Ürdün Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Önemli Bilgi ..

Yaklaşık 40 ın üzerinde ülke ziyaretimden sonra bu kadar yakınımızda bulunan bu güzelim ülkeyi görmezden gelen biri olarak kendimden utandım resmen . Ülke her şeyi ile çok farklı geldi bana ve harika fotoğrafların yanında harika anılar da biriktirdim bu kısa Ürdün seyahatimde.  

Küçük bir ülke ancak harika tarihi ve doğal özelliklere sahip mutlaka görülmesi gereken bir destinasyon bence. Her ne kadar 5 gün ideal bir seyahat zamanı gibi gözükse de bir ay bile burada kalsanız asla sıkılmazsınız. 

Sırt çantası ile çıktığım bu seyahatte ne gibi kanaatler oluştu bende şimdi onu paylaşayım ..

Al Hazne / Petra

 

VİZE

Ürdün, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istemiyor ve Türkiye’ den yaklaşık 2 saatlik yolculukla direkt olarak THY ve Pegasus Havayolları başkent Amman’ a uçuyor. Daha önce bu uçuşlar Ürdün’ ün denize kıyısı olan en büyük kenti Akabe’ ye vardı ancak artık bu seferler iptal. Ben uçuşumu Ankara Amman arasında yaptım.

TÜRKLER VE TÜRKİYE

Türk pasaportuna sahipseniz havaalanından başlayıp otele hatta caddelerdeki esnafa kadar her yerde ilgi görüyorsunuz. Aşırı bir Türk sevgisi var. Havaalanında Hintliler ve diğer ülke vatandaşları beklerken resmen beni ön sıraya aldılar. 

ÜRDÜN DİNARI VE ÜRDÜN AŞIRI PAHALI

Ürdün para birimi olarak Dinar kullanıyor ve Mayıs 2017 itibari ile 1 Dinar yaklaşık 5 Türk Lirası yani dolar ve Euro dan bile fazla bir para birimine sahipler ve ülke aşırı pahalı. 

ÜLKEDE GÖRÜLECEK TURİSTİK YERLER

Ürdün’ de görülecek en önemli turistik yer elbette Dünyanın yeni 7 harikasından biri seçilen Petra, gerçekten tahminimden çok üst düzeyde bir yer ve kesinlikle görülmeye değer. Bir başka doğal güzellik olan Wadi Rum çölü ise son derece etkileyici.  Wadi Rum da kendinizi Mars’ ta gibi hissedeceksiniz. Dünyanın en yoğun tuz oranına sahip  ikinci gölü olan Dead Sea mutlaka deneyimlenmesi gerekenlerden.

GENEL OLARAK HALK

Ülke her ne kadar çok pahalı olsa bile halk çok zengin değil. Çok sıkı pazarlık yapmıyorlar ve çok uçuk rakamlarla başlayıp yarı fiyatına düştüklerini pek görmedim. Sizi kandırmaya çalışan insanları çok görmeyeceksiniz.

GÜVENLİK

En çok merak edilen konu elbette güvenlik. Güvenlikle ilgili bir endişeniz olmasın binaları eski bir yapı olarak görmeseniz bir ortadoğu ülkesi bile demezsiniz. İnsanları nazik ve duyarlı kimse sizi rahatsız etmiyor ve samimiyete önem verip her yerde çay kahve ikramı yapıyorlar. Aklınıza bir terör tehdidi ve benzeri şeyler getirmeyin bile.

OTOSTOP İLE SEYAHAT EDİLEBİLİR Mİ ?

Ülkede otostop bile yaptım düşünün . Otostop yaptığım adam yolda bana su ve kola aldı hatta bir sorun yaşarsan ara burada herkes beni tanır diyerek ikram da bulunmanın mutluluğu içerisinde beni gideceğim yere kadar bıraktı. Yine Lut gölü dönüşünde bir aile tarafından Lut gölü kenarında mangala davet edildim ve sonrasında Amman’ a zaten gideceklerini söylediler ve kalacağım hostele kadar beni bıraktılar, o kadar yani gerisini siz düşünün.

PETRA GİRİŞ ÜCRETLERİ VE ÖNEMLİ NOTLAR

Petraya giriş 50 Dinar yaklaşık 250 TL yapıyor ve oldukça pahalı ama girdiğinize fazlasıyla değiyor. Petra’ nın en önemli yapısı Al Hazne önünde bedava internet mevcut. Bir de Petra’ ya girişte THY ile yolculuk yapan ziyaretçilere yüzde 15 civarında indirim yapıldığını orada öğrendim. 

ÜLKE İÇİNDE SEYAHAT

Ülkede tren ile seyahat yok. Jett adı altındaki turistik otobüs firması ile seyahat edebilir, araç kiralayabilir ya da taksi kullanabilirsiniz. Yolda çevirmeler var ama çok sıkmıyorlar. Hatta pasaport sordular Türk pasaportunu görür görmez tamam dedi elimden bile alıp bakmadı ben bu muameleyi Türkiye’ de bile görmedim :))

ALIŞVERİŞ

Ürdün’ de hediyelik eşya alacaksanız başkent Amman’da eski şehir merkezindeki dükkanlardan alışveriş yapmanızı tavsiye ederim. aslında her halükarda pahalı ama Petra veWadi Rum çok çok daha pahalı. 

Amman eski şehir merkezinde en uygun hediyelik eşyaları bulabilirsiniz. Bu Antikalar ise çok değişik geldi bana.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*