Sessiz ve Renkli Yansımalar .. Trondheim / Norveç ..

Bergen’ den Norveç’in Trondheim kentine tren ile gitmeye karar verdiğimde yolun en fazla 5-6 saat süreceğini tahmin ediyordum. Yani en azından haritaya baktığımda durum onu gösteriyordu. Ancak tren yolculuğunun 14 saat ve üzeri süreceğini gördüğümde bu işte bir terslik olduğunu düşünmeye başladım. Ama durumun açıklaması şu ki ; Norveç’ te bazı şehirlere gidebilmek için ilk önce başkent Oslo’ ya tren seyahati yapmanız ve daha sonra aktarma yapıp Trondheim trenine binmeniz gerekiyor . Bunun sebebi ise Fiyordların ülkenin içine kadar giriyor olması ve haritaya baktığınızda göreceğiniz üzere yolların dikine gidilemeyeceği. Artık mecburen fiyordların üzerinden geçiş olmadığı için böyle bir yolculuk yapmak zorundasınız.  Bu durum belki de dinlenmek için bir fırsat ama 14 saatte az değil ki ya ..

Trondheim dan harika yansımalar ..

Trondheim dan harika yansımalar ..

 

Trondheim Norveç’ in yine bir liman kenti ama görülecek çok güzel Ahşap Renkli Evleri ve onların suya yansıyan çok güzel fotoğraf görüntüleri mevcut. Zaten kenti Bergen’ den ayıran en büyük özeliği de bu. Oslo, Bergen, Trolltunga kadar meşhur olmasa bile bana göre Norveç’ e kadar gelmişken mutlaka gelinmesi gereken yerlerden bir tanesi. Hatta en güzellerinden.

Trondheim / Norveç

Trondheim / Norveç

 

Neyse hiç tereddütsüz çıktım yola ama ne yolculuk anlatamam. Yatıyorum kalkıyorum, muhteşem manzaralarla yola devam ediyorum yolculuk bitmiyor. Kitap okuyorum, dergiler bulup onları karıştırıyorum yolculuk yine bitmiyor. Bu arada tekrar söylemeliyim, Norveç trenleri gördüğüm en konforlu trenler. Tren içerisindeki bedava internet olmasa hayatta vakit geçmez. Ama o da bir yere kadar. İnternete gir gir bak bak gözlerim acıyor artık. En azından bazı duraklarda inen binenleri izlerken bile vakit geçiyor. Ne hayatlar ilerliyor bu yolculuklarda, kimlerin ne gibi hikayeleri var kim bilir, onları bilemiyorsun. Artık uykuyu Oslo’ da aktarma yaptıktan sonrasına saklıyorum. Aklıma gelen en ilginç konu da şu; Günlerce kuzeye ilerlemişken bir gece mecburiyetten de olsa Oslo’ ya başlangıç noktama geri gelip yeniden kuzeye ilerliyorum. Gerçekten ilginç geliyor bana. Bir gecelik hatta 20 dakikalık ta olsa yeniden Oslo tren istasyonuna ayak basıp Trondheim trenine biniyorum. Kısaca şu, İzmir’ den Ankara’ ya gitmek için İstanbul’ a gidip tekrar Ankara’ ya yola çıkmak gibi bir şey. Yani bir üçgen çiziyorsunuz ama ne yapalım ülkenin coğrafi yapısı ancak buna izin veriyor ve elden gelen bir şey yok.

Trondhein harikulade bir şehir ve evlerinin suya yansıyan görüntüleri mükemmel ..

Trondhein harikulade bir şehir ve evlerinin suya yansıyan görüntüleri mükemmel ..

 

Sabah saatlerinde Trondheim Tren istasyonundayım. Küçücük ama sıcacık bir garı var. İçeride dinlenmek için hatta uyumak için uzun koltuklar yapılmış. O kadar saat tren yolculuğunda dinlendin bu neyin uykusu demeyin. Ne kadar uyumuş olsam da o ikili koltuklarda iki büklüm uyumak o kadar da kolay değil. Benim uzanarak biraz uyumam lazım. Hem ayrıca sabah saatin henüz 6 sı ve  sabah sabah nereye gidebilirim ki en iyisi dinlenmeye devam.

IMG_7546 (Medium)

Trondheim Tren İstasyonu ..

 

Trondheim tren İstasyonunda dinlendiğim ahşap koltuklar ..

Trondheim tren İstasyonunda dinlendiğim ahşap koltuklar ..

 

Yansımalar muhteşem ..

Yansımalar muhteşem ..

 

O kadar güzel dinlenmişim ki güneşli bir Trondheim sabahında gayet neşeli ve güçlü olarak sırtımda sırt çantası ile çıktım tren garından. Şehir o kadar güzel gözüküyor ki anlatamam. Fazla kalabalık yok, geniş caddelerde nereye gittiğimi bilmeden ilerliyorum. Tesadüfen turist ofisine geliyorum ve edindiğim bir harita ile istediğim bölgeye, nehir kenarında kurulu renkli ahşap evlerin oraya yürüyorum. Mesafe uzak değil ve istediğim yerdeyim. Evlerin sudaki yansıması ve renkleri harika.  Oradaki sessizlik ve ortam mükemmel. Bulutların da nehirdeki yansıması ile sanki rüyalar aleminde gibiyim. Karnımı ayaklarımı soktuğum nehirde, ekmek arasına hazırladığım sandviçlerle doyuruyorum. Ama aldığım tadı anlatmam imkansız. Evlerin nehire bakmayan tarafı cafelerin ve restoranların olduğu bir sokak. Aslında günlerdir yoldayım ve duşa ihtiyacım var. Otel bakıyorum çok pahalı. O esnada internet üzerinden bulduğum Bulgar Asıllı Türk kardeşlerimiz ile irtibat kurdum. Bana Solsiden bölgesine gel diye mesaj attılar. Solsiden bölgesini yoldan geçenlere sordum bulunduğum yere 5 dakika yürüme mesafesinde. Bu arada Norveç’ liler harika insanlar. Yol konusunda veya bir ihtiyacınızı söylerseniz kesinlikle yardımcı oluyorlar hatta daha fazla ne yapabiliriz gibi hissettiklerini fark ediyorum. Solsiden bir alışveriş bölgesi, etrafında çok güzel kafeler ve oturma alanları var. Trondheim’ da dikkatimi çeken nedense her yerde fazlası ile kafe ve restoranlar mevcut. Sosyal hayatlarına ve birlikte oturup birlikte vakit geçirmeye çok önem veriyorlar. Bu arada ben bunları düşünürken buluşma noktasında Kenan isminde ki asıl adı Kerim olan Bulgar asıllı Türk kardeşim beni eliyle koymuş gibi buluyor. Benim buluşacağın kişi olduğumu nasıl anladın ya diye soruyorum. Sadece gülümsüyor. Galiba salak salak etrafına bakan bir tek ben varım herhalde diye düşünüyorum. Kenan ve arkadaşı Emin harika arkadaşlar. Türkiye’ yi çok seviyorlar. Türk olmaktan onur duyuyorlar. Bunu burada hissetmek beni de onurlandırıyor. Bol bol sohbet ediyoruz. Evlerine davet ediyorlar ve sonunda bir güzel duş alıyorum. Elbiselerimi havalandırıp şarzlarımı da hallediyorum. Hatta ardından çok ta güzel bir et yemeği de yiyoruz birlikte ve ben gece fotoğrafları çekmek için nehir bölgesine gitmek istediğimi söylüyorum. Bana bir de günlük otobüsleri kullanabileceğim günlük otobüs kartı hediye ediyor. Ne kadar teşekkür etsem az.

Trondheim' in meşhur alışveriş bölgesi Solsiden de beklerken ..

Trondheim’ in meşhur alışveriş bölgesi Solsiden de beklerken ..

 

Trondheim da uzun pozlama bir fotoğrafım ..

Trondheim da uzun pozlama bir fotoğrafım ..

 

O renkli ahşap evlerin arka sokağı ve evlerin cafe olarak kullanıldığı sokak..

O renkli ahşap evlerin arka sokağı ve evlerin cafe olarak kullanıldığı sokak..

 

Bayrağımla Trondheim dayım ..

Bayrağımla Trondheim dayım ..

 

Yansımalarla Trondheim ..

Yansımalarla Trondheim ..

 

Gün batımına doğru yeniden nehrin kenarında o muhteşem yansımalardayım.  Norveç’ in bu beyaz gecesinde hava kararmak bilmiyor ama her dakika daha güzel görüntüler daha güzel yansımalarla belki en uzun ve en zevkli fotoğraf çekimlerimi yapıyorum burada. Belki kentin başka gezilecek yerleri de vardır ama benim için bu kadar yetiyor. Hatta gelirseniz Trondheim için sadece bir gün yeter diyebilirim. Trondheim mutlaka görülmesi gereken çok özel bir şehir ve fotoğrafçılar için nefis kareler sunuyor diyebilirim. Artık gece treni ile kuzeye daha kuzeye gitme zamanı. İzninizle yollardayım… gezenkelebek.com

Trondheim / Norveç

Trondheim / Norveç

 

Trondheim da akşam saatlerinde kayak keyfi ..

Trondheim da akşam saatlerinde kayak keyfi ..

 

Trondheim rüyası ..

Trondheim rüyası ..

6 yorumlar

 1. Bu guzel ötesi paylaşımın için teşekkür ederim .Daha sonra yararlanacaklarım için de ayrıca Mutlu oldum.Ikı gün sonra Napoli ve Amalfi ye gidiyorum nasipse ?Bu yıl İtalya ya da dolaşıyoruzRoma ve kuzey İtalya ,Como dahil gördük.Avrupa bitmedi daha.İsveç ve kuzeyi tamam.Uppsala,ya kadar.Norveç de çok istiyorum.Geç kaldık biz çok geç.Siz en iyisini yapıyorsunuz.Bence gezgin olmak,gezmek dünyada sahip olunacak en büyük zenginlik ve güzellik.Çok tebrikler .Bunu başarabilmek çok büyük mutluluk.Sevgilerimle .Yolunuz açık olsun ,hep güzelliklerle dolsun.Selamlar.

  • Sevgili Gülsen, ilgin ve verdiğin değer ve bir o kadar güzel olan yorumların için çok çok teşekkürler.. Senin de yolun hep açık olsun. En yakın zamanda Norveç sürprizi yaşaman dileklerimle..

 2. Norveç soğuk soğuk diyip hep düşünmekten, gitmekten kaçıyorum ama böyle yazılar, fotoğraflar karşıma çıkınca da yutkunuyorum.
  Durduk yere gaza gelip rotalara bakmaya başladım bile. Alacağın olsun.
  Fotoğraflar harika bu arada.

  • Sevgili Güneş, Norveç soğuk ama bu doğal güzelliklerde o soğuğu hissetmiyorsun bile.. Aslında sana çok yakışacak bir rota.. İlk fırsatı değerlendirmelisin ve çok güzel fotoğraflarla da döneceğine eminim.. Şimdiden bol şans …

 3. Sevgili Ufuk merhaba,
  Paylaşımların harika, detaylı ve keyifli yazmışsın çok teşekkürler. Temmuz ayında Norveç’te olacağım ve yazdıkların çok faydalı oldu.
  Genellikle trenle seyahat etmişsin, biz araba kiralamayı düşünüyorduk. Çünkü trenle seyahate göre araba zaman açısından daha avantajlı görünüyor. Mesela Bergen’den Trondheim trenle 14 saat ama arabayla 9 saat görünüyor haritaya baktığımda. Sormak istediğim özellikle kuzey noktalara giderken arabayla gitme konusunda zorluk var mı?
  Şimdiden teşekkürler ve bol keyifli seyahatler diliyorum.

  • Eğer yanımda biri olsaydı ya da bir iki arkadaş bende araba kiralamayı düşünebilirdim. Zaman açısından çok faydalı olabilirdi. Ama trende gece uyuma ve dinlenme imkanı da buldum onuda düşünmek lazım. Kuzeye doğru araba ile gitmek zor değil hatta ulaşımın kısıtlı olduğu yerler de çok ta işinize yarayacaktır. Araba ve karavanla seyahat edenlerin sayısı bir hayli fazla özellikle kuzey yollarında. Yollar güvenli ve yol durumu ile ilgili bir zorluk olacağınıda sanmıyorum. İyi yolculuklar dilerim.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*