eğer aktarmalı bir uçuşum olsaydı bunu nasıl çözeceklerdi onu düşünüyorum. Bir de aktarmalı uçuş kaçırma sorunu ile karşı karşıya kalacaktım, uğraş dur. Bu arada Lima planlarımda altüst oldu artık onu sorun etmiyorum. İmzayı attım ve uçağa geçiyorum. Uçak içinde beklemediğim bir durum yine ve uçakta bir kağıt dağıtıyorlar. Tam olarak 210 Dolar değerinde ve özür niteliğinde hediye bilet gibi bir şey.

Aklımdaki ilk soru ??

  • Bu parayı nakit olarak alabilir miyim ?
  • Hayır .. Sadece uçak bileti alabilir, bir ceza ödemeniz gerekirse ödeyebilir, uçuşunuz varsa değişiklikte kullanabilir ya da mevcut biletiniz var ise Business Class olarak değiştirebilirsiniz. Cevabı geliyor.

Düşünmüşler vermişler, ben bu kadarını da beklemiyordum. Ama bu süreç içinde hep kendime şu soruyu sordum. Neden bu kadar senedir yolcu haklarını bilmiyorum. Ya da bilsem bile hakkımı nasıl arayacağım. Tabii ki bu da ayrı bir sorun.

1384534801000

Şimdi düşünüyorum da sık sık seyahat edenlerin en çok bilmesi gereken konuların başında yolcu hakları, rötar, gecikme, aktarmalı uçuş kaçırma, uçuş sorunları ve problemli uçuş gibi konular geliyor. Bence bunları bilelim ve son zamanlarda sıkça duyduğumuz uçağım gecikti sözü karşısında hakkımızı arayalım. Bu tür durumlarda hakkımızı arayabileceğiniz bir site önerisi ise hakkiniyedirme.com

Böyle bir şey benim başıma gelinceye kadar ne haklarımı biliyordum ne de hakkımı nasıl arayacağımı. Bazen benim bile çok önemli değil dediğim bazı uçuş sorunları yeri geldiğinde çok çok önemli hal alıp büyük sorunlar doğurabilir. hakkiniyedirme.com adresini kullanarak yolcu haklarınızı öğrenebilir ve bu tür sorunlarınız karşısında bir çözüm bulabilirsiniz. Hatta rötar, iptal, aktarmalı uçuşu kaçırma, değişiklik ve uçağa alınmama gibi mağdur olduğunuz durumlarda artık başvuru yapabileceğiniz hakkiniyedirme.com adında bir adresiniz var. Siz başvurunuzu yapın ve takibi onlar sizin yerinize yapsın.

Belki ben biraz şanslıydım. Ama her zaman bu kadar şanslı olacağımızın bir garantisi asla yok ve bence bundan sonra asla hakkınızı yedirmeyin.

 

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Gerekli * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*