Sırt Çantamla Amerika .. New York Günleri ..

IMG_5170 (Medium)New York’ a gidebilmek için Philadelpia’ da China Town’ dan bindiğim bir otobüsle çıkıyorum yola. 12 dolar gibi ucuz bir bilet bularak bindiğim otobüsünde yarısı neredeyse Çinlilerle dolu haliyle. Philadelpia New York arası 2 saat sürüyor ve sabah 10 gibi New York’ ta ki China Town’ da alıyorum soluğu. Hava kapalı ve sisli New York’ ta. Puslu bir hava. Amerika’ da konaklama ücretleri son derece pahalı. Şimdi 50 dolar verdiğim hosteli bulmak için çıkıyorum yollara. Hosteli daha erken alsaydım biraz daha uygun olabilirdi ama ne zaman kalacağım hakkında bir programım da yoktu aslında. Sağolsun Kubilay evinde bir oda açarak Amerika’ da ki konaklama yükümü büyük bir oranda fazlasıyla aldı zaten üzerimden. Otobüs aslında beni kalacağım hostelin yakınında bir yerde bırakıyor ama sırtımdaki ağır olan çantamla birlikte bir çanta daha yaptım kendime ve hosteli sora sora biraz da zorlanarak buluyorum sonunda. Hostel şimdiye kadar kaldıklarım içerisinde en faklı olanlarından, herkese ait bir oda ve her odanın üstü tel örgülerle kapalı, belki 5-6 m2 bir oda yatak ve çantanı koyabilecek kadar bir alan. Sanki hapishane odası ama sonuçta sadece yatmadan yatmaya buradayım. Üzerimdeki ağırlıkları hostele bırakıp küçük olan sırt çantama atıyorum önemli eşyalarımı ve New York sokaklarındayım.

New York tayım ..

New York tayım ..

New York .. Eski ama zevkli büyük caddeler ..

New York .. Eski ama zevkli büyük caddeler ..

 

IMG_5195 (Medium)Görülecek o kadar yer var ki, elimde bir harita başlıyorum yürümeye. Brooklyn Köprüsünün yanından geçiyorum nasılsa dönüşte uğrarım buraya. Hedefim Wall Street, Down Town, China Town, Little İtaly ve tabii ki Özgürlük Heykeli. Bir tek sorunum var daha öncede dediğim gibi hava sisli ve kapalı. Bu da fotoğraf açısından çok olumsuz oldu aslında. Wall Street’ e gelmeden eskiden Dünyanın En Büyük İkiz kuleleri olan alana geliyorum ve burada inşaat çalışmaları var. Sanıyorum anıt gibi bir şeyler yapıyorlar burada. Hemen karşı caddesindeki kalabalığa doğru ilerliyorum ve dünyanın ticaret ve borsa merkezi meşhur Wall Street’ teyim. Seyahatlerimde hep eskilere gider yaşanmışlıkları düşünürüm. Galiba Wall Street için de böyle hisler geçti içimden ve sevdim burayı da. Yola, Battery Park’ a doğru yürümeye devam ediyorum. Amaç yarımadanın en uç noktasından Statue of Liberty’ yi yani Özgürlük Heykelini yakından görmek ve fotoğraf çekmek. Battery Park’ a geldim gelmesine de Amerika’ nın simgesi olan Özgürlük Heykelinin tahmin ettiğimden çok daha küçük ve uzakta olduğunu görmüş oldum böylece. Yine yazıyorum yine söylüyorum çok okumak güzel de yine de her zaman çok gezen diyorum ben. Bir de hava hafif yağmurlu ve sisli olunca fotoğraf imkanı da hemen hemen yok oluyor diyebilirim. Özgürlük anıtının olduğu adaya teknelerle tur yapmak tabi ki mümkün eğer güzel bir hava olursa da kesinlikle tavsiye ederim. Battery Park’ ta en çok sevdiğim şeylerden bir tanesi yine insanlardan kaçmayan sevimli mi sevimli sincaplar. Kalbim yine dayanmıyor ve sırt çantamdaki bisküvileri onlarla paylaşıyorum. Ancak sincaplar o kadar da masum değiller, yemek bulmuşken bir anda 3-5 tane olup,  biri bacağıma oturuyor biri omuzuma çıkıyor. Eh olsun madem o kadar.

Dünya Ticaret merkezi ve Wall Street Giriş caddesi ..

Dünya Ticaret merkezi ve Wall Street Giriş caddesi ..

DSC_3854 (Medium)Borsanın simgesi Meşhur Boğa Heykeli’ nin orada fotoğraf çekildikten sonra China Town ve Little İtaly’ nin tozunu atıyorum. Amerika bambaşka bir dünya.  Little İtaly de kahve keyfi ile dinlendim ve saatler de ilerledi. Artık Brooklyn Köprüsünü yürümeye hazırım. Köprüde adım atacak yer yok herkes yürüyor, koşuyor ve bisiklete biniyor. Gayet zevkli bir yürüyüş ve manzara mükemmel. Brooklyn Köprüsünden Manhattan görünümü harikulade. Gece fotoğrafları için de tam istediğim yerdeyim. Brooklyn Köprüsünü isterseniz bisiklet kiralayarak ta geçebilirsiniz. Ödemeleri ise bisikleti aldığınız stantlara kredi kartınızı kullanarak yapıyorsunuz. Sonra bulduğunuz başka bir standa da bırakabiliyorsunuz.  Bu da aklınızda olsun. Hediyelik Özgürlük Heykeli ve magnet almak isterseniz yine Brooklyn Köprüsünde ki işportacılarda en uygun fiyatları bulabilirsiniz. Artık benim için dinlenme zamanı ve yeniden düşündüğümde hostelim çok iyi bir konumda.

Brooklyn Köprüsü .. Manhattan ile Brooklyn i birbirine bağlıyor.

Brooklyn Köprüsü .. Manhattan ile Brooklyn i birbirine bağlıyor.

 

New York .. Brooklyn den Manhattan ve gece başlıyor..

New York .. Brooklyn den Manhattan ve gece başlıyor..

 

Vee Manhattan.. Gece New York u ışıklarıyla büyülüyor..

Vee Manhattan.. Gece New York u ışıklarıyla büyülüyor..

Dünkü yorgunluk sonrasında biraz geç kalkıyorum ve New York’ ta metro sistemini deneme zamanı. Hedefim Central Park, Times Meydanı ve Empire State. Yine hava sisli ve kapalı. Bu anlamda tek sorunum Empire State’ e çıkmalımıyım yok sa çıkmamalımıyım ??? 40 dolar verip hiçbir şey görememek ve güzel fotoğraflar çekememek te var. Galiba bu riske girmeyeceğim. Metro sistemi her yerde olduğu gibi New York içinde en uygun ulaşım şekli. 2.50 dolar karşılığında China Town’ dan Central Park’ a geliyorum. Bir gün için asla gezilip görülecek gibi değil Central Park. Koskoca bir şehrin içinde gölleri ve yeşillikleri ile muhteşem bir alan. Resmen New York’ un arka bahçesi. Yine metro ile Times Meydanının oraya gitmeye karar veriyorum ama yanlış durakta iniyorum. Aslında iyi de oldu diyebilirim bir sonraki durakta inmek geze geze New York’ u turluyorum. Empire State binasına çıkmama kararı alsam da görmek için gidiyorum yinede. Etrafı kalabalık ve bilet satıcıları devamlı yanınıza gelip bilet satmak istiyorlar. Kararlıyım çıkmıyorum. Biraz caddelerde yürüdükten sonra gördüğüm bir binanın New York Kütüphanesi olduğunu gördüm ve işte tam olarak aradığım bu. Telefonu şarz etme imkanı, free wifi, dinlenme ve kitaplar. Bu arada New York kütüphanesinin ne kadar büyük olduğunu gördüm ve gezme ile de bitiremedim. İçinden çıkmak ise hiç istemedim gerçekten. Dünyanın en büyük 3 ncü kütüphanesi olduğunu da burada öğrenmiş oldum o da ayrı bir bilgi olarak daha da hoşuma gitti diyebilirim. Bir de bakın New York halk Kütüphanesi hakkında ne buldum. ( New York Halk kütüphanesi filmlerde zaman zaman görünür. Örneğin 2002 yapımı Örümcek Adam1984 yapımı Hayalet Avcıları2002 yapımı Zamanda Yolculuk2004 yapımı Yarından Sonra bu filmlerden bazılarıdır. ) gibi bilgiler de var artık bende..

New York Kütüphanesi ile Times Meydanı arasında binalar içinde bir Park ..

New York Kütüphanesi ile Times Meydanı arasında binalar içinde bir Park ..

DSC_3668 (Medium)Artık saatler ilerliyor ve Times meydanında kalabalığa karışmak için hazırım. Times Meydanında meşhur kırmızı merdivenler beni bekler. Bu arada Times Meydanı kütüphaneye çok yakın ve yürüme mesafesinde. Aslına bakarsanız New York’ ta her yer birbirine yürüyüş mesafesinde, sadece China Town tarafına metro ile gitmek avantaj sağlıyor isterseniz oraya da yürünebilir. Şehir o kadar düzenli ki kaybolma gibi bir riskiniz ise bana sorarsanız hiç mi hiç yok. Caddeler enine ve boyuna rakamlardan ibaret. Ve yeniden Türk Gününden sonra  geldiğim Times Meydanındayım. Gece bir başka güzel burası ve müthiş kalabalık. Kırmızı merdivenlerde oturup meydanı ve geceyi ışıklar ve renkli tabelalar altında izlemek müthiş zevkli. Gökyüzüne baktığımda sanki bir yerlerden Spiderman, Süperman ya da Batman çıkacak gibi geldi ama düşünmesi bile çok eğlenceli . Ben geceyi Times Meydanında bitiriyorum ve yarın New York’ a elveda.. Şimdilik Amerika maceralarım bu kadar ama kim bilir belki yine gelirim buralara !!

New york caddeleri ve Times Square ..

New york caddeleri ve Times Square ..

 

Times Meydanı ..

Times Meydanı ..

 

Times Meydanında gece trafiği

Times Meydanında gece trafiği

 

Kırmızı Merdivenler ..

Kırmızı Merdivenler ..

 

Kırmızı Merdivenlerden selamlar ..

Kırmızı Merdivenlerden selamlar.  Times Meydanı / New York 

 

 

4 yorumlar

  1. Merhaba, çin mahallasinde kaldığınız hostelin ismini verebilir misiniz? birde memnun kaldınız mı? Benim de New york gezi planım var, hostel bakıyorum fiyatlar yüksek. Birde kladığınız yer güvenli mi?

    • Hostelin ismi The SunBright .. Konumu gayet iyi metroya ve Brooklyn Köprüsüne çok çok yakın. New York ta konaklama için evet fiyatlar gayet yüksek.. Hostelin güvenliği gayet iyi bu konuda bir sıkıntı yok ama yatak konusunda çok büyük bir konfor bekleme 😉

  2. Odalar tek kişilik ama ama temizlik açısından biraz sıkıntılı gibi

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*