Sanatın Zirveye Çıkmış Hali .. Casa Mila ( La Pedrera ) ..

Gaudi’ nin harika eserlerinden bir tanesi olan Casa Mila, Barselona’ da ilk görülmesi gereken çok özel binalardan bir tanesi kesinlikle. Ulaşımı ise son derece kolay. Ünlü Gracia caddesi üzerinde bulunan ve sanatın en güzel örneklerinden olan bu binayı ziyaret etmek için kesinlikle internet üzerinden bilet alınmasını tavsiye ederim.

Normalde benim Barselona’ da hemen hemen her gün önünden geçtiğim bu sanat harikasını ziyaret etmek için o sırayı beklemek yerine, hemen kapısının önünde ücretsiz interneti de kullanarak biletimi aldım ve sıra beklemeden içeri girmek çok kolay oldu gerçekten.

Casa Mila Gaudi' nin en güzel sanat eseri binalarından sadece br tanesi

Casa Mila  ( La Pedrera ) Gaudi’ nin en güzel sanat eseri binalarından sadece bir tanesi..

 

Casa Mila giriş ücreti ne kadar ?

İşte fazlasıyla para verdiğimi düşündüğüm giriş ücreti yetişkinler için 21 Euro ve bana sorarsanız sanatseverler ve fotoğrafçılar için fazlasıyla değiyor diyebilirim. Bu arada bir kısa not daha bildireyim. Binaya en güzel ışık gelen zaman öğleden sonra 15.00 ve sonrası. Bu saatten sonraki ziyaretlerinizde çok daha güzel fotoğraflar elde edeceğinize emin olabilirsiniz.

Bina dışarıdan büyük bir ilgi odağı ama asıl sürprizler ve sanatın asıl ön plana çıktığı güzellikleri içeride görebiliyorsunuz. Gaudi binanın dış yapısını dalga ve yosun hissi verecek şekilde tasarlamış. Ancak içeri girdiğinizde binanın içinin gün ışığı ve güneş ışıklarını da alacak şekilde tasarlanması apayrı bir farklılık kazandırmış.  Sanıyorum bu kadar çok pencere olmasının sebebi de ışık ve güneş.

Casa Mila ( Çatı Görüntüsü )

Casa Mila ( Çatı Görüntüsü )

 

Tabii ki Casa Mila’ yı bu kadar ünlü yapan mimari yapısının yanında çatısında bulunan figürler ve heykeller. Binaya girdikten sonra asansörle çatı katına çıkıp asıl sanat eserlerini burada görüyorsunuz ve bu figürler ve mimari eserler son derece etkileyici. Casa Mila için iki ayrı bilet mevcut bu arada. İsterseniz akşam 20.00 dan sonrasına da bilet alabilir akşam saatlerinde de burayı ziyaret edebilirsiniz. Eğer gündüz bileti almışsanız son ziyaret saatiniz akşam 20.00 .. Artık akşamın son ziyaret saatine kadar Casa Mila’ nın tadını çıkarabilirsiniz. Hatta çatı katından biraz Barselona manzarası izlemekte var.

Casa Mila ( La Pedrera ) ..

Casa Mila ( La Pedrera ) ..

 

Casa Mila 1984 yılında UNESCO Dünya Miras Listesine girmiş mimari bir başyapıt. Yapımı 1906-1912 yılları arasında tasarlanmış ve tamamlanmış. Gaudi binayı yaparken ofis ve rezidans şeklinde tasarlamış olduğundan bina içerisindeki bu ofis ve rezidansları görmek için çatı katından yürüyerek binayı gezme imkanınız da ayrıca var. Sanatın ve sanatçının en güzel örneklerinden olan Casa Mila aynı zamanda Taş Ocağı anlamına gelen La Pedrera adı ile de biliniyor.

Bilet için resmi internet sitesi https://www.lapedrera.com/en/home

Casa Mila Caddeden görünüm ..

Casa Mila Caddeden görünüm ..

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*