Venedik .. Şehr-i Aşk ..

DSC_9210scape (Kopyala)En çok nereyi görmek istersiniz,  sorusuna genel olarak Venedik cevabını almanız çok yüksek bir ihtimal kesinlikle. Benimde çok merak ettiğim bir şehirdi hayaller ve aşıklar şehri Venedik. Meydanları,  kanalları, köprüleri, mimarisi ve tarihi. Her şeyiyle büyüleyici bir güzelliğe sahip bu güzelim İtalya incisi. Eğer Venedik’ e havayolu ile gelmişseniz, havaalanından geçen 12 nolu otobüsler ile şehrin içine daha doğrusu Venedik otobüs durağına kadar gelebiliyorsunuz. Sonrasında ise artık kanalllar arasında kaybolma ve kentin önemli noktaları Rialto Köprüsü ve San Marco Meydanına yürüme zamanı. Eğer trenle başka bir şehirden Venedik’ e gelmiş iseniz, Venedik Santa Lucia tren istasyonu son durak ve buradan yine şehrin içine kanalları geçerek her noktasını keşfetme zamanı. Tren istasyonu ve otobüs istasyonu birbirine çok yakın ve her ikisi de bir başlangıç noktası olabilir. Zaten ilk olarak büyük bir kanal karşılıyor sizi ve asıl büyü orada gizli. Venedik’ e hoş geldiniz.

DSC_8836scape (Kopyala)Her yol Rialto Köprüsü’ ne ve San Marco Meydanına çıkıyor burada. Ama sağa sola kanallara, ya da geleneksel Venedik gondollarına bakarken bir anda nerede olduğunuzu tespit etmek zor oluyor. Burada da şehir haritası olmazsa olmazlardan. Yürüyerek gezilebilecek kadar küçük ama her noktası ayrı bir haz veriyor insana. Rialto Köprüsü bir harika. Etrafındaki gondol trafiği, insanların fotoğraf çekme merakı ve manzaranın verdiği tat alıp götürüyor sizi. Buradan ise ünlü San Marco meydanına gitmek sadece 5 dakika kadar uzaklıkta diyebilirim. Zaten hediyelik eşya dükkanlarına, o eşit çeşit Venedik maskelerine bakarken gerçekten çok keyif alıyorsunuz. Çeşit çeşit maskeler gerçekten hayranlık uyandırıyor. 10 Euro dan başlayan maskelerden 100 Euro ya kadar olanlarını bulabiliyorsunuz. Ben Venedik’ i karnaval zamanı ise düşünemiyorum. Dünyanın en ünlü 10 büyük  karnavalından bir tanesi de Venedik’ te yapılıyor herkesin bildiği gibi. İşte şehir o zaman gerçek bir Venedik havasına bürünüyor diyebilirim. Gelelim San Marco Meydanı’na. San Marco meydanı  Venedik’ in kalbi ve tabii ki karnavalın asıl merkezi. Tarihi önemi çok büyük. Buradaki Dükler Sarayı ( Plazzo Ducale ) ve Çan Kulesi ( Campanile di San marco ) en önemli yapıtları. Dükler Sarayını ziyaret etmenizi ve 100 metre yüksekliğindeki çan kulesine çıkmanızı kesinlikle öneririm. 7 Euro verip bir asansörle çıktığınız bu kuleden tüm Venedik’ i zirveden izlemek çok keyifli.

DSC_9235scapesizeVenedik genel olarak pahalı bir şehir. Ben Rialto Köprüsü yakınlarında çok temiz bir hostelde kaldım. Yine sırt çantam ve ben. Otelde tanıştığım Brezilya’ lı bir fotoğrafçı olan Pedro ise Venedik’ te yol arkadaşım oldu. Birlikte güzel uzun pozlama fotoğrafları çekme imkanı bulduk ve aramızda güzel kültürel sohbetler oldu. Sonrasında ise o Berlin’ e ben ise kalan son günümde Burano Adası’na. Venedik’ e gelmişseniz Venedik adalarını mutlaka gezmek gerek. Venedik’ ten adalara Vaparetto dedikleri küçük vapurlarla gidiliyor ve 15-20 dakikalık uzaklıktalar. Murano adası cam işçiliği ile ünlü bir ada.  Burano Adası ise gerçekten görülmeye en çok değer adası ve adada bulunan rengarenk ada evleri buranın en etkileyici özelliği. Gün bittiğinde adadan ayrılmak istemiyorsunuz ancak elinizde harika fotoğraflar her şeyin tek tesellisi.

Venedik, her noktası aşk kokan, her noktası ayrı bir hayranlık uyandıran, tarihin egzotik mirası..

DSC_8727scape (Kopyala)

Grand Canale ( Büyük Kanal )

 

Grand Canale ( Büyük Kanal )

Grand Canale ( Büyük Kanal )

2 yorumlar

  1. Satılmış Sarı says:

    Venedik teki Burano ve Murano Adalarına gidiş geliş ne kadar para ödüyoruz ve sık sık vapur bulabiliyormuyuz.

    • Murano ve Burano Adalarına Venedik’ ten her yarım saatte vapur bulmak mümkün.. Günlük biletlerin fiyatı 14 Euro ve gün içerisinde venedik’ te tüm hatlarda istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Tek yön ise sadece adalara 7 euro ödüyorsunuz.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*