SIRT ÇANTALARIMIZLA ÜRDÜN’ DEN GERİYE KALANLAR !!

SIRT ÇANTALARIMIZLA ÜRDÜN’ DEN GERİYE KALANLAR !!

Wadi Rum / Ürdün

 

Şimdi niye aynı fotoğraftan iki tane var diye sormayın çünkü birincisinde Merve yok Taner var. Bende Merve’ nin olduğu fotoyu da yüklemeye karar verdim. 

 

Üçtük beş olduk, beştik yedi olduk, yediydik on olduk. 3 günde ekibi tamamladık. Sırt çantalarımızla Ürdün Whats App grubunu da kurduk. Ardından 12 olduk ve en son iyi ki katılmış dediğim grubun erkek popülasyonunu dengeleyecek Zeynel ve Taner ile ondörtte grubu kapattık.

Biz iki kişi Gamze ile Safranbolu’ dan aracımızla geliyoruz. Şeyda, Pınar ve Hasret Ankara’ dan, Derya, Melike ve Filiz İstanbul’ dan katılacaklar. Zeynep ve Merve’ de İstanbul katılımcıları bu arada. Antalya’ dan ise Ali Rıza ve Şükran.,

Zeynel ve Taner Thy personeli olmanın avantajını kullanarak kendi imkanları ile Ürdün’ e sabah saatlerinde vardılar. Hatta otelden fotoğraf bile paylaşmışlar.

Esenboğa havaalanında buluştuk yalnız bir sorun var Gamze ve Hasret memur oldukları için yurt dışına çıkış izinlerini almamışlar.

Gidemiyorlar dı !!

Gamze yoğun telefon trafiği ile tüm Karabük Safranbolu’ yu ayağa kaldırdı ve son dakika, hatta biz içeri girmiş umudu kesmiştik bile, Gamze’ nin beklenen faksı sonunda geldi ve nihayet uçağa yetişti.

Tek üzüntümüz Hasret oldu. Bir de tabii ki çantasında kalan sarmaları börekleri ve dolmalar ..

Herkes içeri giriş yaptı en son biz Şeyda ile Xray lerden geçerken ben takıldım. Uçağa sıvı yasak ve ben çantanın içinde güneş kremimin olduğunu tamamı ile unuttum. Üstelik 200 gr. Tüm ekibi kremleyecektim sanırım. O sırada Derya geldi sanırım yüce yaradan gönderdi.

Ufuk ne oldu ?

Güneş kremi takıldı !!

E bana ver çaktırmadan ben gideyim !! ( Derya kremi aldı gitti ben çantayı topluyorum )

Görevli !! Beyefendi kremi attınız mı ?

Evet attım ..

Bakıyor çöpte krem yok. Atmadığımı çantama geri koyduğumu düşünerek arkadaşına dönüyor.

Beyefendinin çantasını bir daha kontrolden geçirir misiniz lütfen .. Tabi tabi sorun yok ( ben ) .. Sırt çantam bir daha geçiyor. Xrayden bir şey çıkmadı. Çöptede yok. Gözü bizi masum masum izleyen yanında duran Şeyda’ ya takıldı. Tek ihtimal bu altın değerindeki krem Şeyda’ da olmalı. Görevli, yine arkadaşına dönerek, Hanımefendinin çantasını da bir daha Xrayden geçirelim lütfen !!

Şeyda kendinden gayet emin. Tabii tabii bir daha bakın. Bu defa xrayden Şeyda’nın sırt çantası geçiyor. Onda da bir şey çıkmadı. Sanırım gidebiliriz. Biz Şeyda ile içimizden gülüyoruz. Şeyda’ ya diyorum, hiç Derya’ lara bakma dümdüz yürüyelim yoksa adam hala çöpe bakıyor şimdi bizim diğer ekibi görüpte uyanmamalı.

Nihayet Ürdün’ deyiz. Aramızda bir tek Hasret yok. Bir mesaj atmış bana. İstanbul’ dayım bana otelin adresini gönderin buradan gelebiliyorum diye. İnanılmaz etkilendim hepimiz inanılmaz sevindik.

Bu arada çıkış sorunu yaşayan iki kişi Hasret ve Gamze. İkisi de memur. İkisi de hemşire. İkisi aynı üniversitede okumuşlar oradan tanışıyorlar ve her ikisi de Kırşehir’ li .. Ne diyeceğimi bilemedim havasından mı suyundan mı diyelim. Nedir bu rahatlık ..

Bir şey daha var, Hasret ile Gamze’ nin daha önce birlikte Kopenhag bileti alıp yakmışlıkları da halk tarafından henüz bilinmiyor.   

 

Amman Pasha Hotel

 

Ali Rıza grubun lokomotifi, yeme içme eğlence ondan sorulur. Her seyahate lazım bu adam. Ayrıca aracınız yolda kalırsa iyi araba itiyor diyorlar. Tek sıkıntısı etsiz bir menü ile uzun süre aç duramıyor hepsi o kadar. 

Ali Rıza ve her zaman gülümseyen yüzü ..

 

Merve inanılmaz enerji dolu ve takip edilebilecek harika bir instagrammer .. beniyiyimanne yi takip edin. Birbirinden güzel fotoğrafları ile gözümüzü ayrıca boyadı. Sevgili köpeği Karamel ile tanışmayı da umuyoruz ilk fırsatta.

Merve, o kahkaların tek sahibi .. Nasıl yani ya oha falan abi ..

 

Şeyda’ nın pozitif bakışı ve uyumu ile güzel gülen gözlerinden herkese lazım. İyi ki vardı .. İtiraf ediyorum ben kolay kolay bir şeyden etkilenmem ancak kendisi duruşu ile bana çok şeyler kattı. Seni tanımak güzel ..

İşte tam da burada ..

 

Pınar için çok şey yazabilirim. Sessiz sakin, uyumlu, yardımsever ve biraz da kapalı kutu. Ne zaman nerede olduğu nereden çıkacağı belli olmaz. Biraz erken uyuyor olsa da biz onu çok uyuyor diye hatırlamayacağız.

Bir el salla Pınar ..

 

Gamze’ nin yurtdışına ilk çıkışı olsa da sonunda şeytanın bacağını kırdı. Gruba fotoğrafları ile renk kattı. İlk yurtdışı seyahatinin Ürdün olması ayrı bir acı .. Olsun du nasılsa Avrupa yapacak bu kız ..

Hoşgeldin Gamze

 

Hasret, iyi ki diyorum ne yaptı etti sonunda katıldı. Dolmalar Türkiye’ de kalsa da kendisinin yaptığı fedakarlık takdir topladı. Gruba apayrı bir neşe ve güzellik kattı.

Henüz hiç bir şey kaçmadı .. Petra / Ürdün

 

Şükran neşeli ve samimi. Antalya’ dan katılıyor olmasına rağmen aslında kendisi Real Mardin’ li. Sevgili öğretmenimizi çok sevdik. Eminim bir seyahatte daha buluşacağız.  

Güzel çıkmışız .. Şükran Go Pro Take a Photo yu da çözdü benden önce ..

 

Bir de Zeynep var hiç susmayan. Hem geveze hem komik. Evlilik teklifi hikayesini anlattı da anlattı yine de anlamadık. Gözleri kapalı konuşabilme özelliğine sahip. Kendisine özel Eylül de sırt çantalarımızla düğüne etkinliğini de yapacağız.

Havaalanında çiçeklerle karşılanan bir sırt çantalımız mı var .. ?

 

Derya, Melike ve Filiz üçlüsünü ayırmıyorum. Onlar Mazhar Fuat Özkan gibiydiler. Hiç enerjileri bitmedi ve tecrübeleri ile burada bizimle olmaları bizim için büyük bir şanstı. Derya’ nın enerjisi, Filiz’ in gülümsemesi, Melike’ nin objektifi hiç eksik olmadı. Özellikle Melike’ nin bizi çektiği fotoğrafları beğenmeye doyamadık.

 

Muhteşem üçlü ..

 

Zeynel grubun heyecanlı, meraklı, neşeli ve hareketli adamı. Yerinde tutmak mümkün değil. Kankası Taner ile harika bir uyum içerisinde. İz bırakanlardan. Sanki adam akrabam gibi hep yanımdaydı. Sanırım biz Zeynel ile daha çokk seyahat yaparız.

süper adam bu ya ..

 

Adamım bu işte kendisi kardeşim gibi ..

 

Taner bu grubun en yardımsever ve karizmatik adamı. Fotoğrafçı özelliğini sonradan keşfettik. Doğru ve akıllı tespitleri kahkahalara boğdu hepimizi. Thy anıları ise unutulmaz. Kendisi bu gruba ayrı bir renk kattı. Hatta şu yazımı yazarken bile esprileri yüzümü gülümsetti diyebilirim.

Taner ya bir insan işini bu kadar ciddi mi yapar :)) kocaman alkışlar ..

 

Taner Ürdün’ de kankası ile karşılaşırsa

 

Kimse Go Pro Take a Photo yu unutmayacak. Go pro ile sınanıyorum sanırım. Elbet bir gün sözümü dinleyecek, inanıyorum.

Go Pro Take a Photo

 

Asıl bomba şu ki Merve ile Şeyda’ nın başka başka tur liderleri ile aynı tarihlerde yapmış oldukları Kenya gezilerinden bahsederken sen hangi tarihte gitmiştin acaba deyip ardından e bende o tarihte oradaydım demeleri. Ve ardından, e orada iki türk kızı var diyorlardı, e işte o bizdik bir arkadaşım daha vardı cümlesi. Bi dakka bi dakka hatta orada bir kişi 4 yaşında bir kızı ile gelmiş dediğinde ise, e işte o da bendim kızımda vardı.. Ahahahha .. Hatta kızlara biz çakmak vermiştik. Tamam doğru biz ateş sormuştuk falan, yuh yani bu kadar. Hadi ölelim. Bence turun en güzel diyaloğu idi ve bundan sonra Şeyda ile Merve sonsuza kadar mutlu yaşadılar.

5 günlük turumuzda ilk ve son günümüzü Amman’ da geçirdik. Dünyanın 7 harikasından biri olan Petra’ da konakladık. Wadi Rum da çöl safari yaptık ve gece çölde konakladık.

Her yerimize çöl kumu girmiş olsa da gece Wadi Rum Çölünde kumlara yatıp gökyüzünde samanyolunu izlemek harikaydı. Taner in kayan yıldızları beklemesini ve Zeynel sen sağa bak ben sola demesini unutmuyorum.

Wadi Rum da günbatımını keyifle izledik gün doğumunda ise bu kadar kızıl renk görmesek bile sabaha kadar çöl tepelerinde beklemek güzeldi.

 

Günadoğumu ve biz .. Wadi Rum

 

Kamyonetlerin arkalarında Petra’ da ve Wadi Rum’ da açık havada yaptığımız pick up free style seyahatler ayrı bir keyif verdi. Biz bunları da çok sevdik.

Pick Up  Style

 

Pick Up Style

 

Pick Up Style

 

Pick Up Style

 

Çölde bir tek araba itmediğimiz kalmıştı nihayet bu da bizim arabaya nasip oldu onu da ittik. Yalnız diğer araçtakiler bizden terler akarken keyifle bizi seyretti. Tarih bunu da not aldı tabi ki. Bedevi kral kampın sahibi kendisinin ismi Zidane, baktı bizden bir halt yok tekerin üzerine çıkıp zıplamayı bile denedi. Bilmem kaç devesi olduğunu da kızlara söylemeyi unutmadı tabi.

Wadi Rum ..

 

Petra gecesine 9 kişi katıldık. Mumlar eşliğinde bir müzik dinletisi başladı ortalık sessizlik ilahi bir hal aldı falan. Taner’den muhteşem espri geldi yine ‘’ abdest bari alsaydık ‘’ ..

Petra Night

 

Survivor gibiydik hatta özellikle Petra’ da ..  Ama survivordaki gibi ada konseyine küsüp çadırını alıp başka bir yere barınak yapan olmadı. Hatta bir arada kalmaktan da çok büyük tat aldık ve daha çok kaynaştık. 

Ayak selfiesi olmadan olmaz

 

Al Hazne – Petra

 

Petra

 

Seyahat bitti ben hala Wadi Rum daki kumların üzerinde oturduğumuz yere sahil diyorum. Akşamları sahilde oturup sanki samanyolunu sahildeki kumların üzerinde izledik gibi geliyor bana. Hâlbuki çölün tam ortasındaydık.

Çöldeki sahilimiz .. Wadi Rum

 

Bu pozu seviyorum aynı tepe aynı poz ve yine bir günbatımı Wadi Rum da

 

Geri dönüş yolunda Wadi Rum’ dan merakla mayolar şortlar bikiniler hepimiz hazır bir şekilde dünyanın en yoğun tuz oranına sahip ikinci gölü Dead Sea’ ye gittik. Bakalım nasıl batılamıyormuş denemek istedik. Batmayı beceremedik boy verebilen olmadı ama suya dalan birilerini de vardı. Dalacakları hiç aklıma gelmedi. Ben sadece gir anlamında dal dal demiştim.. 

Tuz yoğunluğu sebebiyle batmanız mümkün değil. Keyifle yatıp kitabınızı bile okuyabilirsiniz. Ben bu keyfi hak ettim .. Bu arada bu kare ilk seyahatimden

 

Kaç gündür et yemeyen biz son gün Amman’ ın en ünlü burgercisinde etleri dibine kadar yedik, hatta yiyemedik kedileri besledik. Ardından starbucks keyfini de aradan çıkardık tabi.

En büyük korkuyu ise Gamze yaşattı. Amman da Starbucksta oturduğumuz akşam bu gece son gecemiz eğlenelim dedik. Gamze ben otele gitsem olur mu dedi. Hay hay bir taksiye binip otele gidebilirsin. Starbucks önünden bindiği taksiden yarım saattir haber yok. Oteli arıyoruz, oteldekileri arıyoruz Gamzeden ses yok. Neler kurdum neler. Taksinin neden plakasını almadım diye kendime kızıyorum. Belki Starbucksın kameralarından bulabiliriz. Neyse ki beklenen haber Hasret’in Gamze ile lobi de çekilmiş fotoğrafı ile geldi.

Lobi den mutlu kareler

 

Son gecemizde ise inanılmaz bir eğlence yaptık.  Amman gecelerine aktık. Hatta çok hızlı bir giriş yaptık. Biz bu eğlenceyi fazlasıyla hak ettik. Regency hotelin çatı terasındaki diskoyu keşfeden moderatör elbette gecelerin adamı Ali Rıza ve eğlencenin mimarı Merve idi. Şeyda’ ya ise her yer Paris ..

Ammanda eğlence başlasın ..

 

En büyük şaka ise Ali’ nin eseri. Amman havaalanında gruba atılan Hasret geri dönemiyor haberi hepimizi merakta bıraktı. Off yine mi dedik ama sonunda haber feyk çıktı .. Trollendik ..

Otel çıkışımız

 

Bu arada Beyaz deve seni de unutmayacağız.

 

Elbette seni de unutmayız.

 

Biliyorum hepimiz bir gün bir yerde bir araya geleceğiz. Böyle bir seyahati ve birbirimizi de güzel anılarımızla hatırlayıp hep özleyeceğiz. Ekibimiz çok çok güzeldi. Herkese teşekkürlerimle,

Şeyda Kartal

Merve Usta

Zeynel Oktay

Taner Barın

Nihal Gamze Demir

Hasret Sakarya

Ali Rıza Günel

Şükran Alpar

Zeynep Demirtürk

Pınar Özdin

Derya Erkut

Melike Kurşunoğlu

Filiz Kopuz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir yorum

  1. Tek kelimeyle muhteşem..Hem geziniz hem rehberiniz hem ekibiniz..İnsan olmanın ve keşfetmenin ritmini yakalamış insanlar bir buluşma organize olmada bile 40 yıllık samimiyet ve paylaşımı yapabiliyor ve anın mutluğunu birbirine pozitif olarak aktarabiliyor..Nacizane bunu fotoğraflardan bile absorbe edebilen biri olarak nice seyahatler ile dünyamızı ve anımızı paylaşmayı bilen İNSANLAR ile tanışmak ve ömrüne hatıralarda İZ bırakan insanlardan eylesin..Hepinize BAŞARILAR ve MACERA keşif dolu geziler diliyorum..

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*