Trakya’ da Zaman ..

Hava alanına adım atar atmaz sabırsızlıkla düşüyorum Trakya yollarına. İsviçre seyahatinde olmam sebebi ile zaten 1 gün geç katılıyorum ekibe. Türkiye’ nin hatırı sayılır gezginleri daha ilk günden Uçmakdere’ de yamaç paraşütü deneyimlerini paylaşmaya başladı bile . Hepsini zevkle takip ediyorum ve bir an önce bu güzel ekibe katılmak için heyecanlıyım. Çok güzel fotoğraflar ve ben ilk gün Tekirdağ’ da yapılan bu aktiviteyi kaçırdım maalesef. Uçmakdere’ de yamaç paraşütü deneyimini bende yaşamak isterdim tabii ki. Artık bir sonraki sefere diyebiliyorum. Bende ekibin paylaşımları ile teselli buluyorum şimdilik. Tekirdağ’ a ulaşır ulaşmaz direk otele gidiyorum ve bana ayrılmış odada dinleniyorum. Daha doğrusu kendimi nasıl yatağıma attım hatırlamıyorum yorgunluktan. İsviçre’ de ki son gecemi San Bernardo dağlarında araçta uyuyarak ve sabahın erken saatlerinde fotoğraf çekerek geçirdim ve hiç uyumadan Milano’ ya geldim. Akşama kadar Milano, yine uykusuz bir uçuş ve Tekirdağ’ a yolculuk tabii ki yordu beni. Eh olsun madem o kadar.

11402832_1004729449572472_333566076639602993_nTekirdağ sabahında tek tek sarılıyoruz arkadaşlarla, hepsi birbirinden özgün gezgin dostlar. Daha önce tanışmadıklarımla da tanışmış olduk elbette. Eğlenceli Trakya gezisine kaldığımız yerden devam. Bugün dalış günü.   Saroz körfezinde güzel bir dalış bizleri bekliyor. Dalış yapmayacaklar için ise Erikli plajında deniz kum ve güneş.  Trakya hakkında fazla bilgisi olmayan ben için Uçmakdere’ de yamaç paraşütü ve Saroz Körfezinde Dalış gerçekten müthiş bir bilgi oldu diyebilirim. Trakya’ da bu aktivitelerin olduğunu bende bu seyahat öncesine kadar bilmiyordum. Bakalım Trakya bize daha ne sürprizler yapacak diye düşünürken özellikle Edirne’ nin tarihi mirasını ve önemini elbette unutmuyorum. Belli ki bilmediğimiz  daha fazla şeyler var Trakya hakkında. Mesela Uzunköprü. Dünyanın ayakta kalan en uzun taş köprüsü olduğunu biliyormuyduk ? Bu gezi öncesine kadar hayır.  Bugünün bir diğer sürpriz ziyareti de bu oldu sanıyorum. Akşamüstü artık Edirne’ deyiz. Meriç nehri kıyısında, Meriç Köprüsü ve günbatımı eşliğinde harika bir akşam yemeği ile hoş bulduk diyoruz Edirne’ ye.. Zaten  Edirne denildiğinde Meriç Köprüsü ve Selimiye Camii oluşur her zaman zihnimde.

IMG_6208 - Kopya (Medium)

Erikli sahilde uğurböceğim 😉 ..

 

IMG_6361

Gezginler Trakya’ da ..

 

IMG_6245 (Medium)Yeni bir gün ve Edirne’ yi keşfetme zamanı. İlk durak  II.Beyazıt Medresesi ve Tıp merkezi.. Osmanlı zamanında bu medresenin akıl hastalarına dahi şifa verdiğini düşünürsek  bir hayli ilginç olduğu muhakkak.  Bilindiği gibi Edirne Osmanlı’ nın İstanbul’dan önceki başkenti ve burada bulunan Edirne Sarayı’ nın olduğu bölgeye geliyoruz. Edirne Sarayı Rus işgalinde Osmanlı komutanları tarafından savaş taktiği olarak patlatılmış ve buradaki Adalet Kasrı görülmeye değer ayakta kalan en önemli eser. Hemen yakınında ise tarihi Kırkpınar güreşlerinin yapıldığı alana doğru ilerliyoruz. Düşünüyorum da aslında tam anlamıyla bir tarihin içerisindeyiz. Zihnimde canlandırmak istediğimde çok derin duygularla hissediyorum bu toprakları.  Bir imparatorluğun kültürü ve izleri var bu topraklarda.

II Beyazıd Külliyesi

II Beyazıd Külliyesi

Uzunköprü

Uzunköprü

 

Uzunköprü

Uzunköprü

 

Sırada Fatih’in babası Sultan II.Murad tarafından yaptırılmış olan Muradiye Camii var. Üzerinde paha biçilmez hat örnekleri ve çiniler bulunan Muradiye Camiinden Selimiye manzarası mükemmel. Tabii ki ben Mimar Sinan’ ın ustalık eserim dediği Selimiye Camiini ziyaret etmek için merakla bekliyorum. Ve nihayet sırada Selimiye Camii .. Tabii ki tarihi önemi,  mimari güzelliği ve bunları düşünerek te içinde geçirdiğim zaman daha da fazla huzur veriyor bana. İç huzur ve tarif edilemeyen duygular. Bu gezilerde görmediklerim değil daha çok yaşadığım duygular önemli benim için. Ya da gördüklerimin bana yaşattığı duygular. Sadece tarihi yönü ile değil şehrin sosyal yaşamı da son derece güzel. Şehrin içinde vakit geçirebileceğimiz birbirinden güzel cafeler ve alışveriş mekanları mevcut. Bir yandan hemen yakınınızda Yunanistan ve Bulgaristan sınır kapılarının olduğunu bilmek te güzel. Schengen vizesi ya da yeşil pasaportu olanlar için sınır bir adım ötede.

IMG_6321 (Medium)

Muradiye Camiinden Selimiye Camii Görünümü..

 

Trakya denildiğinde daha da ön plana çıkan Ayçiçek bahçeleri ve birbirinden güzel Üzüm bağları. Aslında burası için ayrıca üzüm bağları rotası yapmak lazım. Tekirdağ Rakısı zaten malum, ancak ben Tekirdağ’ ın özellikle peynir helvasına bayıldım. Tatmadan hatta sevdiklerinize hediye almadan kesinlikle dönmeyin. Edirne’ de yediğimiz tava ciğer ise mutlaka tadılması gerekenlerden. Hediye  olarak ne alabiliriz derseniz kesinlikle Acıbademli Kurabiye..

IMG_6235 (Medium)

Ayçiçeği tarlaları muhteşem..

 

Ayçiçeklerinin içinde hatıra fotoğrafı..

Ayçiçeklerinin içinde hatıra fotoğrafı..

 

Bu güzel Edirne akşamında gezgin ekibimizden birkaç arkadaşımla gündüz ziyaret edemediğimiz Üç Şerefeli Camii ziyaretimizi de yapıyoruz ve sonrasında birlikte çok şık bir mekanda eğlence zamanı. Çok güzel vakit geçiriyoruz benim son akşamımda. Tabii ki Trakya gezisi 1 gün daha Kırklareli ve Kıyıköy istikametine devam edecek. Ama yine bensiz bir seyahate devam. Benim başka bir program için İzmir yollarına düşmem lazım. İzmir’ e Gidilirde Çeşme yapılmaz mı !!!

Üç Şerefeli Camii Avlusundan..

Üç Şerefeli Camii Avlusundan..

Tabii ki Çeşme, deniz kum ve güneş .. Trakya’ da benden şimdilik bu kadar.. Trakya’ yı mutlaka ziyaret etmeniz önerilerimle.. gezenkelebek.com

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*