Trolltunga Trekking Rotası ve Benim Hikayem… Trolltunga’ ya Nasıl Gidilir?

Trolltunga fotoğrafını bir şekilde daha önce görmüş olanların hep hayalidir bir gün burada olabilmek. Ben de yıllar önce görmüştüm ve acaba böyle bir yer var mıdır dünyada diye de düşünmedim değil. Yıllar geçti aradan gördük ki doğa böyle bir güzellik sunmuştu insanoğluna. Gezgin olmanın hatta sırt çantalı olmanın farkıydı sıradışı yerlerde olmak ve bende burada olmalıydım. Ucuz uçak bileti buldum ve oradaydım.

Trolltunga zor bir rotaydı, tahmin edebiliyordum. Her güzelliğin olduğu gibi bu güzelliğinde ulaşımı kolay olmayacaktı. Dünyanın her noktasına bölgesel olarak gittim hemen hemen ancak çok istediğim kuzey topraklarına adım atmanın zamanı gelmişti ve gittiğim ülkeler arasında Norveç’ i 35 nci sıraya koymalıydım. Bu bir yarış değil ama ister istemez insan gittiği ülkeleri sayıp bir sıralama da yapmıyor değil. İşte 35 Norveç ve Trolltunga ise en büyük sebepti bunun için.

Trolltunga / Norveç

Trolltunga / Norveç

Trolltunga’ ya nasıl gidilir ?

Şimdi onu anlatacağım bu yazımda. Sonrasında ise gidiş rotasında ne tür zorluklar var tek tek yazıyorum arkadaşlar. Norveç’ in başkenti Oslo’ dan Bergen trenine binmeniz gerekiyor ilk önce.  Gidilecek yer ise Voss kasabası. Yolculuk yaklaşık 5 saat sürecek ve Bergen’ e 1 saat kala Voss’ ta iniyorsunuz. Bundan sonra ise Odda yönüne gitmek gerekiyor ve tren bağlantısı maalesef yok. Voss tren istasyonunda indikten sonra hemen önünde bekleyen Odda otobüslerine binmeniz lazım. Yaklaşık 1.5 – 2  saat sürecek otobüs yolculuğu sonrası ise Odda’ dan bir durak önceki Tyssedal durağında inmelisiniz. Zaten şoföre söylerseniz Trolltunga’ ya çıkacağınızı o sizi Tyssedal durağında bırakıyor.

Odda kasabasına da 5 dakika gibi bir yolculuk kalıyor aslında. Ama tabii ki Odda ile işimiz yok sonuçta. Tyssedal durağında sadece bir adet büyük bir bina var ve oradaki market bu aşamadan sonra göreceğiniz son market olacaktır. Yiyecek bir şeyleriniz yoksa buradan alışveriş mutlaka yapın. Hemen marketin karşısındaki üst geçitten karşı yola geçip ağaçların arasından 5 dakika yürüdükten sonra asfalt yolda kendinizi buluyorsunuz. Trolltunga başlangıç noktasına gidecek bu 6 km.lik  yol üzerinde giden akşam saatlerinde bir araç bulmak çok zor. O nedenle sabah gitmek en güzeli. Burayı otostopla geçin merak etmeyin mutlaka bir araç alacaktır sizi. Sonrasında ise Trolltunga başlangıç rotası Skjeggedal sizi bekliyor. 11 km gidiş, 11 km geliş toplam 22 km lik çok zorlu bir trekking rotası.

Rotayı toparlayacak olursak..

Oslo – Bergen Treni,  Voss ta iniş,  Odda otobüsü, Tyssedal durağında iniş, yolun karşısına üst geçitten geç ve 50 metre yürü, çıkan yolda sola tepeye 6 km lik yolu otostop çek ve Trolltunga başlangıç noktasındasın.

Oslo Bergen Treni ..

Oslo Bergen Treni ..

 

Handanger Fiyordu kıyıısından otobüsle Odda yolculuğu ..

Handanger Fiyordu kıyısından otobüsle Voss – Odda yolculuğu ..

 

Birazdan bu rotayı da anlatıcam ayrıca ve bilgiler de vericem ama önce ben nasıl geldim buraya onu da bir yazıyım.

Oslo’ ya geldikten sonra günümü Oslo’ yu gezerek geçirdikten sonra daha ilk gece konaklamadan  Oslo – Bergen trenine bindim ki bu kadar konforlu bir tren yolculuğu daha önce yapmamıştım. Trende şarz için her koltuğa ayrı priz var. Koltukların üzerinde herkese uyku gözlüğü, battaniye ve yastık seti poşetlenmiş vaziyette sıfır bırakılmış. Ücretsiz internet ise yolculuk boyunca sizi bekliyor. Yolculuk harika dostum. Bir gezgin için daha ne olabilir ki !

Ben sabah saatlerinde Voss tren istasyonundan bir durak önce Myrdal istasyonunda indim çünkü hem Flam fiyortlarına gitmek istiyordum hem de Trolltunga başlangıç noktasında yarın sabah erken saatlerde dinlenmiş olarak hazır olmak istiyordum. Çünkü zaman hesaplarıma göre direk gitsem zaten Trolltunga başlangıç noktasına gidişim öğleni bulacaktı, o saatten sonra da gidiş geliş 22 km lik yol çok zordu benim için. Bende Mrydal tren istasyonunda inip Flam treni ile Flam’ a günübirlik tur yapıp öğlen saatlerinde tekrar geri gelip Voss’ a öyle geçtim. Burada yani Voss’ ta görülecek bir yer yok. İstasyonun karşısında kocaman bir göl var hepsi bu. Voss tren istasyonu önünden kalkan Odda otobüs şoförüne Troltunga’ ya gitmek istediğimi ve Tyssedal’ da ineceğimi söyledim ki zaten şoför benden iyi biliyor. Benim ki sadece teyid etmek aslında. Bu arada öğrenci diyorum kimlik falan sormadan indirim yapıp öyle alıyorlar ücreti.

Öğleden sonra çıktığım yolculukta Voss’ tan Tyssedal’ a otobüsle gelmek yaklaşık 2 saat sürdü. Ama yolculuk boyunca ne manzara anlatamam. Hardanger Fiyordunun kıyısından devam eden yolculuk manzaraları inanılmaz. Tyssedal’ a gelip şoför beni bıraktığında etrafta kimse olmayınca nereye geldim ben dedim açıkçası. Allah’ ım bana yardım et. Saat ilerledi market akşam 5 te mi ne kapanmış. Erken kapanması çok saçma. Zaten Trolltunga’ ya gece gitmeyeceğime göre en güzeli güvenli bir yere çadır kurup uyumak. Zaten o kadar yorgunum ki anlatamam.  Marketin tam köşesinde güvenli bir yer bulup çadır kuruyorum, kimse beni burada görmez nasılsa. Norveç’ in tertemiz havasında  o kadar güzel dinlenmişim ki uçacak gibiyim. Saat sabahın 7 si ve yola çıkma zamanı. Trolltunga başlangıç noktasına giden o kadar çok araç var ki bu saatlerde bende otostop çekip iki Avusturya’ lı nın olduğu araçla yukarı çıkıyorum. Bundan sonra herkese iyi şanslar.

Tyssedal durağına vardığınızda orada bulunan market .

Tyssedal durağına vardığınızda orada bulunan market .

 

Tyssedal da karşıya bu üstgeçit ile geçiyorsunuz.

Tyssedal da karşıya bu üstgeçit ile geçiyorsunuz.

 

Gece çadırımı marketin yanında gözüme kestirdiğim bir köşeye kurdum.

Gece çadırımı marketin yanında gözüme kestirdiğim bir köşeye kurdum.

Troltunga trekking rotası ve benim hikayem …

Tam olarak saatim 08.10 ve başlıyorum heyecanla tırmanmaya, ilk bir kilometreyi taşlardan yapılmış dik merdivenlerle çıkmaya başlıyorsunuz ki, sırtımda 15 kilo sırt çantası çıkılacak gibi değil, baktım bu böyle olmayacak, hava hafif te yağışlı buna bir çare bulmalıyım. Daha önümde 10 km var. Biraz dinlenip ormanın içine dalıyorum. Sırt çantamı boşaltıp daha küçük olan çantama değerli eşyalarımı alıp, ağır yüklerimi ve büyük sırt çantamı bir kayalığın altına saklıyorum. Üzerini ise ağaçlarla kapatıyorum. Büyük risk ama hayatta risk almayı seviyorum. Zaten başka da şansım yok bunu yapmalıyım. İyi ya da kötü bir anı olacak ama hangisi bilmiyorum. Artık yola daha da hafiflemiş olarak devam.

Dediğim gibi ilk 1 km çok zorlu ve burayı geçmek çok çok önemli. Bundan sonraki 1 km ise daha kolay ve rahat ilerliyorsunuz ama daha önümde neler var bilmiyorum. Ama gördüğüm kadarı ile önümde koskoca bir dağ daha var. Ben çıktıkça tipi başlıyor ve nefes nefese ilerliyorum. Yolda bir iki kişi geçiyorum ama nefes alamıyor kimse, selam sabah yok. E haliyle rakım da yükselmiş durumda. Bu dağı da aşarsam neler var merak ediyorum ve o her yerinden sular akan kayalık dağı aştığımda kar başlıyor yavaş yavaş. Off işim gittikçe zorlaşıyor anlatamam. Neler geçiyor aklımdan, neler neler yaşıyorum. Şarkı söylüyorum, dualar ediyorum, kendimi sorguluyorum ama her ne olursa olsun tat ta alıyorum.

Artık yerler bembeyaz ve biraz aşağı doğru biraz düzlük yürüyorum. Karlar üzerindeyim artık ve yaklaşık 1-2 km de bu şekilde ilerliyorum. Hep ne kadar ilerledim merak konusu ama arada tabelalar var. Zaten onlar da olmasa insanın içinde bir karamsarlık ta oluşuyor. Yolunuzu ise kaybetmeniz mümkün değil çünkü her noktada işaretler mevcut. Yanıma aldığım boş su şişesi ile arada şelalelerden su doldurup içiyorum. Su haliyle buz gibi ama çok lezzetli. Karlı yollar bitiyor ve çamurlu yollar başlıyor bu defa. Hemen hemen her hava şartlarını neredeyse yaşıyorum ve karşımda bir dağ daha. Bol çamurlu hafif yağışlı bir dağ ama 7 km bitti 4 km yolum kaldı tabelası insana güç veriyor. Aslında yolun ortası saydığım 5 nci km nin bittiği yerde biraz bir şeyler atıştırıp dinlendim bunu da es geçmeyelim. Bu dağı da aştığımda belki Trolltunga’ dan bir iz bulurum diyorum. Trolltunga’ dan iz yok ama aşağıda çok güzel bir buz göleti var.

Yukarıdan harika görünüyor ve manzaraya baka baka ilerliyorum. Bu dağdan sonrası artık düzlük sayılır. Ama hem zevkli hem de endişe verici bir durum var. Ortalık biraz sis bastı ve yoğun siste görüş mesafesi çok az. Artık ilerlediğim yönü görmeden sadece işaretlere bakarak ilerliyorum. Ayaklarım ise kar çamur derken hiç bir şey hissetmiyorum. Sadece bilinçsiz bir şekilde ilerliyorum. Çantamda bulunan badem ve fıstıkları aldım elime hem yürüyorum, hem kaybettiğim enerjimi kazanıyorum hem de bir şekilde oyalanıyorum. Artık son iki kilometreye yaklaştım sanıyorken birden önümde ki tabelada 10 km bitti 1 km kaldı yazısını gördüğümde sanki o geride kalan 1 km yi hiç yürümemişim gibi seviniyorum. Adımlarım şimdi daha hızlı heyecanlıyım ama bu defa üzeri karla kaplı kayaların ve yer yer göletlerin üzerinde ilerlemek gerekiyor. Ve sonunda Trolltunga ..

Trolltunga başlangıç noktası Skjeggedal ..

Trolltunga başlangıç noktası Skjeggedal ..

 

Karlı yollar başladı bile ..

Karlı yollar başladı bile .. Daha henüz ikinci dağı aşıyorum..

 

Karlar ve yanlarından geçtiğim göller ..

Karlar ve yanlarından geçtiğim göller ..

 

5 nci km bitmiş daha henüz 6 km var .. bu tabelalar daha çok moral veriyor..

5 nci km bitmiş daha henüz 6 km var .. bu tabelalar daha çok moral veriyor..

 

Trolltunga yolunda buzul göller ve harika manzaralar..

Trolltunga yolunda buzul göller ve harika manzaralar..

 

Dinlenmek için en iyi nokta 5 ve 6 ncı kilometre arasındaki vadi..

Dinlenmek için en iyi nokta 5 ve 6 ncı kilometre arasındaki vadi..

 

Mola için bana göre en uygun yer burası ..

Mola için bana göre en uygun yer burası ..

 

Yollarda bulunan bu işaretlerle sık sık karşılaşıyorsunuz. Çok eğlenceli ..

Yollarda bulunan bu işaretlerle sık sık karşılaşıyorsunuz. Çok eğlenceli ..

 

IMG_7388 (Medium)

Kar çamur derken şimdi de sis başlıyor rotada..

 

bol bol şelale göreceksiniz rotada ve sularınızı buralardan doldurabilirsiniz.

Bol bol küçük büyük şelale göreceksiniz rotada ve sularınızı buralardan doldurabilirsiniz.

 

Bu tabelayı gördüğümde çok sevinmiştim. Artık son 1 kilometre

Bu tabelayı gördüğümde çok sevinmiştim. Artık son 1 kilometre

 

Sonunda geldim .. Trolltunga' dayım ..

Sonunda geldim .. Trolltunga’ dayım ..

 

Artık Trolltunga’ dayım. Çok heyecanlıyım, bağırmak istiyorum. Acelem yok.  İlk işim çoraplarımı değiştirmek. Ayaklarım buruş buruş olmuş ıslaklıktan. Ama ayakkabım hala ıslak artık yapacak bir şey yok. O meşhur kayanın ucuna gitmek için büyük bir sıra var. Sıraya girmeden önce ise yukarıda bulunan gözünüze kestirdiğiniz birine fotoğraf makinanızı teslim edip fotoğrafınızı çekmesini rica ediyorsunuz. Başka da bir şansınız yok. Fotoğraf hüneri olarak artık o kişinin insafına kalmışsınız. İyi ya da kötü çekecek. Kötü çekse de tekrar tekrar o kayanın ucuna gitme gibi bir şansınız kolay kolay yok. Ama o kayanın ucunda olmak muhteşem. Sanki vücuduma evrenin tüm havası doluyor. Hiç kimseyi duymuyorum. O uçtaki 5-10 saniye her şeye değer. Tabii ben biraz fazla kalıyorum ve bu anın tadını çıkartıyorum. Yenileniyorum.

Trolltunga ve burada olmak muhteşem ..

Trolltunga ve burada olmak muhteşem ..

 

Trolltunga' da ayaklarımı sallandırmadan olmaz.

Trolltunga’ da ayaklarımı sallandırmadan olmaz.

 

Kayanın kendisi gibi manzarada inanılmaz.

Kayanın kendisi gibi manzarada inanılmaz.

 

Geldiğimde yoğun bir sis vardı ama yaklaşık bir saattir buradayım sis yavaş yavaş dağılıyor. Ama bir de bunun geri dönüşü var. Yeniden gideceğim 11 km yol. Çamur, kar, sis belki de yağmur yağacak. Havanın ne olacağı da belli değil bu arada. Aklımda ise sevgili sırt çantam. Hep sorular kafamda. Acaba birisi buldu mu ? Hala koyduğum yerde duruyor mu ? Birisi bulsa onun insafına mı kalırım ya da o yükü alır mı gibi sorular içindeyim. Artık geri dönüş yoluna çıktım bu sorularla. Ama içimde hala büyük bir mutluluk var.

Trolltunga’ daydım. Nepal’ de Annapurna, Filipinler’ de Batad pirinç teraslarına bu tür trekking rotaları yapmıştım ancak bu bambaşka. Saydığım kadarı ile 4 adet büyük dağ çıktım ve hepsi tek tek aklımda. Biliyorum çok uzun yazdım ama şimdi bitiyorum. Gelirken 4 saat 40 dakika da gittiğim yolu daha erken dönerim hesap ettim ama dönüşüm neredeyse 5 saati buldu. Çünkü inmek çıkmaktan daha zormuş artık dizlerime neredeyse ağrı girdi yan yan yürümeye çalıştım. Çantamı koyduğum yerde aynı şekilde bulmak inanılmazdı ama çok dua etmiştim. Şükürler olsun kayıpsız kapattım.

Artık bittiğinde Trolltunga anı defterini gururla imzalamak büyük bir keyif. Bundan sonra ise bir an önce sıcacık bir yere gidip ısınmak, ayakkabılarımı ve çoraplarımı kurutmak kalıyor. Bir de şöyle deliksiz bir uykuya ihtiyacım var. Bundan sonra artık Bergen ve zaman kaybetmeden  kuzeye, en kuzeye doğru ilerliycem. Sabırla okuduğunuz için teşekkürler. Umarım gideceklere de bir faydası olur. I love Trolltunga ..

Kayanın ucuna çıkmış olanlar ya da çıkacaklar buranın keyfini dinlenerek te çıkarıyorlar ..

Kayanın ucuna çıkmış olanlar ya da çıkacaklar buranın keyfini dinlenerek te çıkarıyorlar ..

 

Burada olmak tarif edilmez ..

Burada olmak tarif edilmez ..

 

Artık son pozum ve geri dönme vakti geldi ..

Artık son pozum ve geri dönme vakti geldi ..

 

Bu yol bulma işaretlerine bayıldım ..

Bu yol bulma işaretlerine bayıldım ..

42 yorumlar

 1. TUNGA TROL TUNGA says:

  hocam çok güzel anlatmışşınız tebrikler, heyecanlandım vallahi.

 2. harika, takipteyim Tüm gezileri

 3. Bir yıl önce temmuz ayında Stavanger’den Preikestollen trekkigini yapmıştım. Hedefim Trolltunga. Yürürken hissettiğiniz her duyguyu öyle anlıyorum ki… Çok detaylı ve güzel anlatmış, soru işareti bırakmamışsınız. Meraklarınızın peşinde gitmeye devam, yolunuz açık olsun…

  • Tabii siz de böyle onur veren güzel cümleler kurunca bende mutlu oluyorum. Ortak hobiler aynı topraklara ayak bastığımızı bilmek te güzel. Sizin de yolunuz açık olsun ..

 4. Güzel ve heyecanlı bir anlatım olmuş …Hangi tarihte gittiniz acaba buraya … Güneş kaç gibi batıyordu o tarihte akşam karanlığına kaldınız mı? Bugünün akşamında nerede kaldınız Bergene gitmeden önce?

  • Sevgili Selin,

   Ağustos 2015 te oradaydım ve o tarihte hava Trolltunga da 22.00 gibi kararıyordu. Hava kararmadan 20.30 gibi trekking bitmişti ve gece Voss otobüsüne bindim. Geceyi de Voss Gölü kenarında çadır kurarak geçirdim. Bildiğin gibi Voss Bergen arasına da 1 saatlik Tren yolculuğu kalmıştı zaten 😉 ..

 5. -20:30 gibi trekking bitti .20:30 da Trolltunga starting pointte miydiniz yoksa Tyssedal da mı?
  -Bu Tyssedal dan Trolltunga başlanğıç noktasına ve Trolltunga başlangıç noktasından Tyssedal a otostopla mı gittiniz . Biraz sapa kalıyor gibi araç bulmak mümkün oluyor mu? (hele ki 20:30 dan sonra:)
  -Ayrıca 20:30 dan sonra Voss a gece otobüsüyle gittim demiştiniz bu otobüs Odda-Voss otobüsü mü oluyor ? Otobüs saatlerini nereden öğrenebiliriz? (araştırdım da otobüs saatleri ile alakalı birşey bulamadım)
  -Hava sıcaklığı 10-15 derece arası değişiyor sanırım yağmurluk, mont vs almak gerekir heralde
  – (çok mu soru sordum 🙂 Temmuzda ben de gideceğim sanırım o yüzden soruyorum bunları , planlı olmak istiyorum )

  • Temmuz son derece uygun bir mevsim, 20.30 gibi trekking bittiğinde başlangıç noktasına geri dönmüştüm. Oradan aşağıya Tyssedal’ a otostop çektim ve en fazla 10 dakika beklemişimdir. Ancak Tyssedal’ a otostop çektiğim araç Odda’ ya gidiyormuş beni de oraya götürdü bu çok iyi oldu. Sanıyorum ben Odda – Voss arasındaki en son araca bindim. Tahmini 22.00 civarlarındaydı..
   Trekking için yağmurluk türü bir şey mutlaka almalısın. Polar da olsun yanında ama en önemlisi tabii ki ayakkabıların. Trekking için outdoor ayakkabı mutlaka almalısın.

 6. Resimler ve anlatımın super bayıldım okurken orda ayni şeyleri yaşiyor hissediyorsun tebrikler ..Çok kıskandım bende gitmek istiyorumm…

 7. Merhaba, buraya eşimle gitme imkanım var mı? zor bir yol ayrıca o bölgede kalıcak pek yer yok gibi tavsiyeniz?

  • Elbette eşinle gidebilirsin.. Eğer trekking seviyorsanız hiç te zor bir yol olmayacak hava şartları da müsait olursa. Konaklama için de turizm ofislerinden yardım alabilir, kamp alanlarında ki konaklama yerlerinden faydalanabilirsiniz .. Sevgi ve selamlarla ..

 8. Tekrar merhaba nerden sonra araba kiralayıp gidebilirim otostopla uğraşmak istemiyorum. Voss da araba kiralama yeri var mı ? Hem otelde kalmayı planlıyorum

 9. Ufuk Merhaba,

  Henüz tanışma şansımız olmadı sanırım. Yazını keyifle okudum. Bu yıl Temmuz Ağustos arasında Norveç’te pedal çevireceğim. Bergen’den başlayan Stravenger’de biten bir tur planladım. Yolum üzerinde Troltunga ve Pulpit Rock var. Bu yerlerin dışında aynı çevrede farklı yerler var mı? Sürem 10-12 gün olduğu için yapabildiğim kadarını yapmak istiyorum.

  Bir de çadır konaklamalı gideceğim. Sen de öyle yapmışsın. Çadır atacağın yerin seçiminde nelere dikkat ettin? Karşılaştığın olumsuz bir olay oldu mu? Bir de mesela Troltunga çıkışında bisikleti bırakabilecek bir yer bulabilir miyim sence?

  Şimdilik sorularım bu kadar :)) Çok teşekkürler

  • Süper bir seyahat olacak bence.. Bergen Oslo arasında Flam Köyü ve fiyordu var orayı da ekleyebilirsen çok şık olur, çadır bu bölgenin en ideal konaklama yöntemi ve bu konuda ki kararın da son derece güzel. Trolltunga başlangıç rotasında bisikletini bırakabileceğin otopark gibi bir alan var göl kenarı orada bisikletini bırakman çok kolay olur.. Şimdiden iyi yolculuklar..

   • Yüreklendirici mesajın için teşekkür ederim Ufuk. Flam’ı ben de düşünüyorum ama biraz daha araştırmam lazım. Çünkü Flam demek +450 km demek. Biraz performanslı bir tur olacak o zaman.. Ama değer mi değer tabi ki. Ne de olsa günlerde uzun olacak. Bilgiler için de ayrıca teşekkür ederim.

  • Nezih Bilgin says:

   Kjeragbolten’i pas geçmeyin. 6 km gidiş 6 km dönüş yürüyerek. Lysebotn’dan bisikletle zorlu bir çıkış yapmanız gerekiyor.

 10. Bulent Guzel says:

  3 nisan’da norvec e gidiyorum. Size ulasabilecegim bir iletisim sekli var midir ?

 11. gerçekten harika bir anlatım olmuş biletlerimi aldım haziranda bende gidiyorum inş.:) otostop ile seyehat etmeyi düşünüyorum nor veç içinde

 12. Selam Ufuk! Anlatımına gerçekten bayıldım, tüm soru işaretlerini cevaplandırdın kendi adıma çok teşekkür ederim. Ben de bu temmuzda Oslo – Trolltunga yapacağım ancak https://www.nor-way.no/nb-NO dan oslo – odda ya otobüs ile geçip oradan eğer otobüs güzergahında varsa Tysseldada da ineceğim oradan da otostopla ve sonrasında da trekking şeklinde bir rota oluşturdum. Benim ilk sorum dönüş için olucak, dönüşte de seninle aynı rotadan Bergen’ e geçicem onun için Odda dan otobüsle Voss a gidip sonra da trenle mi Bergen e geçtin ikincisi de otobüs ve tren biletlerini daha önce mi yoksa oradayken mi aldın? Şimdiden cevabın için çok teşekkür ederim =)

  • Sevgili Gizem benim anlatmış olduğum yol burası için en iyi ve neredeyse tek alternatif.. Oslo dan Odda ya otobüs ile geçeceğini yazmışsın eğer öyle bir yol var ise Odda’ dan Tysseldal ‘ a da otostop çekebilirsin mesafe hemen hemen 5-10 dakika, sonrasında ise yine otostopla Trolltunga trekking başlangıç noktasına çıkabilirsin. Senin soruna gelince evet trekking sonrası otostopla aşağı inip Odda’ ya kadar geldim ve oradan otobüsle Voss ve Voss’ tan trenle Bergen’ e geldim. Otobüs parasını otobüse binerken ödüyorsun önceden bir rezervasyona gerek yok. Tren için ise İnterrail biletim vardı onu kullanmaya devam ettim. İyi yolculuklar ve başarılar dilerim.. Dönüşünde paylaşımlarını beklerim.

 13. Ufuuuk ben bu yazini okumustum simdi tekrar okudum cok güzel 🙂 2017’de kesin gitmeliyim artik, o zamana kadar düzenli spor yapip 11 km’nin hakkindan gelicem isalla. Takipteyim, sevgiler 🙂

  • Sevgili Fatma,
   Teşekkür ederim beğeni ve güzel yorumların için. Burası tam senlik ve çokta güzel gezi yazıları hazırlarsın bizler için.. Şimdiden bol şans 😉

 14. kağan kocaman says:

  Teşekkürler hocam Emeğine sağlık

 15. kağan kocaman says:

  emeğne Sağlık hocam teşekkürler

 16. merhaba, çok güzel yazmışsınız. ben çıkmaya korkuyordum, şimdi orda otel ayarlıyorum:) ben telefonların hiç çekip çekmediğini sorcaktım gidiş gönüş herhangi bir yerde çekiyor mu acaba ?
  şimdiden teşekkürler:)

  • Sanırım telefonlar çekmeyecek .. Ben çektiğini hatırlamıyorum hatta soğuktan telefonumun şarjı donmuş ve yüzde 10 falan kaldığında kendi kendine kapanmıştı.

 17. Çok iyi anlatım..Ve mükemmel bir deneyim gibi duruyor..

 18. En çok görmek istediğim coğrafya burası, umarın en kısa zamanda gidebilirim.

 19. Gökçe says:

  Orası da neresiymiş derken karşıma çıkan kaya fotoğrafıyla hafızam hareketlendi. Benim zihnimde ismiyle değil de o kaya fotoğrafı ve arkadaki manzarayla yer etmiş burası.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*