Yılbaşını Yurtdışında Geçireceğiniz En İyi 5 Şehir Önerisi ..

moskova-tileZaman hızla ilerliyor ve  yeni yılı farklı bir destinasyonda ve daha unutulmaz olarak geçirebileceğimiz şehir arayışları çoktan başladı bile. Önümüzdeki en büyük problem ise kararsızlık ve yine kararsızlık. Kısacık bir süreye de sığdıracak olsak, yoğun iş hayatımızdan kurtulup yepyeni bir yıla herkesten farklı bir ülke ve bambaşka bir şehirde girmek belki de bazıları için her zaman önlerine çıkmayacak kadar özel bir fırsat. Ancak bunun için artık elimizi çabuk tutmalıyız. Geçen her dakika fiyatların daha çok artması, erken rezervasyon ve fırsatların kaçması demek aynı zamanda. Yurtiçinde gidebileceğimiz mekanlar ve şehirler konusunda çoğumuzun programı hazır aslında. Yeni yılı yurtdışında geçirebileceğimiz en iyi şehirler içinse ben 5 farklı destinasyon hazırladım sizlere. İşte benim yapmış olduğum listemle Yeni yılı yurtdışında geçirebileceğimiz en iyi 5 şehir önerisi..

Moskova ( RUSYA )

moskova2014 Temmuz ayında ziyaret ettiğim Moskova elbette listemin ilk başında yer alıyor. Kızıl Meydan Yılbaşı gecesi için biçilmiş kaftan. Özelikle vizesiz gidilebilecek bir yurtdışı destinasyonu olması apayrı bir mutluluk. Rengarenk Kubbeleri ile Saint Basili Katedrali semalarında gökyüzüne çıkan havai fişeklerin ortaya çıkardığı müthiş görseli hayal bile edemiyorum. Rusya demek soğuk demek, Rusya demek kuzey demek ve haliyle de büyük ihtimalle kar yağışı demek. Yılbaşı işte Aralık ayının son gecesi ve kar yağmadan yeni yılı karşılamak olmaz diyenler için elbette ilk tercih Moskova. Yılın ilk sabahını ise  bembeyaz karlar altında görmek isteyenler için de ideal bir seçim Moskova.

Barcelona ( İSPANYA )  

barceolnaYılbaşı gecesini sınırsız eğlence ile birlikte  yeni yılın ilk gününü buz gibi Akdeniz sularında geçirmek isteyen çılgın bir yapınız var ise elbette tercih Barcelona olmalı. Bir Avrupa şehri olmasının yanında aynı zamanda Akdeniz kıyısı olması ile bildiğimiz Barcelona İspanya’ nın en önemli şehirlerinden bir tanesi. Katalanlar olarak bildiğimiz Barcelona halkı yılbaşını en güzel sürprizlerle karşılayanlardan. Yılbaşı günü şehri dolaşan ‘’ Noseman ‘’ karakteri ilginç bir eğlence Katalanlar için. Yılbaşından sonraki gün ise yılın ilk denize girme partisi başlıyor ve sizde bu partide yer almak istiyorsanız istikamet Barcelona.  Yeni yılın ilk haftasında ise Kral’ ın hediyeleri adı altında çocuklara çeşitli hediyeler dağıtılıyor.

Köln ( ALMANYA )

kölnKöln şehrine hayat veren Ren nehri kıyısında bulunan Alstadt daki barlarda Köln’ün meşhur birası Kölsch  eşliğinde yılbaşı eğlencesi Almanların olmazsa olmazlarından. Eğlence hayatını çok seven Almanlar için ise saat 24.00 a gelindiğinde Dom Katedrali Meydanında havai fişek şovları başlıyor ve  müthiş bir görsel ve sıradışı bir eğlence sizleri bekliyor. Yeni yıla sıra dışı ve daha da farklı bir tarzda girelim derseniz ise tüm bu şovları Ren Nehrine açılan teknelerden, şehri ve şovları nehirden izleyerek te geçirebilirsiniz. Yeni yılın ilk günü mü ? Köln Katedrali önünde ve arka caddesinde birbirinden ilginç gösteriler aralıksız devam ediyor olacak elbette ..

Dubai ( B.A.E. )

dubai-newyear-pakagesYılbaşı dediğimizde aklımıza bazen bir bar, bir eğlence mekanı ya da kalabalığın toplandığı bir meydanda sabaha kadar eğlenmek geliyor.  Yapılan araştırmalara göre özellikle Ruslar yılbaşı ve özel tatillerinde genel olarak sıcak ülkeleri, dolayısı ile deniz, kum ve güneş tercih ediyorlar. İşte Dubai, Yılbaşında karlar altında girmek istemeyenler ya da sabahlara kadar kalabalık meydan tercih etmeyenler için bir başka seçenek. Aynı zamanda  ise yılbaşına en iyi hazırlanan şehirlerden bir tanesi Dubai. Öyle ki hemen hemen lüks otellerin hepsinde birer program ve özel yılbaşı eğlenceleri var. Sanıyorum ki Dünyanın en yüksek binası olan Burj Khalifa da bu gösteriler ve yılbaşı eğlenceleri için misafirlerini ağırlayacak. Yılın ilk gününü sıcak bir havada geçirmek isteyenler ve denizin tadını çıkararak 2015 e merhaba diyecekler için Dubai her zaman çok zevkli bir alternatif.

Sidney ( AVUSTRALYA )

sidneyAslında listemin en özel şehirlerinden bir tanesi Sidney kesinlikle. Ülkemize uzak olması sebebi ile Yılbaşı tatilini uzun tutabilenler için harika bir fırsat belki de. Dünyada yılbaşını ilk kutlayan şehirler arasında yer alan Sidney’ de özel lazer şovlar, havai fişek gösterileri, her yıl olduğu gibi geleneksel olarak dünyanın çoğu ülkesinden canlı olarak izlenecektir. Şimdiye kadar benim  Sidney’ de bulunma şansım olmasa da bir gün mutlaka olmak istediğim şehirler arasında yer alıyor ve fırsat buldukça takip ettiğim bir şehir Sidney. Her yıl Meşhur Harbour Köprüsü ve Sidney Opera Binası etrafında yılbaşını kutlamak ve gösterileri tam da yerinde izlemek istiyorsanız sizde yeni yılın ilk kutlamalarını heyecanla bekleyen kalabalığın arasında yer alabilirsiniz.  Gece bitip uyandığınızda ise bir başka sürpriz sizi bekliyor olacak diyebilirim. Türkiye’ den 9 saat ileride olan Sidney’ de yılbaşını kutladıktan 9 saat sonra Türkiye saatiyle yeniden bir Yılbaşı kutlaması dahi yapabilirsiniz 😉

6 yorumlar

 1. ÖZGÜR YAĞCI says:

  Harika bir liste Sidney fikirleri çok güzel … Yazılarınızı heyecanla takip ediyorum.

  • Liste gerçekten inandığım ve gidildiğine değecek kadar özel olan şehirler… Gitmek sizlere de nasip olursa benim içinde eğlenin lütfen ..

   Bu arada şimdiden yeni yılınız kutlu olsun ..

 2. Yılmaz ALTINTAŞ says:

  Öncelikle sizi ilgi ve gıpta ile takip ettiğimi belirtmek isterim .
  Umarım 2015 yılı da sizin için bol seyahatli, bol gezili ve bol fotoğraflı bir yıl olur 🙂 ..
  Fazlasıyla gezgin olma arzusu taşıyan birisi olarak merak ettiğim şey şu ; Acaba Seyahatler noktasında “ingilizce bilmek” ne boyutta olmalı ..
  Yalnız seyahat etmek için “iyi derece” ingilizce şart mı, yoksa “derdini anlatacak kadar” bilmek kafi mi ?
  Şimdiden teşekkür ediyorum 🙂 ..

  • Yılmaz tüm ilgin takibin ve güzel dileklerin için teşekkür ederim.
   Umarım sende arzu ettiğin seyahatlere ilk fırsatta yelken açarsın ve daha güzel yerler görmek nasip olur herşeyden önce.

   Genel itibari ile seyahatlerde derdini anlatacak kadar İngilizce bilmen yeterli olacaktır elbette. Ancak orada kuracağın dostluklar, bulunduğun yerin tarihi ve turistik önemi ile ilgili biraz daha iyi bir İngilizce her zaman önemlidir. Herhangi bir sorun karşısında da dil çok önemli olmasına rağmen her şey dil olmadan da çözülür merak etme. Tüm bunlardan önce ise en önemli şey cesarettir. Kendine inanmak yollara düşmek ve buna cesaret etmektir bana kalırsa gezgin olmak.. Bu cesaretin olduğu sürece yollar her zaman senindir.

 3. Çağdaş Oluğ says:

  Nereye gidiyoruz 😉

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*